Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Životopis není tetování. Tipy, jak ho snadno upravíte na míru pozici

Tipy a články: Životopis není tetování. Tipy, jak ho snadno upravíte na míru pozici

  • 25. 2. 2018

„Vždy svůj životopis upravte na míru pozici, kam se hlásíte.“ Tak zní jedna z nejčastějších rad pro psaní životopisu. Možná tápete, co přesně to znamená. Tedy jaké pasáže je dobré upravit a hlavně jak. Čtěte dál, prozradíme vám to.

Proč se vyplatí životopis upravit?

Všichni víme (nebo alespoň tušíme), co má v popisu práce například prodavačka. Požadavky v inzerátech se ale často liší. Je logické, že hypermarket na výpadovce má jiné nároky než malý obchůdek na náměstí. A stejné je to prakticky u všech profesí.

Firmy nejsou přes kopírák: každá může v inzerátu zdůraznit jiné body. Právě proto se vyplatí životopis upravit. Tedy vypíchnout to nejdůležitější a trefit se do toho, co zaměstnavatel nejvíc potřebuje.

1. Ujasněte si, co chtějí

Inzerát si klidně vytiskněte nebo zkopírujte do prázdného dokumentu ve Wordu. Vyznačte si nejdůležitější požadavky, které v nabídce zazněly.

Firma může chtít třeba znalost nějakého programu nebo systému. Nebo napíše, že hledá člověka s určitým odborným osvědčením/certifikátem. Mezi hlavní požadavky mohou patřit i komunikační nebo vyjednávací dovednosti.

2. Vypíchněte to

Máte to, co firma podle inzerátu nejvíce potřebuje? Tak to je skvělé! Hlavně to v životopise neschovávejte někde vzadu, ale viditelně to vypíchněte.

Na začátek životopisu, hned pod osobní údaje, si dejte krátký shrnující odstaveček, který nazvěte „O mně“. Bohatě stačí, když napíšete tři, čtyři věty (co umíte, co máte za sebou, co nabízíte). Ideálně tak, aby se to potkávalo s hlavními požadavky v inzerátu.

  • Například: Nabízím pětiletou zkušenost s vedením mzdové agendy ve velkých výrobních závodech. Ovládám programy ABC a XYZ. Každý měsíc jsem zpracovávala mzdy pro 450 zaměstnanců. Jsem pečlivá a samostatná, neustále se vzdělávám ve mzdové legislativě.

3. Klidně porušte zažitou šablonu

  • Praxe, Vzdělání, Znalosti a dovednosti. Určitě je dobré držet v životopise nějakou „štábní kulturu“ a nemíchat páté přes deváté. V určitých případech ale dává smysl zažitou šablonu trochu upravit.

  • Hlásíte se například na svářeče, ale v minulosti jste kromě toho dělali i zámečníka nebo brusiče? Rozdělte v životopise údaje o praxi na dvě části: „Praxe ve sváření“ a „Další praxe“. Ano, porušíte zavedený postup, že se pracovní zkušenosti sepisují pod sebe podle stáří. Na druhou stranu docílíte toho, že si personalista přečte to, co ho nejvíce zajímá (tedy jakou máte praxi jako svářeč).

  • Klidně upravte i název pozice. Pokud v inzerátu hledají asistentku a vy máte v poslední pracovní smlouvě napsáno sekretářka, bez obav napište, že jste dělala asistentku. Životopis není tetování a není nic špatného na tom, když název profese upravíte. Jednu a tu samou pozici firmy uvádějí různě. Třeba prodavač může být také asistent prodeje nebo specialista prodeje. Přibližte se v životopise jazyku, který firma v inzerátu používá.

4. Nehodící se škrtněte

Už tedy máte jasno v tom, jaké požadavky jsou pro firmu nejdůležitější. V životopise jste to dokázali šikovně vypíchnout v úvodním odstavečku. Na míru konkrétnímu inzerátu jste upravili také svou praxi, případně název pozice.

Teď se podívejte na zbytek životopisu. Některé věci tam možná není nutné psát, protože s nabízenou prací nesouvisí. Proč po deseti letech praxe uvádět, že jste na střední škole roznášeli letáky? Proč se chlubit, že máte řidičák na traktor, když o tom v inzerátu nebylo ani slovo?

Dobře víme, jak těžce se v pracně vytvořeném životopisu škrtá. I tohle ale patří k úpravě životopisu na míru pozici – tedy ponechání jen těch informací a zkušeností, které jsou relevantní.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Jana Kutarňová, Prace.cz

Kam dál?

Čtenářka Alice: Co jsme jí poradili změnit v životopise?

Atmoskop: Novinka, díky které poznáte pravou tvář firmy

Pan Voňavka z parfumerie aneb Když se někdo jmenuje podle své profese

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz