Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Zajímavá změna kariéry: z asistentky chůvou

Tipy a články: Zajímavá změna kariéry: z asistentky chůvou

Jana Vondráčková dříve pracovala jako asistentka v telekomunikační společnosti. Pak se jí narodili synové a ona se rozhodla, že s péčí o děti spojí i svou další kariéru. Udělala si proto rekvalifikační kurz pro dětské pečovatelky a na jaře složila ještě zkoušku, díky které může pracovat jako chůva.

28. 8. 2013

↑ Jana Vondráčková prošla změnou kariéry.

Vlastní miniškolička

Mladá maminka dvou předškolních synů se zrovna chystá rozesílat životopisy. „Hledám částečný nebo pružný úvazek, protože odpoledne se chci věnovat svým dětem,“ říká Jana Vondráčková. Nevylučuje, že pokud se jí práci nepodaří sehnat, otevře si vlastní miniškoličku.

Péče o děti jako kariéra

Jana Vondráčková původně vystudovala obchodní akademii a pracovala jako asistentka ředitele v telekomunikační firmě. Když se jí narodili synové, začala s nimi docházet do mateřského centra K2 v Praze. Tam ji postupem času napadlo, že by se dětem mohla věnovat i profesionálně. Přihlásila se proto do půlročního rekvalifikačního kurzu pro dětské pečovatelky, které centrum K2 pořádá. Kurzem prošlo už 97 žen.

Zdravověda i pedagogické směry

„Kurzu jsem se zúčatnila v roce 2010. Vzdělávání probíhalo jednou týdně a zabralo také pár víkendů. Na začátku jsem vyplňovala psychologický test, jestli mám vůbec předpoklady pracovat s dětmi,“ popisuje Jana Vondráčková. Spolu s dalšími účastnicemi si osvojovala například základy dětské zdravovědy a první pomoci, různé pedagogické směry nebo znalosti o psychomotorickém vývoji děti. Péče o děti mladší 3 let totiž nezahrnuje jen pouhé hlídání, jak by se mohlo zdát.

Praxe s dětskou psycholožkou za zády

Součástí kurzu byla i praxe, kterou Jana Vondráčková zvládla v centru K2. „Během praxe nás natáčeli na video a poté s námi psycholožka rozebírala, co bylo správně a na čem je potřeba ještě zapracovat,“ popisuje. Díky tomu si rozšířila obzory nejen ohledně budoucí práce pečovatelky, ale i ohledně výchovy vlastních dětí. Na konci kurzu musely všechny účastnice složit ještě teoretickou i praktickou zkoušku.

Zkouška místo výučního listu

Kromě zmíněného kurzu složila Jana Vondráčková letos na jaře také profesní zkoušku s názvem Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky. Získat tuto zkoušku umožňuje projekt Národní soustava kvalifikací. Lidé, kteří mají znalosti v nějakém oboru, obdrží po složení prakticky zaměřené zkoušky certifikát, na který by zaměstnavatelé měli pohlížet stejně jako na výuční list nebo maturitní vysvědčení v daném oboru.

Prace.cz

Kam dál?

Jak si zajistit „papír“ na znalosti

Jak se rekvalifikovat na kadeřnici

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz