Prace.cz  > Poradna > Právní rádce

Právní rádce

5 právních dotazů ohledně peněz, které se hodí vědět   12.02.2016

Příplatky za přesčasy, nemocenská, odstupné. V pracovním životě se setkáváme se spoustou situací, které se dotýkají peněz. Vybrali jsme z naší právní poradny těchto 5 čtenářských dotazů ze života, které vám pomohou udělat si trochu jasněji.

celý článek >>

5 právních otázek ze života, které se každému hodí znát   15.01.2016

Jak se správně podává výpověď kvůli nemoci z povolání? A opravdu vám zaměstnavatel nemusí dopředu říct, že vám neprodlouží smlouvu? Vybrali jsme těchto pět otázek od skutečných čtenářů Prace.cz, které jsme v poslední době zodpovídali v naší právní poradně. A myslíme si, že každému se hodí tyto ...

celý článek >>

Právník radí: novinka v dohodách o provedení práce   25.11.2015

Dohoda o provedení práce (DPP) je velmi oblíbená hlavně u brigád a jednorázových úkolů. Až do nedávna v ní však chybělo ujednání o výpovědní době. Co tedy dělat, když chcete dohodu vypovědět? Odpověď zná právník JUDr. Ondřej Preuss.

celý článek >>

Zaměstnavatel mi chce změnit směny. Má na to právo?   20.10.2015

Pracuji jako dělník na dvousměnný provoz. Přišel za mnou zaměstnavatel s tím, že od příštího měsíce budeme ráno chodit na 6:00 místo na 7:00. Lze se proti tomu nějak bránit? Jak je to vůbec v zákoníku práce s rozvržením pracovní doby?

celý článek >>

Vracím se z ciziny. Dostanu podporu?   17.08.2015

Poslední dva roky jsem pracovala v Rakousku. Když jsem se vrátila, šla jsem se registrovat na český úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Jenže mi ji nechtějí dát, prý si o ni mám požádat v Rakousku. Je to možné? Na dotaz čtenářky odpovídá JUDr. Ondřej Preuss z webu Dostupný advokát.

celý článek >>

Přivýdělek na mateřské: jde to, ale pozor na smlouvu   23.07.2015

Může maminka pokračovat ve své práci i na mateřské dovolené, aniž by přišla o příspěvek od státu? Jaká jsou omezení podnikání při mateřské či rodičovské dovolené a jak jednoduše vyloučit rizika s přivýdělky spojená?

celý článek >>

Práce načerno: obrovské pokuty i pro zaměstnance   19.06.2015

Jsem už dlouho bez práce. Teď se mi naskytla možnost pracovat na zkrácený úvazek v jedné menší firmě, ale prý bez smlouvy. Peníze mi chtějí vyplácet každý týden „na ruku“. Když tuto vezmu a budu pracovat vlastně na černo, hrozí postih i mě, nebo pouze zaměstnavateli?

celý článek >>

3 věci, které vám hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu   4.06.2015

DOTAZ ČTENÁŘE: „Našel jsem si jinou práci, kde mě rychle potřebují. Plácli jsme si a domluvili se, že nastoupím už příští týden. Jenže správně bych měl dodržet dvouměsíční výpovědní dobu v současné práci. Bohužel šéf mě na dohodu asi nepustí. Co mi hrozí, když už příští týden prostě nepřijdu?“

celý článek >>

8 právních otázek o výpovědích, na které se nás často ptáte   23.05.2015

Jak podat výpověď, abyste se nedostali do křížku se zákonem? Vybrali jsme z vašich dotazů těchto 8 častých situací a osvětlíme, co dělat. Další dotazy můžete vkládat do komentářů pod článek.

celý článek >>

Když se zaměstnavatel přestěhuje   25.02.2015

David se ptá: Firma, kde pracuju, se nedávno přestěhovala do jiného města. Znamená to pro mne, že teď musím každý den dojíždět 77 kilometrů. Rád bych proto dal výpověď dohodou. Mám nárok na odstupné při organizační změně adresy firmy?

celý článek >>
 

Buďte první, komu poradíme!

  • Připravíme vás na snadnou změnu práce
  • Naučíme vás triky, jak zapůsobit u pohovoru
  • Ptejte se ZDARMA našich právníků
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami Prace.cz