Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 věcí, které personalisté zvažují, než vás přijmou

Tipy a články: 5 věcí, které personalisté zvažují, než vás přijmou

Jestli volnou pozici získáte, nezáleží jen na znalostech a dovednostech, ale i dalších věcech, které personalisté zvažují. Jaké to jsou?

26. 8. 2018

1. Umí to, co potřebujeme?

Personalisté si pečlivě proklepnou, jaké úkoly jste v předchozí práci. Znalosti a dovednosti jsou velmi důležité, ale na druhou stranu – nejsou úplně vše. Málokdo splňuje požadavky z inzerátu na 100 %, takže i firma počítá s tím, že se něco doučíte až po nástupu během zkušební doby.

↑ Personalisty bude zajímat například to, zda máte o práci skutečný zájem.

2. Má o tu práci vážně zájem?

Personalisté si dnes dávají sakra pozor, aby nenabrali člověka, který jim za pár týdnů nebo měsíců uteče. Proto je bude velmi zajímat vaše motivace a „zapálení pro věc“.

Nemusíte na pohovoru zářit jako ohňostroj a sypat ze sebe fráze typu: „Pracovat ve vaší společnosti je můj celoživotní sen!“ Mělo by však být patrné, že o tuhle konkrétní práci v téhle konkrétní firmě opravdu stojíte. Prostě jde o to ukázat trochu „šťávy“, ať si vás dokáží představit jako budoucího kolegu. To, že se se o práci zajímáte, můžete podpořit tím, že se ve správnou chvíli na něco zeptáte vy jich.

» 20 super otázek, na které se zeptejte na pohovoru

3. Zapadnete do týmu?

I pro vás je určitě velmi důležité, v jakém týmu budete pracovat. Tedy zda si lidsky sednete se šéfem a kolegy. Personalisté dobře vědí, jaký typ člověka nejlépe zapadne mezi ostatní a jaká osobnost v týmu chybí. Může to být „energický drak“ nebo naopak někdo klidnější, rozvážnější.

Vy nikdy nevíte, koho hledají – proto nemá smysl na pohovoru cokoliv předstírat. Buďte sami sebou a pokud to má lidsky klapnout, tak to klapne!

» Všeználek, nemakačenko a další typy otravných kolegů

4. Jste ochotní učit se? Zvládáte změny?

Dnes už si prostě nevystačíme jen s tím, co jsme se naučili kdysi dávno. Systémy a procesy se rychle mění a pro personalisty je důležité najít lidi, kteří změny zvládnou.

Na pohovoru budou zjišťovat, jak reagujete na měnící se podmínky a zda se dokážete doučit něco nového, pokud je potřeba. Nejspíš se vás nezeptají takhle přímo, ale půjdou na to menší oklikou: „Co jste se v poslední práci naučil a při jakých pracovních úkolech jste to využíval?“

5. Jednáte s nimi narovinu?

Slíbit novému zaměstnavateli nástup od nového měsíce, když jste přitom ještě nedali výpověď v původní práci, není zrovna známka férového jednání.

S personalisty jednejte otevřeně, přátelsky a narovinu. Uvidíte, že to ocení. Pokud se vás zeptají, co vás v minulé práci nebavilo, klidně jim to povězte (ale vyhněte se ublíženému pomlouvání šéfa a kolegů). Není třeba ze sebe na pohovoru dělat „borce“, který všechno zvládne, ale ani přehnaně skromného kandidáta, který vlastně nic nechce.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz