Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 7 právních rad, které vám usnadní život

Tipy a články: 7 právních rad, které vám usnadní život

Se šéfem je někdy složitá řeč. Nařídí okamžitý přesčas, nechce proplatit návštěvu u lékaře nebo vás posílá na školení v sobotu. Na co má zaměstnavatel nárok a na co už ani náhodou ne?

24. 8. 2016

1. Jak se oznamují přesčasy?

V práci nám nařídili přesčas stylem, že to visí na papíru na dveřích. Stačí to, nebo mi to šéf musí říct osobně? A co se stane, když na přesčas nepůjdu? Také by mě zajímalo, jestli je nějak určeno, jak dlouho dopředu mi zaměstnavatel může přesčasy nařídit?

  • Je to tak, že oznámení vyvěšené na dveřích stačí. A bohužel žádná doba, do které vám šéf musí o přesčasu říct s předstihem, stanovená není. Obecně platí, že zaměstnavatel vám může přesčasy nařizovat a vy na ně musíte chodit, jinak by vás mohl propustit pro hrubé porušení pracovních povinností. Ohledně přesčasů doporučujeme ohlídat si pár důležitých věcí, přehledně se o nich dozvíte v tomto článku.

2. Nutí mě podepsat dohodu

Dozvěděla jsem se, že mě chtějí vyhodit. Šéf mi přinesl sepsanou žádost o ukončení dohodou z mé strany. Jak se mám bránit, když odejít nechci? A jak to bude s odstupným, když tam pracuju tři roky?

  • Zaměstnavatel vás rozhodně nemůže nutit, abyste dohodu o ukončení pracovního poměru podepsala, pokud s ní nesouhlasíte. Dohoda se totiž nepodává z žádné strany, je to dvoustranný právní úkon, se kterým musí souhlasit jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Pokud se jedná o výpověď pro nadbytečnost, máte nárok na odstupné. O něj byste se však mohla připravit, pokud bude dohoda špatně uzavřena (nebudou v ní jasně uvedené důvody, proč pracovní poměr skončil). Pak je lepší ji neuzavřít a počkat si na výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou.

3. Potřebuju rychle skončit

Z vážných osobních důvodů musím co nejrychleji skončit svůj pracovní poměr. Stěhuju se totiž do města vzdáleného 300 kilometrů. Ptal jsem se šéfa, jestli mě pustí na dohodu ke konci měsíce, ale prý ne. Poradíte mi? Dvouměsíční výpovědní dobu si nemůžu dovolit. Když přestanu chodit do práce a šéf mi napíše „áčka“, můžu i tak jít na úřad práce, zaevidovat se a brát podporu?

  • Pokud zaměstnavatel nesouhlasí s dohodou, bohužel vám nezbývá, než dodržet dvouměsíční výpovědní dobu. Přestat chodit do práce a nechat si dát „áčka“ (absence) rozhodně nedoporučujeme. Hrozí totiž, že po vás zaměstnavatel začne vymáhat náhradu případné škody, která mu vaším náhlým odchodem vznikla. Více si můžete přečíst v tomto článku od právníka. Na úřadě práce vás zaevidují až po oficiálním skončení pracovního poměru. Bohužel platí, že pokud odejdete „ve zlém” (pro hrubé porušení pracovních povinností, což opakovaná nepřítomnost v práci je), nedostanete podporu v nezaměstnanosti.

4. Nechtějí mi proplatit návštěvu lékaře

Šéf nám řekl, že pokud půjdeme v pracovní době k lékaři, proplatí nám maximálně dvě hodiny. Zbytek si prý máme nadělat, anebo to prostě nebudeme mít placené. Má na to právo? Když pojedu do Prahy ke specialistovi, ke kterému se objednávám dlouho dopředu, tak to nestíhám.

  • Máte právo na proplacení takové doby, která je pro návštěvu lékaře nezbytná. Na druhou stranu je tu i určitá povinnost, a sice objednávat si lékaře tak, aby se ordinace nacházela co nejblíže vašemu bydlišti nebo zaměstnání. Pokud to nedodržíte, zaměstnavatel vám čas strávený nad rámec nezbytně nutné doby skutečně nemusí proplatit. Detaily o návštěvě lékaře v pracovní době jsme stručně a jasně sepsali v tomto článku.

5. Mohou mi dát jen půlku výplaty?

Tento měsíc jsem nastoupil do nového zaměstnání a jsem tedy ve zkušební době. Zaměstnavatel má v pracovní smlouvě takovou úmluvu – pokud bych odešel sám ve zkušební době, mám uhradit polovinu nákladů spojených s mým působením ve firmě (mzda, odměna a další náklady). Je tohle skutečně vymahatelné?

  • Za určitých okolností po vás mohou nějaké náklady požadovat, například za pracovní oděv nebo nákladné školení. Mzdy se to ale týkat rozhodně nemůže – máte nárok na proplacení všech dnů (hodin), které jste odpracoval. Pokud vás zajímají další věci ohledně zkušební doby, doporučujeme vám prostudovat tento článek.

6. Posílají mě na školení v sobotu

Současnou práci jsem získal přes pracovní agenturu. Nyní si vymysleli, že v době svého osobního volna, tedy v sobotu, musím jít na školení jeřábníků. Školení má být od 7:00 do 14:00. Má na to zaměstnavatel právo?

  • Zaměstnavatel vám může nařídit účast na školení, které souvisí s vykonávanou prací, a to i mimo obvyklou pracovní dobu. Školení se však podle zákona považuje za výkon práce, tudíž vám za něj zaměstnavatel musí nabídnout stejnou odměnu, jako je zákonem stanovená odměna za přesčas. Nebo vám místo odměny musí nabídnout náhradní volno.

7. Končí mi smlouva a jsem těhotná

Končí mi smlouva na dobu určitou s tím, že novou již nedostanu. Zároveň jsem ve druhém měsíci těhotenství, o čemž zaměstnavatel zatím neví. Kdybych těsně před koncem smlouvy na nastoupila na nemocenskou, mohli by mě vyhodit?

  • Bohužel, skončení smlouvy na dobu určitou se nemůžete nijak vyhnout, a to ani nemocí. Poté, co váš pracovní poměr skončí, se můžete jít nahlásit na úřad práce, případně zkusit najít jiné zaměstnání.

» Podívejte se na nejnovější nabídky práce

Prace.cz

Kam dál?

Máte právní dotaz? Zeptejte se nás přes náš Facebook

6 tipů, jak dát výpověď bez stresu

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz