Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 3 rady o životopisech, které jsme dali našim čtenářům

Tipy a články: 3 rady o životopisech, které jsme dali našim čtenářům

Někdy nám posíláte své životopisy a ptáte se: co můžu zlepšit, abych rychleji našel novou práci? Často za sebou máte zajímavou praxi, spoustu zkušeností i zajímavé dovednosti. Jak je v životopise šikovně poskládat tak, aby vás zvali na pohovory? Tohle jsou 3 skutečné příběhy našich čtenářů, kterým Prace.cz poradila, jak mohou mít životopis ještě lepší.

Paní Miloslava, 52 let

Dlouhá praxe v administrativě, to na první pohled svítilo z životopisu paní Miloslavy. Pracovala jako sekretářka ve státní správě, pak se několik let starala o vkládání dat do databáze v jedné menší společnosti. V poslední době dělala organizátorku vzdělávacích seminářů.

  • Co se dalo zlepšit: Paní Miloslava popsala každou pracovní zkušenost velmi zevrubně. To není na škodu, ale v takto podaných informacích se personalista může snadno ztratit.
  • Co jsme poradili: Vlastně úplně jednoduchou věc – odrážky. Tedy informace v životopise trochu zestručnit a udělat je přehlednější. Ke každé pracovní zkušenosti stačí uvést 4 – 6 odrážek. Například:

07/2013 – 01/2016: Vzdělávací semináře, s. r. o., Zelená 15, Praha 3Pozice: Koordinátorka vzdělávacích seminářů
– Aktivní oslovování účastníků na odborné semináře (telefonicky, e-mailem)
– Zodpovědnost za rozšiřování databáze kontaktů (meziročně se mi podařilo databázi navýšit o 25 %)
– Vytváření brožurek pro účastníky (psaní textů, grafické zpracování, zajištění tisku)
– Zajištění vzdělávacích prostor, občerstvení, komunikace s účastníky na místě

Paní Dana, 40 let

Maturita z gymnázia  a velká spousta nejrůznějších pracovních zkušeností – tak vypadal životopis paní Dany. Jenže co vlastně umí nejlépe a hlavně: co může nabídnout nové firmě? To v životopise na první pohled chybělo.

  • Co se dalo zlepšit: Dana sice uvedla všechno, co měla pracovně za sebou, ale životopis působil dost neuspořádaně. Pracovala jako obchodní referentka, asistentka prodeje, vedoucí podatelny, na přepážce v bance… bylo toho zkrátka až moc.
  • Co jsme poradili: Neposílat jednu univerzální verzi životopisu, ale vždy jej mírně přepsat s ohledem na pozici, na kterou se Dana zrovna hlásí. Firmy přece nejsou jako přes kopírák a každá může ocenit jiné zkušenosti. Jednou tedy Dana vypíchne praxi z banky, podruhé to, že vedla menší tým prodejců. Personalisté nemají čas hledat, jestli opravdu umí to, co potřebují – chtějí, aby je to do očí praštilo na „první dobrou“.
  • Tip: Napište na úvod životopisu, hned pod kontaktní údaje, tři nebo čtyři věty o sobě: co umíte, jaké jsou vaše dovednosti a co novému zaměstnavateli nabízíte. Díky tomu si o vás personalista udělá jasnější obrázek. U jednotlivých pracovních zkušeností v odrážkách shrňte to nejdůležitější. Přečtěte si ještě jednou inzerát, na který odpovídáte. Snažte se, aby se to, co nabízíte, co nejvíce potkalo s tím, co firma očekává.

Slečna Alena, 21 let

Alena vystudovala obchodní akademii a za sebou měla zatím spíše brigády. Je to slečna krátce po škole, která je na startu kariéry a svou cestu zatím hledá. Napsala nám, že by chtěla pracovat jako recepční nebo asistentka, ale firmy jí na zaslaný životopis většinou ani neodpoví.

  • Co se dalo zlepšit: Alena si zbytečně škodila některými detaily, kvůli kterým její životopis nepůsobil moc profesionálně. Přiložila například fotku z výletu ve sportovní bundě. Její e-mailová adresa pak byla ve stylu: aliisek@abc.cz.
  • Co jsme poradili: Založit si e-mail ve tvaru jmeno.prijmeni@abc.cz. Posílá se přece životopis, ne zpráva kamarádce ze střední školy. Dát k životopisu fotku je dobrý nápad – životopis díky tomu nepůsobí tak anonymně. Hodí se ale poslat portrét na neutrálním pozadí a v oblečení, v jakém by Alena dorazila na pohovor nebo na běžný den do práce.
  • Slečně Aleně jsme také doporučili dát informace o vzdělání až za praxi – ta personalisty beztak zajímá nejvíc.

Prace.cz

Kam dál?

Jak rychle najít práci

8 právních otázek o výpovědích, na které se nás často ptáte

Proč firmy uchazečům často ani neodpoví a další otázky s chatu z P. Harazímovou

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz