Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Agenturní zaměstnávání: v čem je rozdíl?

Tipy a články: Agenturní zaměstnávání: v čem je rozdíl?

Na pracovní agentury se zaměstnavatelé obracejí, když hledají lidi na sezónní práce, příležitostné brigádníky nebo shánějí „záskok“ za mateřskou dovolenou. Agenturní zaměstnanci tedy do firem přicházejí zpravidla jen na předem vymezenou dobu. Neznamená to však, že by na ně zákoník pohlížel jinak.

27. 8. 2013

↑ Agenturní zaměstnanci pracují na předem vymezenou dobu.

Stejná práva pro všechny

Agenturní zaměstnanci mají nárok na stejné zacházení jako kmenoví zaměstnanci, ať už se to týká rozvržení pracovní doby, mzdy, přestávek, benefitů, pracovních pomůcek nebo čerpání dovolené. Rovné podmínky agenturním zaměstnancům zajišťují předpisy Evropské unie. Ve videu se můžete dozvědět podrobnosti. Představí se vám Italka Claudia, která jako agenturní zaměstnankyně zastupuje sekretářku na mateřské dovolené nebo Polák Marek, který pracuje na IT projektu.

Jak funguje pracovní agentura

Pracovní agentura funguje jako prostředník. Člověk, který shání zaměstnání, se u ní zaregistruje a pokud pro něj agentura najde odpovídající uplatnění, pošle jej pracovat do konkrétní firmy. Pracovní smlouvu však zaměstnanec uzavírá s agenturou práce – firma si totiž pracovníka v podstatě pronajímá. Pokud se chcete registrovat u některé z pracovních agentur, zjistěte si předem, jestli má povolení Ministerstva práce a sociálních věcí. Můžete se také podívat, jestli je členem Asociace poskytovatelů personálních služeb.

Zprostředkování práce je bez poplatků

Díky agenturnímu zaměstnávání mohou práci sehnat i lidé, kterým se delší dobu nedaří najít stálé místo. Není navíc vyloučeno, že pokud se osvědčíte, firma vám nabídne plný úvazek a vy se stanete kmenovým zaměstnancem. Kromě zprostředkování práce nabízejí agentury také odborné poradenství, například jak se připravit na pohovor nebo jak si naplánovat kariéru. Služby konzultantů mohou být zpoplatněny. Za „pouhé“ zprostředkování práce však agentury žádné poplatky vybírat nesmějí, a to ani symbolické.

Prace.cz

Kam dál?

Pracovní smlouva: Co si ohlídat před podpisem

Ochranné pomůcky: Platím je já nebo firma?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz