Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 právních dotazů ohledně peněz, které se hodí vědět

Tipy a články: 5 právních dotazů ohledně peněz, které se hodí vědět

Příplatky za přesčasy, nemocenská, odstupné. V pracovním životě se setkáváme se spoustou situací, které se dotýkají peněz. Vybrali jsme z naší právní poradny těchto 5 čtenářských dotazů ze života, které vám pomohou udělat si trochu jasněji.

12. 2. 2016

1. Přesčasy u DPČ: jak jsou placené?

Otázka: Pracuji na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), ve které mám sjednáno 80 pracovních hodin měsíčně. Jak je to v případě přesčasů? Mohu za hodiny navíc čerpat náhradní volno nebo žádat o jejich proplacení?

  • Prace.cz: Dohody o pracovní činnosti se ustanovení o přesčasech netýká. Znamená to tedy, že máte nárok na proplacení všech hodin, které odpracujete, jste-li dle smlouvy placený podle počtu hodin. Náhradní volno můžete dostat pouze v případě, že to máte ujednané ve smlouvě.

2. Výpověď na nemocenské: jak je to s pojištěním?

Otázka: Onemocněla jsem ve zkušební době. Po 1,5 měsíci na neschopence mi zaměstnavatel poslal výpověď. Moje nemocenská ale stále pokračuje. Mám si teď zdravotní pojištění platit sama? A kam mám zasílat lístek na peníze – přes bývalého zaměstnavatele nebo kam?

  • Prace.cz: Nemocenskou vám nyní vyplácí a bude vyplácet stát. Po tuto dobu za vás stát také hradí zdravotní pojištění. Až pracovní neschopnost ukončíte, přihlaste se na úřad práce – tam budete už od teď dávat i lístek na penize.

3. Jdu darovat krev. Proplatí mi směnu?

Otázka: Může mi zaměstnavatel neproplatit směnu, když jdu darovat krev? Šéf mi teď oznámil, že mi nehodlá platit „flákání“ a směnu si prý budu muset nadělat. Co mám dělat, pokud mi směnu strávenou u lékaře skutečně neproplatí?

  • Prace.cz: Pokud jdete darovat krev, ze zákona vám náleží pracovní volno a také náhrada mzdy nebo platu (za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru – pokud tento čas zasahuje do pracovní doby). Zaměstnavatel je tedy povinnen vám to poskytnout. Pokud tak neučiní, obraťte se na inspekci práce, která může uložit sankce.

4. Změna místa výkonu práce. Proplatí mi nemocenskou?

Otázka: Pracuji v hotelu, který se bude příští měsíc zavírat. Zaměstnavatel mi nabídl změnu místa výkonu práce, a to dokonce dvarkát – jednou na jiný hotel ve stejném městě a  podruhé na hotel v městě jiném. Nesouhlasím ani s jednou z variant a zaměstnavatel přišel s tím, že pokud odmítnu obě nabízené možnosti, nebudu mít nárok na odstupné. Je to skutečně tak?

  • Prace.cz: Pokud se hotely neshodují s místem výkonu práce, které máte uvedeno v nynější pracovní smlouvě, pak budete mít nárok na odstupné.

5. Práce na DPP: kdo platí zdravotní a sociální?

Otázka: Mám dohodu o provedení práce (DPP). Platí za mě zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění, nebo si ho platím sám?

  • Prace.cz: Záleží na výdělku. Do 10.000 Kč měsíčně se strhává jen srážková daň a pokud nemáte jiný příjem, musíte si zdravotní pojištění hradit sám. Pokud si na DPP měsíčně vyděláte nad 10.000 Kč, odvádí pojistné zaměstnavatel.

Kam dál?

Dotazník platů: kolik berou lidé ve vaší profesi?

Co dělat, když máte problém se zaměstnavatelem

Jak najdete práci, když jste na mateřské

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz