Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Zůstat, nebo odejít? Jak poznáte, že je čas změnit práci

Tipy a články: Zůstat, nebo odejít? Jak poznáte, že je čas změnit práci

V práci řešíte pořád ty samé problémy, které šéf přehlíží. V neděli večer se vám pravidelně zhoršuje nálada, protože si uvědomíte, že ráno „tam“ zase musíte. V práci někdy musíme zatnout zuby, ale nic se nemá přehánět. Následující signály napoví, že je možná čas jít o dům dál.

4. 6. 2019

Když začnou převažovat důvody pro změnu

Zprvu nenápadné signály, které naznačují, že je nejspíše čas na změnu, přibývají na intenzitě. Postupně nám začnou zasahovat nejen do práce, ale do všech oblastí života. Hranice mezi „tohle ještě má smysl zkoušet překonat“ a „už musím pryč, nebo se zblázním“ je velmi tenká.

Jak poznat, na které straně stojíte? Pokud se tyhle stavy opakují jen občas, většinou nad tím člověk mávne rukou. Přeháňky se objevují všude a kvůli pár dnům nepohody většinou nikdo práci měnit nebude. Jenže co když je to mnohem vážnější?

Jak poznat, že je správný čas odejít?

Jakmile vám negativní myšlenky na práci začnou zasahovat i do osobního života, je to jasný signál, že něco není v pořádku. Podněty k zamyšlení ale mohou být různé:

  • Jste více a více vnitřně nespokojení, podráždění a v duchu už se vidíte na jiném místě. Častěji se hádáte s kolegy nebo se šéfem. K šílenství vás dohánějí i věci, které vám dřív nevadily. Zkrátka a dobře: ponorka jak vyšitá.
  • Do práce se už delší dobu netěšíte. Rána byste nejraději zaspali. Když jdete odpoledne z práce, už přemýšlíte, jak to udělat, abyste tam ráno nemuseli. Práce vám doslova nedá spát – před usnutím se převalujete a přemýšlíte o ní.
  • Přestali jste se snažit něco vylepšovat, protože vaši snahu stejně nikdo neocení. Razíte přístup „odkroutím si svoje a víc neřeším“. Možná se zdá, že si tím uchováte čerstvou mysl, ale opak je pravdou. Čím déle budete vědomě stagnovat, tím hůře se vám v budoucnu bude hledat nová práce.
  • Pracovní problémy odnášejí vaši nejbližší doma. Na nich si vybíjíte svůj vztek a bezmoc. Potom vás to samozřejmě mrzí.
  • Máte čím dál větší pocit, že to přestává být ono. Kolektiv je fajn, peníze dostáváte také slušné. Ale stále častěji si pohráváte s myšlenkou, že jiná práce by byla zajímavější. Třeba proto, že v současném zaměstnání jste už spoustu let a připadáte si tak trochu jako inventář.
  • Objevují se časté zdravotní problémy, jako je nevolnost, bolesti žaludku a hlavy, problémy s páteří. Psychická nepohoda a stres se začne projevovat víc a víc i na vaší tělesné schránce. Tělo vám dává jasné signály, že tudy cesta nevede. V tuto chvíli je nejvyšší čas začít jednat. Zdraví máte jen jedno.

Nebojte se změny, může být k lepšímu

Rozhodnutí změnit práci není jednoduché, zvláště pokud jste na jednom místě několik let. Pořád ale platí, že šance na sehnání lepšího místa jsou velmi dobré. Pokud se rozhodnete k tomuto odvážnému kroku, držíme palce.

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz