Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Zkušební doba přede mnou a odhodlání ve mně. Jak se v nové práci chovat?

Tipy a články: Zkušební doba přede mnou a odhodlání ve mně. Jak se v nové práci chovat?

Podepsali jste smlouvu, vyfasovali pracovní oblek a jdete na to. Čekají vás první týdny v nové práci. Definitivně vyhráno ještě není, je před vámi zkušební, obvykle tříměsíční doba. Jak se během ní chovat, abyste svoji dráhu v nové práci odstartovali co nejlépe?

Zkušební doba je od toho, aby si vás v práci vyzkoušeli. Platí to nicméně i obráceně. Také zaměstnanec si má během tří měsíců vyzkoušet, jestli se mu bude u nového zaměstnavatele dobře pracovat. Obě strany mohou ve stanovené lhůtě bez udání důvodu pracovní poměr ukončit. Zaměstnavatel to učiní zejména v případě, že:

  • Zaměstnanec chodí pozdě nebo naopak odchází bez domluvy dřív.
  • Neplní svěřené úkoly, pochopitelně po zapracování.
  • Činí chybná rozhodnutí v závažných věcech, protože se s nikým neporadil.
  • Nedá se s ním na ničem domluvit, nebo je dokonce neurvalý ke kolegům či nadřízeným.

Nebojte se zeptat

Když člověk nastoupí do nového zaměstnání, musí se učit spoustu nových věcí. Práce samotná v dílně nebo na skladě je třeba plus minus stejná, ale může být jinak organizována, jinak se vykazuje, jinak je kontrolována…Na začátku z toho může jít hlava kolem. Pokud to jde, důležité věci si zapisujte. Ptejte se na vše, co vám není jasné. Nestyďte se. Právě teď je doba, kdy je k tomu nejlepší příležitost. Zkuste se ale neptat na ty samé věci pořád dokola. Než někoho požádáte o pomoc, projděte svoje zápisky nebo se třeba podívejte do manuálu, je-li na to čas. Na co člověk přijde sám, to si stejně nejlépe pamatuje.

Mám se na koho obrátit?

V některých firmách dostávají noví zaměstnanci k ruce tzv. buddyho. Je to člověk, který nováčka zasvětí do toho, jak to ve firmě chodí. Kde si vytiskne potřebné dokumenty, kde je kuchyňka, jak využívat firemní benefity a spoustu dalších věcí. Pokud nikoho takového nemáte přiděleného, zkuste si ho najít sami v ochotném kolegovi nebo kolegyni. Nechoďte ale za ním nebo za ní jak pejsek a vždy se zdvořile zeptejte, jestli má na vás čas.

Jestliže vám kolega nedokáže poradit s pracovními věcmi, protože dělá třeba trochu něco jiného, měl by tu být někdo, koho se můžete v případě potřeby zeptat. Často je to nadřízený, který by měl být ze začátku nováčkovi pro jeho dotazy k dispozici. Nestíhá-li to, zkuste ho požádat, aby vás odkázal na někoho, kdo vám může pomoci místo něj. Závažnější rozhodnutí nikdy nedělejte bez porady s nadřízeným. Hlavně ze začátku chtějte slyšet jeho názor. Přílišná iniciativa by se vám nemusela vyplatit.

Sledujte cvrkot a vměšujte se jen opatrně

V každém kolektivu existuje síť vzájemných vztahů, která není na první pohled patrná. Tihle dva se kamarádí víc, tihle dva méně a tihle dva se nemusejí. Než do takové sítě proniknete, chvilku trvá. Zpočátku proto spíš pozorujte, co a jak. Hovorů s kolegy se nestraňte, ale nemusíte na sebe prozrazovat hned při prvních setkáních všechno. Počet rozvodů, opilecké historky, zabavený řidičák a jiné poněkud citlivé údaje o sobě nemusíte dávat hned k dobru.

Co nikdy nedělejte:

  • Neříkejte při úvodních zaučováních, že takhle je to špatně, že dakeko lepší je to dělat způsobem, jaký si pamatujete z bývalé firmy. Možná máte pravdu, ale to teď ještě nemůžete jistě vědět, když neznáte všechny souvislosti. A pokud by šlo něco opravdu vylepšit, začněte s návrhy až později a dávkujte je.
  • Nepomlouvejte ostatní a nenechte se do podobných hovorů ani zatáhnout. Klepy bývají nebezpečná zbraň, která se může snadno obrátit proti tomu, kdo s ní zachází.
  • Nesnažte se zalíbit přespříliš. Hlavně v případě šéfa zaujměte vstřícný, ale nikoliv vlezlý nebo podlézavý postoj. Patolízaly má málokdo rád a navíc tím ztratíte veškeré body u kolegů.

Nenechte si všechno líbit

Snažit se vše naučit, při tom zapadnout, s nikým si to moc nerozházet…To všechno je ve zkušební době rozumné chování. Nesmí se to ale přehánět. Také vy se rozhodujete, jestli vám vyhovuje práce, kolektiv, šéf, firma. V pravidelných intervalech si to pro sebe zhodnoťte a napište si plusy a mínusy. Jestliže mínusy převládají a nevypadá to, že by se situace v dohledné době zlepšila, je lepší ještě ve zkušebce odejít. Míst je teď opravdu dost a je velká šance, že budete mít víc štěstí jinde.

Mrkněte na Prace.cz, čekají tam na vás desetitisíce nabídek.

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz