Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 signálů, že je čas hledat si jinou práci

Tipy a články: 5 signálů, že je čas hledat si jinou práci

Není to sice to pravé ořechové, ale všude je chleba o dvou kůrkách, říkáte si. A zůstáváte dál v práci, kde se trápíte. Nespokojenost může mít řadu příčin. Někdy jedna převažuje, jindy je to od každé trochu. Občasnou nepohodu zažívá v práci každý, ale když je to spíš setrvalý stav? Tady je pět signálů, které vám jasně napovídají, že je čas zvážit změnu místa.

1. Nebaví vás to

Někomu se může zdát tenhle důvod malicherný, vždyť práce není žádný lunapark, abychom se tam od rána do večera bavili. Chodíme tam přece hlavně kvůli výplatě.

To je pravda. Je ale rozdíl, jestli nesnáším několik konkrétních úkonů, ale jinak mě práce celkem uspokojuje, nebo jestli protrpím celý den. Může se to týkat někoho, kdo dřív dělal ve skladu, ale teď byl přeřazen na prodejnu a rozčilují ho nekonečné požadavky zákazníků. A stejně tak dělníka, jenž při pohledu na svůj pracovní stůl vidí jen stále stejné omšelé nástroje a nekonečnou monotónnost.

Pokud se ráno přemlouváte, abyste šli do práce a vůbec na nic tam se netěšíte, možná byste měli zvážit možnost zaklepat na jiné dveř.

2. Nemáte čas na rodinu a přátele

Pracujete na směny a když přijdete domů, všichni už dávno spí? Nebo vám volný čas pořád utíká mezi šroubováky a kleště, protože práce je prostě moc a nelze ji stihnout v běžné pracovní době? Zkuste si v tom udělat jasno: jak často zůstáváte v práci přesčas nebo pracujete o víkendech? A pokud každou chvíli, jste za to alespoň dobře zaplaceni?

TIP: Jestli si nejste jisti, jak je to s odměnou za práci přesčas, nebo zda za ni máte nárok na náhradní volno, podívejte se sem.

Možná dojdete k jednoznačnému závěru: už ani peníze navíc vám nevynahradí čas, který nemůžete věnovat rodině, koníčkům, přátelům. Pak je dobré začít hledat jiné místo, které vám umožní lépe sladit pracovní a osobní život.

3. Nejste správně ohodnoceni. Ani finančně, ani lidsky

Pokud jde o finance, bývá nedostatečné ohodnocení citelný problém. Možná vám při nástupu slibovali, že po zapracování dostanete přidáno. Ale ve firmě jste už skoro rok a pořád nic. Anebo vám přidali, ale pouze kosmeticky.

Také se mohlo stát, že při vašem nástupu se plat zdál slušný, ale po pár letech, kdy vám objem práce narostl, a při stávající inflaci, je to cifra dávno nedostatečná.

Příjemný není ani nedostatek slovního ocenění. Potkávat to může zejména zaměstnance starších ročníků, když je jim naznačováno, že už jsou staří, málo výkonní, nebo ničemu novému nerozumí. To jednoho otráví. I v tom případě je na místě změna.

4. Trpí zdraví

Bývá to docela jasný signál. Máte-li chronické bolesti zad od dlouhého stání, křeče v rukách od přílišné námahy v nepohodlné pozici nebo vás provází neustálá únava, není na co čekat. Vaše zdraví je přednější

5. Vztahy na pracovišti nestojí za nic

Ke zdraví nepřispívá ani práce v kolektivu, kde na sebe lidé jen donášejí a splétají nejrůznější intriky. Stačí jeden manipulátor, aby se rozklížil celý tým. Jestliže s tím nadřízený není schopen nic udělat, bývá pak peklo v takovém oddělení pracovat.

Brát hned do zaječích? Ne, ale…

Pokud vám v práci něco nevyhovuje, můžete se ozvat a pokusit se změnit věci k lepšímu. Třeba se to povede. Třeba ale člověk slyší dokola ty samé plané sliby. Pak je rozumnější začít si hledat jinou, lepší práci. Nabídek je na pracovním trhu stále dost a konkurence nijak zvlášť početná. Šance tu určitě je. Stačí jen trocha aktivity.

Na Prace.cz můžete vybírat z tisícovek inzerátů na stálou práci i krátkodobější brigády.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz