Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Zamlčet, nebo přiznat, že mě vyhodili?

Tipy a články: Zamlčet, nebo přiznat, že mě vyhodili?

Když člověk dostane padáka, není to nic příjemného. Emoce všeho druhu v něm ještě doznívají a do toho si má hledat práci a riskovat, že přijde na pohovoru celá záležitost na přetřes. Podívejte se, jak v takovém případě postupovat.

Nepřiznat barvu

O tom, že vás z bývalé práce vyhodili, nemusíte při výběrovém řízení hovořit. Můžete říct, že už vás práce nenaplňovala a odešli jste sami. V regionech, kde je dostatek pracovních příležitostí, vám může takové vysvětlení projít. V oblastech, kde je omezený výběr zaměstnavatelů, to však může být riskantní. V nové firmě se mohou dozvědět, jak to doopravdy bylo. Svět je malý, zvlášť v některých oborech. Navíc náborář si může vyžádat reference a pak byste museli dodatečně přiznat, že jste lhali. Zkrátka – lhát a mlžit má spoustu rizik. Proto je často jednodušší říct pravdu. Pak se ale držte několika pravidel.

„Padáky“ nechte doma

Spojení „dostat padáka“ nebo „dali mi padáka“ či „vyhodili mě“ nezní dobře. Proto tyhle hovorové výrazy nepoužívejte. Na místě je neutrální označení „propustili mě“ nebo „dostal/a jsem výpověď“. Fráze jako „firma se rozhodla, že se mnou ukončí spolupráci,“ znějí ještě kulantněji, ovšem poněkud strojeně, a spíš vzbudí zvědavost.

Žádné blesky ani slzy

Záleží samozřejmě na důvodu vašeho propuštění. Pokud jím bylo snižování stavů nebo návrat kolegyně či kolegy z rodičovské dovolené, čímž skončil váš zástup, není důvod to nepřiznat. Jestliže bylo ale důvodem vaše pochybení, je třeba určité diplomacie.

Mluvte hlavně věcně. Vztek ani lítost na pohovor nepatří. Jestliže je necháte vyjít na povrch, náboráře těžko přesvědčíte, že jste propuštění zvládli jako dospělý člověk. Mít v souvislosti s výpovědí emoce je přirozené, ale zralá osobnost by je měla být schopna držet pod kontrolou.

Připravte si vysvětlení

Také se vyplatí nezabíhat příliš do detailů. Říct pravdu neznamená referovat o každém emailu nebo sms, které jste si s bývalým šéfem nebo kolegou vyměnili. Vynechte detaily, které často nevypovídají nic lichotivého ani o protistraně, ale ani o vás.

A třebaže jednou ze železných zásad vystupování na pohovoru je nepomlouvat bývalou firmu, někdy to jde dost těžko. Jestliže váš bývalý zaměstnavatel nic nepokazil, zůstanou veškerá provinění logicky na vás. Přitom pravda bývá většinou někde uprostřed. Pak je rozumné líčit celou záležitost jako neshodu, držet se co nejvíce faktů a chyby na jedné, ani na druhé straně nerozmazávat. Nejlepší je mít připravené krátké shrnutí:

„Postupem času jsem měl/a tolik práce, že už ji nešlo zvládnout během směny. Nebyl/a jsem ochotný/á zůstávat v zaměstnání pravidelně přesčas a chtěl/a jsem za přesčasové hodiny odměnu. S tím nadřízení nesouhlasili a tvrdili, že vše mám zvládnout v pracovní době. Když jsem pak i v důsledku návalu práce udělal/a chybu, firma to použila jako důvod k mé výpovědi.“

Co nejdřív zamiřte jinam

Případné otázky mohou pak směřovat na objem práce, který byl v tomto případě předmětem neshody, případně na onu chybu. Zkuste to stručně popsat, ale od toho tématu se co nejdříve přesuňte k tomu, co vás na práci bavilo a co se vám v ní naopak povedlo. Zkrátka přesměrujte rozhovor tak, abyste mohli ukázat na své kvality.

Neshazujte se

I když připustíte, že jste udělali v minulém zaměstnání chybu, nikdy nesnižujte své kvality obecně. O chybě mluvte jako o jednotlivosti, která nemá vliv na vaši dlouhodobou výkonnost nebo pracovní schopnosti. Vyhýbejte se roli někoho, kdo bude rád, když ho po tom fiasku zaměstnají. Jeden vyhazov z vás nedělá méněcenného kandidáta. Dost možná naopak, protože chybami se člověk učí. Tak se tím nenechte zlomit a kráčejte směle k dalším nabídkám.

Je jedno, jestli jste byli propuštěni, nebo jste odešli sami. Pokud potřebujete nové místo, hledejte na Prace.cz.

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz