Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Zaměstnavatel chce změnit směny a další právní otázky

Tipy a články: Zaměstnavatel chce změnit směny a další právní otázky

Má zaměstnavatel právo nařídit mi dvousměnný provoz? A co když nechce proplatit vstupní lékařskou prohlídku? Přečtěte si, v jakých situacích stojí zákoník práce na vaší straně.

  • Poslední aktualizace článku: 17. 4. 2019

1. Chtějí mi nařídit práci na dvě směny

Otázka: Pracuju ve firmě už 11 let na ranní směnu a šéf mi oznámil, že mám chodit na dvě směny. Má na to právo? Ve smlouvě se o dvou směnách nic nepíše. A také mám 14letého syna.

  • Prace.cz: Záleží, co máte uvedeno v pracovní smlouvě. Pokud v ní nemáte vypsané přímo časy směn, pak toto zaměstnavatel bohužel udělat může. Podle zákoníku práce však platí, že pokud rodiče pečující o dítě mladší 15 let požádají o úpravu pracovní doby, tak jim zaměstnavatel musí vyhovět (pokud tomu nebrání vážné provozní důvody). Doporučujeme to tedy zkusit takto. Pokud by zaměstnavatel ani tak nevyhověl, měl by pak být schopen prokázat dostatečně vážný provozní důvod.

2. Zaměstnavatel prodal firmu. Musí nám dát výpověď?

Otázka: Pracuju v hotelu a od příštího měsíce se mění majitel. Máme už nachystané smlouvy s novým majitelem, ale ten předchozí nám ještě nedal ani výpověď. Jak se tohle řeší?

  • Prace.cz: Záleží na tom, jak je převod hotelu domluven mezi současným a budoucím majitelem. Pokud nebudete převedeni na nového majitele, ale skutečně dojde k výpovědi a následně nové smlouvě, pak na odstupné máte nárok. Důvodem výpovědi totiž bude, že se ruší zaměstnavatel nebo jeho část. Váš zaměstnanecký poměr by však podle zákona měl v tomto případě přejít na nového zaměstnavatele automaticky. Máte pak možnost dva měsíce po převodu dát výpověď pro podstatné zhoršení pracovních podmínek a v takovém případě získáte i nárok na odstupné.

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

3. Zaměstnavatel zdržuje proplacení zdravotní prohlídky

Otázka: Může zaměstnavatel napsat do pracovní smlouvy nebo do informací k pracovní smlouvě, že vstupní lékařskou prohlídku proplatí až po skončení zkušební doby? Dočetla jsem se, že je to v rozporu se zákoníkem práce.

  • Prace.cz: Vstupní lékařská prohlídka musí být proplacena bezprostředně po jejím uskutečnění a po nástupu zaměstnance do práce. Zaměstnavatel ji může proplatit i osobě, se kterou nakonec právní smlouvu neuzavře, ale nemusí. Pokud jde o práci v noci, proplatí zaměstnavatel vstupní lékařskou prohlídku vždy.

4. Šéf chce mou neschopenku hned. Má na to právo?

Otázka: Známou postihla v práci na noční směně akutní nevolnost a zvracení. Když to oznámila nadřízenému, tak jí na to řekl, že ji pustí pouze tehdy, když okamžitě pojede na pohotovost a ihned po ošetření mu přiveze lékařskou zprávu. Je takové jednání v pořádku?

  • Prace.cz: Lékař může neschopenku vystavit i tři dny zpětně. Není proto důvod, aby ji zaměstnavatel požadoval okamžitě.

5. Co bude s nevybranou dovolenou?

Otázka: Končí mi smlouva na dobu určitou, kterou nechci prodlužovat. Mám ještě několik dnů nevyčerpané dovolené. Co když si ji už nestihnu vybrat?

  • Prace.cz: Zbývající dovolenou vám zaměstnavatel musí proplatit. Peníze vám dorazí společně s poslední výplatou.

Na otázky odpověděl JUDr. Ondřej Preuss ze služby Dostupný advokát.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz