Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jdu na pohovor

Tipy a články: Jdu na pohovor

Úsilí s psaním životopisu se vyplatilo a personalista vás chce poznat osobně. Čeká vás zhruba hodinka, kdy dostanete příležitost ukázat se v tom nejlepším světle. Takže: jak na pohovoru oslníte a s jakými otázkami můžete počítat?

„Co víte o naší firmě?“

Na pohovoru ale ukažte, že jste připravení. Přečtěte si ještě jednou inzerát, na který jste odpovídali, název pozice a hlavní požadavky. Projděte si web společnosti a vypište si to nejdůležitější o ní: jak dlouho funguje, co vyrábí, kdo jsou její zákazníci nebo konkurence. Na pohovoru totiž mohou padnout i otázky typu: „Víte, jak vypadá naše firemní logo?“ Tak ať vás to nezaskočí.

„Proč měníte práci?“

Tahle záludná otázka nejspíš padne. Co odpovědět? „Chci zkusit něco nového“ je dobrý základ. Zkuste však jít víc do hloubky a říct, co „tím něčím“ přesně myslíte. Promyslete si, co vás na nové práci nejvíce láká a hlavně: jaké konkrétní znalosti a zkušenosti můžete firmě přinést. Přesně to od vás personalisté chtějí slyšet.

„Jakou si představujete mzdu?“

Důležitá otázka, která obvykle padá v druhé polovině pohovoru. A podle „bontonu“ ji jako první pokládá vždy personalista. Rozmyslete si předem, o jakou částku si řeknete.

 Vždy je lepší povědět personalistovi konkrétní částku (27 000 korun), než ho postavit před nějaké rozmezí (představoval bych si 25  až 30 tisíc). Vyjednávání o platu hodně uchazečů znervózňuje, ale k pohovoru prostě patří. Buďte zdravě sebevědomí.

  • Tip: Dobrým pomocníkem je srovnávač mezd na  www.platy.czKdyž vyplníte krátký dotazník, v němž uvedete mzdu (podle odhadu nebo výše platu, který jste pobírali v minulém zaměstnanání), dostanete srovnání s platy lidí ve vašem oboru a regionu, s vaším vzděláním a praxí. Jestiže jste uvedli sumu o hodně vyšší nebo nižší, srovnávač vás na to upozorní. Díky tomu budete vědět, jakou částku na pohovoru říct, aby nebyla příliš nadsazená nebo příliš nízká.

» Co když vám odmítají dát plat, jaký chcete

„Máte děti? A zdraví slouží?“

Tento typ otázek s klidným srdcem slušně „odpálkujte“. Třeba: „Nezlobte se, ale na to nebudu odpovídat, nemyslím si, že to souvisí s nabízenou prací.” Jsou to totiž diskriminační otázky a zaměstnavatel se na ně ptát nesmí. Dotaz na věk je nejen neslušný, ale i protiprávní.

Stejně tak i otázky na počet dětí nebo to, jestli výhledově plánujete zakládat rodinu. Ptát se vás nesmějí ani na sexuální orientaci nebo víru. Právníci, které jsme oslovili, jsou navíc toho názoru, že když na některou z těchto „zakázaných“ pohovorových otázek zalžete, nic vám nehrozí.

„Chcete se na něco zeptat vy nás?“

Tuhle otázku na pohovoru nejspíš uslyšíte. Personalisté ji obvykle pokládají na samotném konci setkání. Chtějí vám dát prostor doptat se na to, co vás zajímá. A také testují váš skutečný zájem o práci
Na co se můžete zeptat? Třeba na to, jak vypadá typický pracovní den na dané pozici. Nebo proč odešel člověk, který tu práci dělal předtím.

» 20 super otázek, na které se zeptejte na pohovoru

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz