Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Jdu na pohovor

Tipy a články: Jdu na pohovor

Úsilí s psaním životopisu se vyplatilo a personalista vás chce poznat osobně. Čeká vás zhruba hodinka, kdy dostanete příležitost ukázat se v tom nejlepším světle. Takže, jak na pohovoru oslníte a s jakými otázkami můžete počítat?

1. Co víte o naší firmě?

Nejspíš jste odpověděli na spoustu inzerátů a už se mírně ztrácíte v tom, o jaké firmy vlastně šlo. Na pohovoru ale ukažte, že jste připravení. Přečtěte si ještě jednou inzerát, na který jste odpovídali, název pozice a hlavní požadavky. Projděte si web společnosti a vypište si to nejdůležitější o ní: jak dlouho funguje, co vyrábí, kdo jsou její zákazníci nebo konkurence. Na pohovoru totiž mohou padnout i otázky typu: „Víte, jak vypadá naše firemní logo?“ Tak ať vás to nezaskočí.

» Jak se připravit na pohovor

2. Proč měníte práci?

Tahle záludná otázka dřív, nebo později padne. Co odpovědět? „Chci zkusit něco nového“ je dobrý základ. Zkuste však jít víc do hloubky a říct, co „tím něčím“ přesně myslíte. Promyslete si, co vás na nové práci nejvíce láká a hlavně: jaké konkrétní znalosti a zkušenosti můžete firmě přinést. Přesně to od vás chtějí personalisté slyšet.  

» Proč měníte práci? Poradíme, co odpovědět

3. Jakou si představujete mzdu?

Důležitá otázka, která obvykle padá v druhé polovině pohovoru. A podle „bontonu“ ji jako první pokládá vždy personalista. Rozmyslete si předem, o jakou částku si řeknete. Pomoci vám může toto anonymní porovnání platů podle profese a regionu.

  • TIP: Vždy je lepší povědět personalistovi konkrétní částku (15 000 korun), než ho postavit před nějaké rozmezí (představoval bych si 10 až 12 tisíc). Vyjednávání o platu hodně uchazečů znervózňuje, ale k pohovoru prostě patří. Buďte zdravě sebevědomí. Podobně jako když mluvíte o svých pracovních zkušenostech – tam asi také stydlivě neklopíte zrak a neříkáte „nooo, já nevím“

» O jaký plat si říct na pohovoru

4. Máte děti? A zdraví slouží?

Tento typ otázek s klidným srdcem slušně „odpálkujte“. Třeba: „Nezlobte se, ale na to nebudu odpovídat, nemyslím si, že to souvisí s nabízenou prací.”  Jsou to totiž diskriminační otázky a zaměstnavatel se na ně ptát nesmí. Dotaz na věk je nejen neslušný, ale i protiprávní.

Stejně tak i otázky na počet dětí nebo to, jestli výhledově plánujete zakládat rodinu. Ptát se vás nesmějí ani na sexuální orientaci nebo víru. Právníci, které jsme oslovili, jsou navíc toho názoru, že když na některou z těchto „zakázaných“ pohovorových otázek zalžete, nic vám nehrozí.

» Zakázané otázky na pohovoru: když zalžete, nic vám nehrozí

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz