Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 věcí, které neříkat na pracovním pohovoru

Tipy a články: 5 věcí, které neříkat na pracovním pohovoru

Nervozita dokáže udělat své: předem nacvičené odpovědi ze sebe soukáte jako kandidát na cenu Chaotický vypravěč roku a nakonec ještě nechtěně uděláte nějakou ostudu. Jakých pět věcí na pracovním pohovoru raději neříkat?↑ Ehh.. co prosím?! Některé věci je lepší na pohovoru raději neříkat.

1. Ne, nechci nic vědět

Na konci pohovoru se personalisté obvykle ptají: Je něco, na co byste se chtěl zeptat? Zakroutit hlavou a říci, že ne, je velká chyba. Uchazeč bude působit jako člověk, který o práci v dané firmě až tolik nestojí. Připravte si proto předem pár otázek, z nichž alespoň jednu nebo dvě podle situace položíte. Neptejte se na banality ani na věci, které se dají najít na webu firmy nebo na to, co už personalista zmínil.
Dobré otázky:

  • Jak vypadá typický pracovní den/týden na této pozici?

  • Co vás osobně na práci v této firmě nejvíce baví?

  • Jaké mylné představy mají uchazeči o vaší firmě?

  • Co bych měl zvládnout do konce zkušební doby?

  • Je možnost časem přestoupit na jinou pozici?

2. Moment, jen si to vezmu

Před pracovním pohovorem si rozhodně vypněte mobilní telefon. Pokud vám zazvoní uprostřed toho, kdy debatujete s personalistou, je to velké faux pas. A kdo v této situaci hovor dokonce přijme, může se rovnou pakovat k východu.

3. Můj šéf byl blbec

Častá otázka na pohovoru zní: Proč odcházíte z předchozí práce? Reagovat květnatým pomlouváním předchozího šéfa, kolegů nebo zaměstnavatele jako takového, je hloupé. I kdybyste stokrát byli v právu, personalista nezná ani vás, ani firmu, kde jste působili. Na základě vašich lamentací si tedy nejspíš pomyslí: tento člověk je nezralý a kdo ví, jestli chyba nebyla hlavně na jeho straně.

4. Kolik bude můj plat? A co stravenky?

Otázku finančního ohodnocení otevírá vždy jako první personalista. Obvykle neřekne konkrétní částku, ale uchazeče se zeptá: Jaký plat si představujete? Zajímat se o výdělek, benefity a délku dovolené jako první, navíc v první polovině pohovoru, rozhodně není dobrý tah. Musíte totiž vzbudit dojem, že vás zajímá hlavně práce pro danou firmu a peníze jsou až na druhém místě.
Tip: Nevíte, o kolik si říct na pohovoru? Porovnejte si anonymně plat podle pozice a regionu.

5. Kde se vidím za 5 let? Na vašem místě, hahaha

Někdy se personalisté ptají, kde se uchazeč vidí za rok, pět nebo deset let. Chtějí tím zjistit, jestli člověk dokáže o své kariéře přemýšlet dlouhodobě, jestli má nějaké cíle a podobně. Říci, že za pět let se vidíte na místě toho, kdo pohovor vede, je možná vtipná historka do hospody. Personalistu tím však pravděpodobně moc nepobavíte.
Jana Machálková, Prace.cz
jana.machalkova@prace.cz

Kam dál?

Práce na „živnosťák“: Ano nebo ne?Stát by měl práci zajistit všem, myslí si většina lidíNabídky práce

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz