Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 kroků, které byste měli udělat před pohovorem

Tipy a články: 5 kroků, které byste měli udělat před pohovorem

Pozvánka na pohovor je prvním krokem k získání práce. Udělejte všechno pro to, abyste svého budoucího zaměstnavatele přesvědčili, že nejvhodnější osobou pro jím nabízenou pozici jste právě vy. Na co před pohovorem nezapomenout?

Vyjděte s předstihem

Před vykročením do jámy lvové je těžké zachovat klidnou hlavu.  Proto si na cestu na pohovor vyhraďte dostatek času, ať dorazíte včas. Když přijdete o něco dříve, tím lépe pro vás. Získáte chvilku ke zklidnění myšlenek a vydýchání nervozity z očekávané schůzky. Máte pocit, že nic nevíte? Lépe se vám bude přemýšlet, když dodáte mozku energii z rychlých cukrů. Chvilku před pohovorem snězte kousek jakékoliv sladkosti.

Dejte se do parády

Nepodceňujte výběr oblečení. K pohovoru byste měli jít v dobře padnoucím, čistém oblečení, které se hodí pro formálnější příležitosti. Žabky, minisukně nebo otrhané kraťasy nejsou vhodné ani v největších vedrech. Pokud svůj vzhled příliš neřešíte, udělejte před pohovorem výjimku. Základem je slušivý účes a upravený zevnějšek. Okousanými nehty, rozcuchem nebo několikaměsíčním nenabarveným odrostem sympatie nezískáte.

Proklepněte si firmu

Počítejte s tím, že se vás budou ptát, co víte o firmě. Proto si ji důkladně proklepněte. Pročtěte si firemní web, projděte si profily na sociálních sítích, poptejte se ve svém okolí, co o firmě ví. Měli byste získat základní informace o firemní historii a seznámit se s tím, co dělají a co nabízejí svým zákazníkům. Jak vidí práci u zaměstnavatele lidé zevnitř, najdete na webu Atmoskop, který sbírá hodnocení a názory zaměstnanců jednotlivých podniků.

Nacvičte si odpovědi na nejčastější otázky

Je stresující jít na pohovor a nevědět, na co se vás budou ptát. Některé otázky však můžete předpokládat a připravit se na ně dopředu. Mezi nejčastější patří věta: Řekněte nám něco o sobě.

To něco však neznamená, že můžete mluvit o čemkoliv, co vás napadne. Mělo by to souviset s tím, proč se hodíte na nabízenou pozici. Nepříjemné mohou být otázky na předchozího zaměstnavatele. Na dotaz, proč jste se rozhodli odejít, odpovězte podle pravdy, ale diplomaticky. Byť by byla práce sebehorší a šéf na zabití, nepomlouvejte a nestěžujte si na něj.  Které další otázky můžete čekat?

 • Co vás bavilo na předchozí práci?
 • Co jste měli konkrétně na starosti?
 • Co nového jste se v práci naučili?
 • Co byste se chtěli naučit u nás?
 • Proč byste chtěli pracovat u nás?
 • V čem jste dobrá/ý a v čem příliš nevynikáte?

Nachystejte si otázky

Od úspěšného kandidáta se také očekává, že bude na pohovoru klást otázky. V předstihu si jich pár připravte, ať nejste zaskočeni  výzvou: Chcete se nás na něco zeptat? Není to řečnická otázka, personalista si o vás chce udělat přesnější obrázek a zjistit vaši skutečnou motivaci k práci. Pro inspiraci jsme pro vás sepsali pár vhodných otázek:

 • Co bych dělal/a ze všeho nejdřív?
 • Co všechno musím umět nebo se naučit, abych v práci uspěl/a?
 • Chystá teď vaše firma něco nového? Budete vyrábět nějaký nový výrobek?
 • Jak bude vypadat můj typický pracovní den?
 • Je možnost posunout se časem na lepší místo?
 • Měl/a bych možnost se zdokonalovat?
 • Je možné u vás pracovat částečně z domova nebo máte pružnou pracovní dobu?

Další inspiraci najdete v článku 20 super otázek, na které se zeptejte na pohovoru.

Hodně štěstí nejen při shánění práce vám přeje Prace.cz, kde najdete nabídky z nejrůznějších oborů.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz