Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Zrušíte nástup za pět minut dvanáct? Možná zaplatíte škodu

Tipy a články: Zrušíte nástup za pět minut dvanáct? Možná zaplatíte škodu

„Ale Máňa říkala, že dokud vám to nepodepíšu, tak to není směroplatný,“ zní už zlidovělá hláška z filmu Kulový blesk. Provází scénu, kdy se stará paní pokouší na poslední chvíli vyvázat z domluvené směny bytu. Nakonec tomu stejně neunikne. A podobné je to i při nástupu do nové práce: jak už jednou personalistovi potvrdíte, že s vámi může počítat, nemůžete jen tak couvnout.

6. 3. 2014


↑ Zrušit nástup do firmy na poslední chvíli se vám může pěkně prodražit.

Uchazeč zaplatí škodu

Výběrové řízení, které někdy čítá i více kol, pro firmu znamená vynaložení nemalé dávky energie a peněz. Proto pokud už personalista někoho vybere, logicky také chce, aby vítězný kandidát co nejdříve nastoupil a zapracoval se. Jenže co když uchazeč svůj nástup potvrdil jen ústně, žádnou pracovní smlouvu dosud nepodepsal a na poslední chvíli si vše rozmyslí? Podle nového občanského zákoníku, který platí od ledna, firma může po takovém uchazeči žádat uhrazení nákladů za zmařené výběrové řízení, případně také ušlý zisk.

Co je předsmluvní odpovědnost?

Nové občanské právo totiž mluví o takzvané předsmluvní odpovědnosti. Podle ní můžeme o pracovní smlouvě vyjednávat jak dlouho chceme a případně se svobodně rozhodnout ji neuzavřít. Ovšem když už se uzavření smlouvy jeví jako „vysoce pravděpodobné“, nelze se jen tak otočit na podpatku, případně se ohánět hláškou z úvodu tohoto článku.

Dobrou zprávou je, že totéž platí i naopak. Pokud zaměstnavatel uchazeči jasně potvrdí, že jej vybral, nemůže mu pár dní před nástupem „v klidu“ zavolat a oznámit, že se rozhodla pracovní pozici neotevřít. Respektive může, ale uchazeč se na firmě může domáhat náhrady škody, například za cestovné nebo nákladů na stěhování.

Prace.cz

Kam dál?

Pracovní smlouva: jak uvést místo výkonu práce?

Jak dlouho budete čekat na odpověď firmy

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz