Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Vylepšete si životopis: zkuste tyto 3 tipy z praxe

Tipy a články: Vylepšete si životopis: zkuste tyto 3 tipy z praxe

Při psaní životopisu je důležité zvážit, kdo ho vlastně bude číst a jaké informace v něm hledá. Někdy stačí docela jednoduchá úprava a ze zaměnitelného životopisu se stane takový, který personalistu zaujme na první dobrou. Přečtěte si, co jsme doporučili upravit Mirce, Daně a Aleně. Jsou to konkrétní tipy, které při psaní životopisu pomůžou i vám.

  • Poslední aktualizace článku: 15. 7. 2020

Životopis Mirky (52): místo románu stručné odrážky

Dlouhá praxe v administrativě – to na první pohled svítilo z životopisu paní Mirky. Pracovala jako asistentka ve státní správě, pak se několik let starala o vkládání dat do databáze v jedné menší společnosti. V poslední době organizovala vzdělávací semináře.

Co se dalo zlepšit?

Paní Mirka popsala každou pracovní zkušenost velmi zevrubně. To není na škodu, ale v takto podaných informacích se personalista může snadno ztratit.

Co jsme poradili?

Vlastně úplně jednoduchou věc – odrážky. Tedy informace v životopise trochu zestručnit a uvést je přehledněji. Personalista pak odrážky rychle prolítne a získá představu, co uchazeč dělal a jakých výsledků dosáhl. Ke každé pracovní zkušenosti stačí uvést 3–5 odrážek. Například:

Pozice: Koordinátorka vzdělávacích seminářů

  • Aktivní oslovování účastníků na odborné semináře (telefonicky, e-mailem)
  • Zodpovědnost za rozšiřování databáze kontaktů (meziročně jsem databázi navýšila o 25 %)
  • Vytváření brožurek pro účastníky (psaní textů, grafické zpracování, zajištění tisku)
  • Zajištění vzdělávacích prostor, občerstvení, komunikace s účastníky na místě

» Lákavý životopis? Udělejte ho hlavně názorný

Životopis Dany (40): neuvedla, co zaměstnavateli nabízí

Maturita z gymnázia a velká spousta nejrůznějších pracovních zkušeností – tak vypadal životopis paní Dany. Jenže co vlastně umí nejlépe a hlavně: co může nové firmě nabídnout? To v životopise na první pohled chybělo.

Co se dalo zlepšit?

Dana sice uvedla všechno, co měla pracovně za sebou, ale životopis působil neuspořádaně. Pracovala jako obchodní referentka, asistentka prodeje, vedoucí podatelny, na přepážce v bance… Bylo toho zkrátka až moc.

Co jsme poradili?

Neposílat jednu univerzální verzi životopisu, ale vždy jej trochu upravit podle pozice, na kterou se Dana zrovna hlásí. Pro každou firmu totiž mohou být relevantní jiné zkušenosti. Jednou tedy vypíchne praxi z banky, podruhé to, že vedla menší tým prodejců. Personalisté nemají čas hledat, jestli uchazeč opravdu umí to, co potřebují. Chtějí, aby je to do očí praštilo na „první dobrou“.

Tip: Napište na úvod životopisu tři nebo čtyři věty o sobě: co umíte, jaké jsou vaše dovednosti a co novému zaměstnavateli nabízíte. Díky tomu si o vás personalista udělá jasnější obrázek. U jednotlivých pracovních zkušeností v odrážkách shrňte to nejdůležitější. Přečtěte si ještě jednou inzerát, na který odpovídáte. Snažte se, aby se to, co nabízíte, potkalo s tím, co firma očekává.

»Jak upravit životopis na míru pozici, o kterou se ucházíte?

Životopis Aleny (21): chtělo to profesionálnější přístup

Alena vystudovala obchodní akademii a neměla za sebou moc zkušeností. Je to slečna krátce po škole, která je na startu kariéry a svou cestu zatím hledá. Napsala nám, že by chtěla pracovat jako recepční nebo asistentka, ale firmy jí na zaslaný životopis většinou ani neodpoví.

Co se dalo zlepšit?

Alena si zbytečně škodila některými detaily, kvůli kterým životopis nepůsobil profesionálně. Přiložila například fotku z výletu ve sportovní bundě. Její e-mailová adresa pak byla ve stylu: aliiinka@abc.cz.

Co jsme poradili?

Založit si e-mail ve tvaru jmeno.prijmeni@abc.cz. Dát k životopisu fotku je dobrý nápad – životopis díky tomu nepůsobí tak anonymně. Hodí se ale poslat portrét na neutrálním pozadí a v oblečení, v jakém by Alena dorazila na pohovor nebo na běžný den do práce.

Aleně jsme také doporučili dát informace o vzdělání až za praxi – ta personalisty beztak zajímá nejvíc.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz