Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Zaměstnání - změny v roce 2013

Tipy a články: Zaměstnání - změny v roce 2013

Jednotná minimální mzda

Nejnižší možný měsíční plat (pobíraný za 40hodinovou týdenní pracovní dobu) činí osm tisíc korun. Lidé, kteří jsou placeni podle počtu odpracovaných hodin, musí dostávat minimálně 48,10 korun za hodinu práce. Všechny dříve platné nižší sazby minimální mzdy a výjimky se od ledna 2013 ruší, zůstává jen výše popsaná jedna sazba pro všechny.

Vyšší podpora v nezaměstnanosti

Nezaměstnaní , kteří se od ledna 2013 registrují na úřadě práce, budou dostávat vyšší podporu. V roce 2012 mohl uchazeč o zaměstnání dostat maximálně 13 761 korun za měsíc. V případě, že se přihlásil na rekvalifikaci, se mu podpora zvýšila až na 15 422 korun. Od ledna letošního roku činí maximální výše podpory v nezaměstnosti 14 157 korun, při rekvalifikaci pak 15 866 korun. Nezaměstnaní se rovněž nemusí v roce 2013 podle rozhodnutí Ústavního soudu povinně zapojovat do veřejně prospěšných prací, aby měli nárok na výplatu dávek. Veřejná služba zůstává pouze dobrovolná.

Pracující důchodci a daně

Penzisté, kteří si k důchodu přivydělávají, od letoška přicházejí o slevu na dani, která činila až 25 tisíc korun ročně. Podle nových pravidel totiž nemůže člověk, který k 1. lednu 2013 pobírá starobní důchod, slevu na dani uplatnit. V ČR je zhruba 80 tisíc pracujících penzistů, z toho třetina se pokusila zákon obejít, a k 1. lednu si na jeden den výplatu důchodu pozastavila. Důchody od ledna 2013 mírně vzrostou, v průměru o 137 korun měsíčně.

Daně z příjmu se pro rok 2013 nemění. Vláda však na poslední chvíli před koncem loňského roku prosadila zvýšení daně z přidané hodnoty. Obě sazby DPH se úderem Nového roku zvýšily o procento na 15 a 21 procent. Podraží tak většina zboží i služeb, například potravin, léků nebo energií. Průměrná rodina s dvěma děti bude mít nákupy asi o dva tisíce dražší než v loňském roce.

Vyšší cestovní náhrady

Stravné:  Pokud zaměstnanec vyrazí na služební cestu, která trvá 5 až 12 hodin, firma mu poskytne 66 korun jako příspěvek na stravu (loni to bylo 64 korun). Pokud cesta trvá 12 až 18 hodin, zvyšuje se příspěvek na jídlo na rovnou stokorunu (loni to bylo jen 96 korun). Při služební cestě trvající déle než 18 hodin firma zaměstnanci vyplatí 157 korun (loni zaplatila pouze 151 korun).

Stejně jako loni platí, že pokud má zaměstnanec na služební cestě zajištěné bezplatné jídlo (například oběd nebo večeři na konferenci), stravné se snižuje, a to o 25 až 70 procent v závislosti na délce služební cesty.

Doprava: Zaměstnanec, který pojede vyřizovat pracovní záležitosti soukromým vozem (zaměstnavatel s tím však musí předem souhlasit), dostane od firmy kromě nákladů na benzin proplacenou také „amortizaci vozidla“ – od ledna 2013 činí tento příspěvek 3,60 korun za každý ujetý kilometr (loni to bylo o deset haléřů více).

Pokud chce zaměstnanec od firmy zpětně proplatit benzin nebo naftu, má dvě možnosti:

  • Předložit účtenku od pumpy a firma mu utracenou částku proplatí
  • Pokud pracovník účtenku od benzinky nemá, nahlásí v účtárně jen počet ujetých kilometrů. Náhrada se pak vypočítá podle paušálů , které stanovuje nová  vyhláška ministerstva práce pro rok 2013. Podle tohoto předpisu se za litr benzinu proplácí 36,10 korun a za litr nafty 36,50 korun. V obou případech je to zhruba o dvě koruny více než loni.

Druhý vyúčtovací postup dopravních náhrad se zaměstnancům vyplatí v případě, že je oficiální cena benzinu a nafty na stojanech pump nižší než ministerstvem stanovený paušál. Vyúčtovávat cestu autem podle vyhlášky je také administrativně jednodušší.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz