Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Lákavý životopis: udělejte ho hlavně názorný

Tipy a články: Lákavý životopis: udělejte ho hlavně názorný

„Český národ se bohužel strašně podceňuje,“ má zkušenost Zora Kusnjerová, poradkyně v pražské neziskovce Genixa. Ta radí lidem, jak psát atraktivní životopis a vyvarovat se nejčastějším chybám. Prace.cz se Zory ptala: v čem vězí kouzlo pěkného životopisu?

6. 4. 2015

Čím si můžeme zbytečně uškodit v životopise?

Lidé často řeší detaily typu, jestli mají přiložit fotku nebo napsat datum narození. Mnohdy jim ale v životopise chybí to stěžejní: konkrétnost. Životopis je naše osobní vizitka, kterou prezentujeme své pracovní dovednosti a schopnosti. Potenciální zaměstnavatel o nás nemá jiné informace, než jaké jsme mu poslali. A na základě nich se rozhodne, jestli nás pozve na pohovor, nebo ne.

↑ Životopis je vaše vizitka, která prezentuje vaše zkušenosti a dovednosti.

Co je dobré vypíchnout?

Co vím z vlastní zkušenosti i od zaměstnavatelů, tak zaujme hlavně názornost. Je dobré umět své pracovní zkušenosti vyjádřit čísly. Když obchodník uvede, že měl na starosti komunikaci s klienty, plnění nastavených cílů a přípravu smluv, je to obyčejné. Když ale napíše, že se každý týden setkal s 10 klienty a cíle měl nastavené na dva miliony korun ročně, je to hned o něčem jiném. Zaměstnavatel si může už při čtení životopisu říct: „Tak člověka, který dokáže vydělat dva miliony za rok, tu rozhodně chceme.“ Nebo: „To vypadá, že měl cíle nastavené podobně, jako máme my – nebudeme ho muset tolik zaučovat.“ Taková představivost se ale zaměstnavateli zapojí, jen když je životopis dostatečně názorný.

Takže je lepší psát do životopisu výsledky, než jen popisovat náplň práce?

Doporučuji obojí. Nejprve uvést náplň práce a pak zkušenosti, kompetence a výsledky. Ke každé pracovní zkušenosti v životopise by uchazeč měl napsat nejvíce 8 až 10 odrážek. Na čtení nějakých „článků“ není čas. Je dobré se více rozepsat u posledních dvou až tří zaměstnavatelů. U starších pracovních zkušeností stačí dvě nebo tři odrážky. Životopis by neměl zabrat více než dvě strany A4.

Obchodníci nebo manažeři mohou do životopisu uvést výsledky, ale co když někdo pracoval na nižší pozici, třeba asistentka nebo recepční?

Český národ se bohužel strašně podceňuje. Má pocit, že když někdo byl asistentka nebo recepční, tak v práci vlastně nic nedělal. I tady ale lze být v životopise více konkrétní. Jedna recepční může „jen“ zvedat telefony a uvádět návštěvy, jiná od rána do večera běhá po firmě, připravuje tabulky, faktury, objednávky, prezentace… Každá recepční nebo asistentka má co napsat do životopisu. Stačí se jen zamyslet nad tím, co v práci těch 8 hodin dělám: komunikuji s klienty, připravuji zasedačky… Každý má také k pracovní smlouvě přicvaklou náplň práce –  toho se při psaní životopisu může chytit.

Jaké máte rady pro psaní motivačního dopisu?

S čím se setkávám, a to bohužel není pozitivní, že se lidé v motivačním dopise moc chválí. Píší, že jsou nejlepší a splňují všechny požadavky. Zaměstnavatelé si ale chtějí nového člověka vybrat především sami. Chtějí se sami rozhodnout, koho budou považovat za nejlepšího kandidáta. Někdy se bohužel stane, že si zaměstnavatel řekne: „Jo tak ty si myslíš, že jsi nejlepší?! No tak se podíváme na ten tvůj zázračný životopis…“ A čte to už dopředu s nějakou negativní emocí.

Co je tedy lepší do dopisu napsat?

Doporučuji rozdělit dopis na tři části:

  1. Napsat, odkud o firmě slyšeli.
  2. Podívat se konkrétně na obsah práce a požadavky v inzerátu a popsat, co z toho splňuji.
  3. Konkrétně uvést, v jaké předchozí práci jsem tyto zkušenosti získal a splnil.

Asistentka může napsat, že u posledního zaměstnavatele dělala asistentku pětičlennému týmu, podporovala tři liniové manažery, objednávala stravenky, komunikovala s dodavateli, tvořila faktury… Vybere si tři čtyři nejhlavnější věci a ukáže tím, že dokáže vnímat, co nová firma potřebuje.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz