Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Životopis pošlete, i když nesplňujete všechny požadavky

Tipy a články: Životopis pošlete, i když nesplňujete všechny požadavky

Dělají na vás některé nabídky dojem, že firmy hledají hotové supermany? Ano, část inzerátů tak skutečně může působit – a spoustu lidí to zbytečně odradí. Máme pro vás tipy, jak se nenechat přehnanými požadavky firem zastrašit a jak si při hledání práce víc věřit.

3. 8. 2016

Jak se píší inzeráty

Jsou personalisté, kteří do nabídky napíší v podstatě vše, co má splňovat takzvaný ideální uchazeč. Jenže s tím je to podobné jako s ideálním životním partnerem. Neexistuje. Pokud vás tedy nabízená práce láká a máte pro ni předpoklady, nenechte se odradit. Na inzerát odpovězte, i když splňujete „jen“ 80 % vypsaných požadavků.

Věřte, že v mnoha případech to bohatě stačí, aby vás pozvali na pohovor. Nebo si prostě řekněte: Nejhorší, co se může stát je, že mě nevyberou… Svět se přece nezboří.

↑ Někdy to z inzerátu vypadá, že hledají spíš supermana.

Co je hlavní a co vedlejší

Některé inzeráty jsou dlouhé jak Lovosice a člověk se při čtení začne v požadavcích trochu ztrácet. Ty nejdůležitější věci ale obvykle padnou hned v prvních bodech inzerátu. Právě na tyto body se zaměřte. Pokud vypsaným požadavkům plus mínus vyhovujete, tedy umíte to skutečně nejdůležitější, co je pro danou práci potřeba, odpovězte.

Pokud za sebou máte praxi v oboru, neřešte, že vlastníte jen výuční list místo požadované maturity. Ta na mnoha pozicích vážně není až tak podstatná. Netrapte se, že zvládáte jen dva programy ze tří vypsaných. Jen velmi malé procento uchazečů splňuje všechno. Hoďte za hlavu, že nemáte „základní znalost angličtiny”, když je přitom z nabídky poměrně jasné, že ji k práci ve skutečnosti nepotřebujete.

Proč vám (ne)dají práci

Slyšeli jste někdy o člověku, kterému dali práci jen na základě životopisu? Respektive na základě toho, že si do něj napsal, že splňuje 100 % požadavků? To určitě ne. Firmy vždy chtějí člověka vidět naživo ještě předtím, než mu předloží smlouvu. Je to naprosto logické – najali byste vy sami člověka jen na základě životopisu? Platí tedy jednoduchá postupka:

  • dobrý životopis vás dostane na pohovor
  • pokud úspěšně zvládnete pohovor, dostanete práci

Jestli práci budete dělat dobře, totiž zdaleka nezáleží jen na znalostech a dovednostech. Důležité je také to, jak zapadnete do týmu. Jestli jste příjemní, energičtí, spolehliví, zda se s lidmi dokážete domluvit.

K čemu by byl firmě člověk, který sice splňuje 100 % požadavků z inzerátu, ale je například arogantní? Nebo své chyby srabácky hází na druhé? Lidé nechtějí pracovat se supermany, ale s kolegy, kteří jsou nejen profíci, ale také je s nimi rozumná řeč.

Pokud na pohovoru zaujmete jako osobnost a vzbudíte důvěru, práci nejspíš dostanete – i když nemáte tu zpropadenou maturitu a anglicky neřeknete ani půl slova (pokud se samozřejmě nehlásíte na pozici tlumočníka).

Nevyhazujte se předem

„Na tenhle inzerát nemá ani cenu odpovídat, stejně by mě nevzali,” shazujete možná sami sebe, když pročítáte nabídky. Promiňte, ale vy jste personalista? Je přece na něm, aby posoudil, zda se na danou práci hodíte, nebo ne.

Lidé se někdy zbytečně podceňují. A často právě ti, kteří toho hodně umí, jenže kromě profesních znalostí mají i pokoru. A pak je spousta „tlučhubů ”, které nízké sebevědomí opravdu netrápí… Pokud tedy splňujete zmíněných 80 % požadavků a práce vás láká, pošlete svůj životopis a nechte na firmě, ať rozhodne. Nevyhazujte sami sebe předem!

» Prozkoumat aktuální nabídky

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz