Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 právních dotazů ohledně peněz, které se hodí vědět

Tipy a články: 5 právních dotazů ohledně peněz, které se hodí vědět

Příplatky za přesčasy, nemocenská, odstupné. V pracovním životě se setkáváme se spoustou situací, které se dotýkají peněz. Vybrali jsme z naší právní poradny těchto 5 čtenářských dotazů ze života, které vám pomohou udělat si trochu jasněji.

1. PŘESČASY U DPČ: JAK JSOU PLACENÉ?

ČTENÁŘ SE PTÁ: Pracuji na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), ve které mám sjednáno 80 pracovních hodin měsíčně. Jak je to v případě přesčasů? Mohu za hodiny navíc čerpat náhradní volno nebo žádat o jejich proplacení?

  • PRACE.CZ ODPOVÍDÁ: Dohody o pracovní činnosti se ustanovení o přesčasech netýká. Znamená to tedy, že máte nárok na proplacení všech hodin, které odpracujete, jste-li dle smlouvy placený podle počtu hodin. Náhradní volno můžete dostat pouze v případě, že to máte ujednané ve smlouvě.

2. VÝPOVĚĎ NA NEMOCENSKÉ: JAK JE TO SE ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍM?

ČTENÁŘKA SE PTÁ: Onemocněla jsem ve zkušební době. Po 1,5 měsíci na neschopence mi zaměstnavatel poslal výpověď. Moje nemocenská ale stále pokračuje. Mám si teď zdravotní pojištění platit sama? A kam mám zasílat lístek na peníze – přes bývalého zaměstnavatele nebo kam?

  • PRACE.CZ ODPOVÍDÁ: Nemocenskou vám nyní vyplácí a bude vyplácet stát. Po tuto dobu za vás stát také hradí zdravotní pojištění. Až pracovní neschopnost ukončíte, přihlaste se na úřad práce – tam budete už od teď dávat i lístek na penize.

3. JDU DAROVAT KREV: PROPLATÍ MI SMĚNU?

ČTENÁŘ SE PTÁ: Může mi zaměstnavatel neproplatit směnu, když jdu darovat krev? Šéf mi teď oznámil, že mi nehodlá platit „flákání“ a směnu si prý budu muset nadělat. Co mám dělat, pokud mi směnu strávenou u lékaře skutečně neproplatí?

  • PRACE.CZ ODPOVÍDÁ: Pokud jdete darovat krev, ze zákona vám náleží pracovní volno a také náhrada mzdy nebo platu (za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru –  pokud tento čas zasahuje do pracovní doby). Zaměstnavatel je tedy povinnen vám to poskytnout. Pokud tak neučiní, obraťte se na inspekci práce, která může uložit sankce.

4. ZMĚNA MÍSTA PRÁCE: MÁM NÁROK NA ODSTUPNÉ?

ČTENÁŘ SE PTÁ: Pracuji v hotelu, který se bude příští měsíc zavírat. Zaměstnavatel mi nabídl změnu místa výkonu práce, a to dokonce dvarkát – jednou na jiný hotel ve stejném městě a  podruhé na hotel v městě jiném. Nesouhlasím ani s jednou z variant a zaměstnavatel přišel s tím, že pokud odmítnu obě nabízené možnosti, nebudu mít nárok na odstupné. Je to skutečně tak?

  • PRACE.CZ ODPOVÍDÁ: Pokud se hotely neshodují s místem výkonu práce, které máte uvedeno v nynější pracovní smlouvě, pak budete mít nárok na odstupné.

5. PRÁCE NA DPP: KDO PLATÍ ZDRAVOTNÍ A SOCIÁLNÍ?

ČTENÁŘ SE PTÁ: Mám dohodu o provedení práce (DPP). Platí za mě zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění, nebo si ho platím sám?

  • PRACE.CZ ODPOVÍDÁ: Záleží na výdělku. Do 10.000 Kč měsíčně se strhává jen srážková daň a pokud nemáte jiný příjem, musíte si zdravotní pojištění hradit sám. Pokud si na DPP měsíčně vyděláte nad 10.000 Kč, odvádí pojistné zaměstnavatel.

KAM DÁL?

Dotazník platů: kolik berou lidé ve vaší profesi?

Co dělat, když máte problém se zaměstnavatelem

Jak najdete práci, když jste na mateřské

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz