Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co by měli dělat absolventi, aby získali místo

Tipy a články: Co by měli dělat absolventi, aby získali místo

Absolvent je nejen někdo, kdo vyšel teprve ze školy, ale i ten, kdo už studium či učení ukončil dříve a má méně než dva roky praxe. Absolventi mohou na pracovním trhu čelit jednak konkurenci svých vrstevníků, jednak už zkušených zaměstnanců. Vzhledem k tomu, že je nyní velká poptávka po pracovních silách, mohou na něm uspět. Co by pro to měli udělat?

1. Využít server Prace.cz a začít hledat

Náš filtr umožňuje kromě oboru nebo místa práce zaškrtnout i kolonku „vhodné i bez praxe“. Tímto hledáním začněte, ať máte přehled, jaké pozice se pro absolventy nabízejí. Při výběru si všímejte nejen případného zveřejněného platu, ale i náplně práce a požadavků, které zaměstnavatel na uchazeče má. Možná nesplňujete všechny. To nevadí. Pokud se do nich vejdete alespoň z 80 %, odpovězte.

2. Pečlivě sestavit životopis

U absolventů patří na první místo vzdělání – přesný název oboru, délka studia, název školy a její adresa. Je žádoucí, když absolvovaný obor souvisí s pozicí, na kterou se uchazeč hlásí. Jestliže se někdo vyučil opravářem zemědělských strojů, ale teď chce dělat číšníka, bude u pohovoru nejspíš čelit otázkám, proč se nevěnuje svému původnímu zaměření. Měl by na to mít připravenou odpověď.

Pokud má absolvent praxi v požadovaném oboru, měl by ji uvést pod vzdělání opět s časovým údajem – od kdy do kdy se jí věnoval a kde – v jaké firmě, sídlo.

Jestliže si absolvent přivydělával mimo požadovaný obor, může to do CV také uvést, ale měl by mít opět připravené odpovědi na toto téma – proč se pro tuto práci rozhodl, co ho na ni bavilo atd. Odpověď : Prostě jsem potřeboval/a brigádu, zaměstnavatele neoslní.

3. Zvedat telefon či se ozvat zpět

Když rozešlete životopis, buďte na příjmu. To znamená, že zvedáte hovory i z neznámých čísel a pokud ne, v co možná nejkratší době se ozvete zpět. Zní to jako samozřejmost, ale spousta lidí telefon nezvedá. Personalisté nebudou zkoušet jedno číslo vytáčet donekonečna. Místo toho dají šanci dalšímu uchazeči v pořadí.

4. Připravit se na pohovor

Pamatujte, že co o sobě napíšete do CV, z toho budou vycházet otázky zaměstnavatele. Mohou se vztahovat ke studiu/učení, o němž byste měli být schopni říct pár vět – jaké předměty vás bavily, jaké méně, jestli jste se nějak specializovali, jaké bylo případně téma vaší závěrečné oborové práce, proč jste si ho vybrali apod.

Další otázky budou nejspíš směřovat k vaší praxi – co přesně jste dělali, jak to probíhalo, nakolik jste byli schopni pracovat samostatně, co se vám při tom povedlo, ale také může přijít řeč na to, co jste na praxi „zvorali“. Zaměstnavatel tak chce zjistit, jestli jste schopni svoji činnost zhodnotit a poučit se z chyb. O případných přehmatech se nerozmlouvejte příliš doširoka, stručně nastiňte, kde se stala chyba a jak se jí povedlo napravit.

Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Možná se nezeptají přímo takto, ale v čem jsem dobrý/á a v čem méně je potřeba mít ujasněno, například: Mám schopnost zaměřit se na detail a odevzdat propracovaný výsledek, ale někdy mám kvůli tomu problémy dodržet časový plán. Pracuji na zlepšení. Pokud byste měli po ruce rovnou příklad, kdy se vaše pečlivost projevila, budete nejspíš o míle vepředu oproti ostatním vrstevníkům. Tedy pokud je zrovna pečlivost to, co zaměstnavatel požaduje.

Je také trestuhodné přijít na pohovor a nevědět nic o firmě, kde chci pracovat. Co vyrábí, či jaké služby poskytuje, kolik má zhruba zaměstnanců a zda je česká či mezinárodní – to jsou úplné základy.

5. Nemít přehnané ani příliš nízké nároky

S tím, kdo právě vyšel ze školy, bude mít zaměstnavatel víc práce, než se zkušeným zaměstnancem. Absolventi obvykle nemají dostatečnou odbornou zkušenost, ani pracovní návyky. Bývají ale učenliví a tvární a umějí používat moderní komunikační technologie. Mají potenciál do budoucna. Proto není na místě přehnaná bázlivost, ale ani přílišné sebevědomí.

Při vyjednávání o platu je dobré znát, kolik berou lidé na podobné pozici a s podobnými zkušenostmi, jaké máte vy. O tom, kde tyto informace zjistit, si můžete přečíst tady.

Pokud požadujete výrazně nadstandartní odměnu, měli byste si být jisti, že máte specializaci, která je na trhu žádaná a nedostatková.

Hodně štěstí při hledání prvního místa přeje všem absolventům Prace.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz