Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Všeználek, Nemakačenko a další typy otravných kolegů

Tipy a články: Všeználek, Nemakačenko a další typy otravných kolegů

V každém kolektivu se najdou kolegové, kteří než by nám práci usnadňovali, tak nám ji svým chováním spíše ztěžují. Pro někoho mohou být takoví lidé i důvodem k odchodu, ale to by měl být až ten poslední krok. Jak se s otravnými kolegy vypořádat?

10. 1. 2018

Všeználek

Všeználek poučuje a na všechno má odpověď. Velmi rád ostatní školí v tom, co je ve firmě špatně a jak by se to mělo dělat správně. Má tendenci se zvláště k novým kolegům chovat jako jejich šéf. Touží po tom mít pozici, kde ho lidé budou poslouchat. Kolegům, kterým se něco nepovede nebo jim to trvá déle, dává najevo, že on by to udělal jinak a rozhodně lépe.

  • Jak na něj: Důležité je uvědomit si svou pozici a tu hájit. Nenechte Všeználka, aby vás zahnal do kouta a zkuste si držet odstup. Pokud to nepomůže, můžete zajít za šéfem a situaci mu popsat. Nejde o žalování, ale o to, abyste mohli pracovat v příjemné atmosféře.

↑ S některými kolegy je to prostě těžké. Obrňte se trpělivostí a nenechte si všechno líbit.

Nemakačenko

Nemakačenka poznáte většinou až po čase. Na první pohled to totiž vypadá, že tento člověk je velmi výkonný a během směny se skoro nezastaví. Opak bývá pravdou. Pokud se s ním na něčem domluvíte, s největší pravděpodobností to zapomene udělat a pak se vymlouvá na vše možné, ale vlastní chybu nepřizná. Pokud zůstává přesčas, postará se, aby o tom všichni věděli. Není výjimkou, že často chodí na kouřovou, kávovou nebo jakoukoliv jinou pauzu.

  • Jak na něj: Nemakačenko je schopen vám s klidnou tváří tvrdit, že se vše spiklo proti němu a on za nic nemůže (v některých případech si to opravdu myslí). Trochu pomáhá, pokud vaši debatu „jedním uchem“ slyší i ostatní. Snažte se s ním proto komunikovat před větší skupinou lidí (slušnost je samozřejmostí). Nemá smysl být hlasitý nebo agresivní – Nemakačenko to nepochopí a spíše se utvrdí, že on je v celé věci ten ublížený.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Hujer

Kdykoliv šéf něco chce, Hujer je vždycky tím, kdo se ochotně přihlásí. Není líný a má výsledky, přesto z něj můžete mít pocit, že mu nelze věřit. Toto tušení může být správné – Hujer totiž není úplně týmový hráč, hraje spíše sám na sebe. Ve chvíli, kdy se děje něco nečekaného, bude Hujer první, kdo vyrazí za šéfem a poví mu o tom.

  • Jak na něj: V rámci komunikace s Hujerem buďte co nejvíce diplomatičtí. Na úkoly, které šéf chce, se občas přihlaste i vy, ať si Hujer nemyslí, že je tam sám.

Pavlačová drbna

Má ohromný zájem o všechno, co se děje v práci i ve vašem osobním životě. Ještě více ji zajímá, jak informace poslat dál. Drbna je většinou takový ten „milý člověk“, který se vás ujme, pozve na kávu, cigaretu a v rámci konverzace vás zásobuje nejnovějšími informacemi. A pak se začne ptát na vás – jak se vám ve firmě líbí, jak vycházíte s „Maruškou“, co doma atd.

  • Jak na ni: Pozor na to, co Pavlačové drbně řeknete, protože tyto informace můžete velmi rychle dostat zpět, akorát pěkně překroucené. Při komunikaci se snažte usmívat, přikyvovat a pokud možno neprozrazovat nic, co nechcete, aby se vědělo.

Sprosťák

Sprosťáka velmi rychle uslyšíte – má totiž ne úplně vybrané chování a pro vulgaritu nejde daleko. Je schopný poslat do patřičných míst jak kolegy, tak vedení (pokud u toho není). Má pocit, že ho ostatní uznávají a obdivují.

  • Jak na něj: Pokud se jedná vyloženě o urážky, zkuste zajít za šéfem nebo na personální oddělení. Úroveň sprostého jazyka záleží na kolektivu. Pokud vám to vadí, promluvte si se Sprosťákem s více kolegy, bude to na něj mít větší dopad, než když s ním budete mluvit samotní.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Tereza Houštecká

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz