Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Absolventi, ještě není pozdě shánět práci nebo přivýdělek. Máme 7 tipů, jak se prodat

Tipy a články: Absolventi, ještě není pozdě shánět práci nebo přivýdělek. Máme 7 tipů, jak se prodat

Po dokončení studia si řada absolventů užívá prázdniny a práci začíná shánět až v září. Nebo i přivýdělek, pokud se chystají pokračovat ve studiu. V obou případech najdou na našem serveru širokou škálu nabídek. Při tom je potřeba umět se dobře prezentovat. Co to znamená?

 

1. Vizáž

Podle jednoho průzkumu by většina lidí, pokud by měli na výběr mezi hezkým člověkem v otrhaných šatech a méně pěkným, ale upraveného zevnějšku, dala přednost druhému z nich. Marná sláva, na vizáži záleží.  Představa toho, co lze považovat za slušný oděv, se v posledních letech změnila. Už není potřeba přímo sako s kravatou nebo kostýmek, ale vytahané triko a džíny s dírami už jsou moc. A to i když má být práce potom manuální. Slušným oblečením dává člověk najevo, že situaci, pro níž se oblékl, dává určitou vážnost. A v neposlední řadě, že ví, co se sluší a patří. Personalista také nepřijde na schůzku v rozedraných kapsáčích. Nemusíte být oblečení jak do opery, ale čistý oděv bez děr je nutností. A to i když se rozhovor odehrává na dálku přes počítač.

TIP: Podívejte se, jak postupovat, když si sháníte práci po škole.

2. Vystupování

Ano, možná je to trochu jako v divadle. S kýmkoliv se bavíte, mělo by to být na úrovni. Už při prvním telefonickém rozhovoru. Vidíte-li na obrazovce cizí číslo, nezvedejte ho s reakcí: „No?“ Možná si později, až místo získáte, budete s člověkem na druhém konci tykat, ale pro tentokrát je potřeba se pěkně představit a připojit prosím jako výzvu. S kýmkoliv se setkáte, dívejte se mu do očí a ruku mu stiskněte pevně. Starší podává ruku mladšímu, je dobré mít na paměti. Jestliže se s někým bavíte přes obrazovku počítače, nastavte monitor tak, aby byla vidět vaše hlava a krk s mírným odstupem. Neskákejte nikomu do řeči, i když už budete vědět, na co se chce možná trochu rozvlekle zeptat.  Seďte pokud možno vzpřímeně, příliš uvolněný „posez“ nepůsobí dobře.

3. Co znám a co umím?

Ve škole jste strávili několik let. Některé předměty vás určitě bavily víc, jiné méně. Zkuste si to utřídit a rozhodnout se, co vám jde a v čem jste dobří. Máte hlavu na jazyky? Byli jste šikovní matematici? Nebo jste spíš vynikali při praktických cvičeních?

Po té se zkuste zamyslet, jak by šly vaše silné stránky využít na inzerovaném místě podle toho, co zaměstnavatel požaduje a jak popisuje náplň práce. Třeba potřebuje někoho, kdo bude na recepci odpovídat na telefony, zvládne jednoduchou práci s účty a fakturami a bude schopen objednat hotel v cizině, kam občas někdo z firmy pojede. V tom případě se bude hodit znalost angličtiny a částečně němčiny, schopnost komunikovat s lidmi a pečlivost při práci s dokumenty.

Vaším úkolem bude tedy „prodat“ právě tyto své znalosti a dovednosti, jestliže je máte. Když budete mít po ruce nějaký příklad, kdy se projevily, máte zase o bod navíc. Třeba jste se zúčastnili během studia stáže v zahraničí nebo aspoň výměnného pobytu. S lidmi jste zase komunikovali třeba jako obsluha na brigádě v kavárně.

4. Proč chcete pracovat zrovna pro tuhle firmu?

Podobná otázka na 99 % padne. Má ukázat na vaši motivaci. Hlavně neříkejte, že někde pracovat musíte, tak proč ne tady. To je špatná odpověď. Je to jako s tématem závěrečné práce. Proč jste si vybral/a tohle téma? Když se vás na to při obhajobě zeptají, nemůžete říct, že viselo na seznamu na nástěnce a ta dvě nad ním už byla škrtnutá. Ostatně to, že se ve firmě ucházíte o místo, má nějaký důvod. Líbí se vám náplň práce, čisté prostředí, služby, které firma poskytuje? Zkuste přijít na důvod a jedním dvěma větami ho formulovat.

5. Co o nás víte?

Koukněte se na internet. S čím firma obchoduje, kdo jsou její zákazníci (jsou to firmy nebo koncoví klienti), kam všude zboží nebo služby dodává? Kolik let asi tak působí na trhu? Kolik má zaměstnanců? To jsou úplné základy, bez kterých se neobejdete.

6. Řečnický tréning

Povídání o výše nastíněných tématech si připravte dopředu, a to včetně několika formulací. Nebudete pak lovit myšlenky z éteru a říkat stokrát vycpávková slova typu vlastně. Díky tomu budete působit sebevědoměji, profesionálně, připraveně. Trénink před zrcadlem vůbec není přehnaný, klidně si to zkuste dvakrát třikrát přeříkat. Uvidíte, jak se vám to potom bude hodit.

7. Závěr

Držte dekorum až do konce. Po skončení schůzky poděkujte za pozvání a připojte, že se budete případně těšit na další. Není nic neslušného se také zeptat, kdy asi tak můžete očekávat vyrozumění o výsledku tohoto výběrového kola. A s cigaretou, až vylezete ven, možná počkejte. Ať na vás personalista nenarazí o pár minut později dole před vchodem u popelníku. Není to úplně příjemná chvilka.

Hodně štěstí při shánění první práce nebo brigády vám přeje server Prace.cz.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz