Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Zaměstnavatel dělá naschvály. Co s tím?

Tipy a články: Zaměstnavatel dělá naschvály. Co s tím?

„Vedoucí mi řekl, že mi chce dát výpověď. Nemá ovšem nijak zvlášť závažný důvod. Párkrát jsem přišla o 10 minut pozdě, párkrát jsem udělala chybu ve faktuře a velmi se mu nelíbilo, když jsem onemocněla a zůstala pár dní doma na neschopence. Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou. Může mě firma nějakým způsobem vyhodit na hodinu nebo bez nároku na odstupné? Na co si mám dát pozor?“

11. 5. 2015

Zákoník práce zaměstnance poměrně silně chrání, nicméně vůči výpovědi není nikdo zcela imunní. Vedoucí má několik možností, jak vás může propustit.

Výpověď s odstupným

První možností je výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou a nárokem na odstupné. Jedná se o takzvanou výpověď pro nadbytečnost nebo v případě, že se firma ruší nebo stěhuje. Podle toho, jak dlouho ve firmě pracujete, vám náleží odstupné jeden až tři platy.

» Čtěte dále: Kdy vzniká nárok na odstupné?

Výpověď bez odstupného

Druhou možností je výpověď s dvouměsíční lhůtou bez nároku na odstupné. Tento typ výpovědi můžete dostat pro neuspokojivé pracovní výsledky. Zaměstnavatel vás však nemůže „jen tak“ propustit kvůli tomu, že se mu nelíbí, jak pracujete. Je nutné, aby vás v posledních 12 měsících písemně vyzval k nápravě vašich pochybení. Jedná se o takzvané vytýkací dopisy.

» Čtěte dále: Dostal jsem vytýkací dopis. Co mě čeká?

Výpověď za soustavné porušování povinností

Třetí možností je, že vás propustí kvůli soustavnému méně závažnému porušování pracovních povinností. Například, když ignorujete povinnosti bezpečnosti práce, chodíte opakovaně pozdě nebo kouříte na směně. U tohoto typu výpovědi vás zaměstnavatel musí v posledních nejméně 6 měsících písemně upozornit na možnost výpovědi kvůli tomu, že porušujete své povinnosti.

Výpověď na hodinu

Čtvrtou možností, a současně tou nejtvrdší, je okamžité zrušení pracovního poměru (takzvaně na hodinu). Stát se to může, pokud zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem poruší pracovní předpisy. Jedná se o situace, kdy pracovník zaměstnavateli například něco ukradne nebo napadne kolegu.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz