Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Záplavy a zaměstnanci: co říká pracovní právo

Tipy a články: Záplavy a zaměstnanci: co říká pracovní právo

Když přijde povodeň, řada věcí musí stranou. Člověk se musí v první řadě postarat o bezpečí své i svých blízkých, případně chránit svůj majetek. Voda navíc často přeruší některá dopravní spojení, takže se do zaměstnání můžeme dostávat s komplikacemi nebo výrazným zpožděním. V horších případech dopravní situace nedovolí se do práce dostavit vůbec, případně práci zameškáte kvůli odklízení následků záplav. Jak tyto komplikace řeší pracovní právo?

4. 6. 2013

Uvolnit vás musí, ale na mzdu nárok nemáte

Po dobu, kdy vás velká voda odřízla od práce, pomáháte se stavěním bariér nebo zachraňujete svůj dům před následky povodní, je zaměstnavatel povinen vás uvolnit z práce. Za dobu, kdy v zaměstnání chybíte, vám nicméně nenáleží mzda ani náhrada mzdy. Pokud nechcete přijít o odměnu, můžete jedině požádat o dovolenou. Zaměstnanec se rovněž může se zaměstnavatelem dohodnout, že si zmeškanou pracovní dobu dodatečně napracuje. Důležité v každém případě je, abyste zaměstnavateli svou nepřítomnost na pracovišti a její důvody, spočívající v objektivní nemožnosti dostavit se kvůli povodním, oznámili.

Zaplavený zaměstnavatel – nařízené placené volno

Do práce nepůjdete ani v případě, je-li povodní postižen zaměstnavatel. Pracujete-li například v některé z továren, které musely kvůli záplavám přerušit výrobu, pak by vás měl zaměstnavatel poslat domů a po dobu přerušení provozu vám vyplácet náhradu mzdy v plné výši. Ztrátám se může zaměstnavatel vyhnout tak, že vám buď uloží, abyste pracovali z domova, nebo – pokud to není možné – vám alespoň nařídí dovolenou.

Pomoc při odstraňování škod

Zaměstnavatel má v souvislosti s povodní také právo převést vás na nezbytně dlouhou dobu k výkonu práce související s odstraněním následků povodní, i když tato práce neodpovídá sjednané práci dle vaší pracovní smlouvy. Ostatní podmínky pracovní smlouvy, včetně odměňování, se však na dobu převedení na jinou práci nemění.

Na povodeň se nevymlouvejte

Povodně představují mimořádnou událost a zaměstnavatelé a zaměstnanci by si proto měli vycházet vstříc. Musí-li se zaměstnanec věnovat mimopracovním činnostem, neměl by mu zaměstnavatel dělat potíže s poskytnutím volna. Pokud však zaměstnanec naopak pracovat může, neměl by se na povodeň vymlouvat. V pondělí se na nás již obrátil klient, jehož zaměstnanec do práce nedorazil s tím, že se tam nemůže dostat, i když podle dostupných informací by tento zaměstnanec mohl snadno využít náhradní hromadnou dopravu. Pokud takový zaměstnanec ani na výzvu zaměstnavatele do práce nedorazí a nepředloží pro svou nepřítomnost lepší vysvětlení, hrozí mu výpověď.

Jakub Tomšej, Ivana Fára, advokátní kancelář CMS Cameron McKenna

Článek byl připraven ve spolupráci s advokátní kanceláří CMS Cameron McKenna. CMS Cameron McKenna je členem celosvětového řetězce advokátních kanceláří CMS a poskytuje svým klientům komplexní právní poradenství, včetně služeb v oblasti pracovního a smluvního práva.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz