Polovina českých firem nezaměstná nikoho, kdo má záznam v rejstříku trestů. Dalších dvacet procent podniků těmto lidem šanci pracovat dá – personalista vždy individuálně posoudí, o jak závažný trestný čin šlo.
↑ Zavřené dveře. Tak půlka firem reaguje na uchazeče s trestní minulostí.
Průzkum provedla společnost LMC (provozovatel portálu Práce.cz). Pouze patnáct procent firem výpisy z rejstříku trestů od uchazečů nepožaduje. Podmínka bezúhonnosti nového pracovníka se tak stala zcela běžnou záležitostí.
„Situace bývalých vězňů při získávání nové práce je velmi obtížná. Je pochopitelné, že v některých profesích mají lidé s trestním záznamem zcela zavřené dveře. Překvapivě vysoký je však i podíl zaměstnavatelů, kteří odsouzené odmítají bez ohledu na typ pozice, závažnost spáchaného trestného činu, případně míru provinění,“ komentuje výsledky Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC.
V Česku na rozdíl od jiných evropských zemí chybí sociální programy na začleňování bývalých vězňů do společnosti. V západní Evropě se v těchto programech angažují i samy firmy. Téma zaměstnatelnosti odsouzených v Česku v lednu 2013 otevřela prezidentská amnestie. Prezident propustil lidi vězněné za málo závažné trestné činy. Přesto má většina z nich šance na získání místa takřka nulové.
Podle zákoníku práce mohou firmy chtít potvrzení o trestní bezúhonnosti například u ministerských úředníků, učitelů, sociálních pracovníků, zdravotních sester, policistů, hasičů, soudců, notářů nebo veterinářů. Výpis může zaměstnavatel požadovat také v případě, kdy povaha nabízené práce bezúhonnost přímo vyžaduje. Tedy například u prodavače, který má svěřenou hotovost. U mnoha dalších pracovních pozic by personalista měl nutnost čistého trestního rejstříku vysvětlit.
Práce.cz
Jak si zařídit výpis z rejstříku trestů
Praktické rady pro hledání práce