Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Životopisy posílá málo lidí. Využijte toho a získejte lepší práci

Tipy a články: Životopisy posílá málo lidí. Využijte toho a získejte lepší práci

Pokud vám šéf tvrdí, ať si klidně jdete, že na ulici čeká dvacet nadšených uchazečů, s největší pravděpodobností si vymýšlí. Firmám dnes chodí 4x méně životopisů než v roce 2013. Co to znamená pro vás? Že se na pohovorech „utkáte“ s mnohem menší konkurencí.

10. 11. 2016

Jak být první

Zatímco před třemi lety se na vypsané pozice hlásilo v průměru 24 lidí, dnes se firmám na ta samá místa ozve průměrně jen 6 uchazečů. Máte tedy mnohem větší šanci zaujmout svým životopisem. Poměrně snadno se vám také může stát, že na inzerát odpovíte jako jedni z prvních. To je docela příjemná představa, že se netlačíte v davu uchazečů, nemyslíte?

» Ukázat 65.000 nabídek práce

Co za tím stojí?

Proč teď firmy mají takový problém sehnat lidi? Stojí za tím hlavně rekordně nízká nezaměstnanost. Bez práce je nyní 5 procent Čechů. Nezaměstnanost je podle nejnovějších dat z úřadu práce dokonce nejnižší za posledních 8 let (i na Ústecku). Nabídek práce přitom stále více (podle úřadu práce nejvíce od roku  2007) díky tomu, jak oživuje ekonomika. Na nedostatek zakázek si nemohou stěžovat hlavně výrobní, stavební a dopravní firmy. Týká se to ale v podstatě všech oborů.

Kam se lidé hlásí

To, kolik lidí pošle na nějaký inzerát životopis, samozřejmě záleží na profesi a regionu. Vůbec největší nedostatek lidí hlásí Plzeňský kraj. Nejhůře se personalistům hledají noví kolegové na technické profese ve výrobě, strojírenství a energetice. Například do administrativy, bankovnictví nebo zákaznického servisu se hlásí více lidí, ale i tak je konkurence menší než ještě před pár lety.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz