Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Být milejší na kolegy, chodit domů dřív. Dejte si také pracovní předsevzetí

Tipy a články: Být milejší na kolegy, chodit domů dřív. Dejte si také pracovní předsevzetí

Přestat kouřit, zhubnout – to jsou klasická novoroční předsevzetí, která obvykle do pár týdnů vezmou za své. A co si dát pracovní předsevzetí? Může vám vydržet klidně celý rok a nemusíte trápit hlady nebo absťákem. Inspirujete se našimi tipy.

8. 1. 2019

Najít si lepší práci

Možná se vám to přes Vánoce rozleželo v hlavě a dospěli jste k rozhodnutí změnit práci. Změna je život, tak směle do toho. Ke splnění tohoto předsevzetí navíc máte velmi dobré podmínky. Zaměstnavatelům stále chybí lidé a předhánějí se v nabídkách. Využijte toho.

» Podívat se na aktuální nabídky

Chodit z práce domů dřív

Práce máte až nad hlavu a domů se chodíte jen vyspat. Důvodů, proč z práce odcházíte mezi posledními, může být více:

  • Jste workoholik a v práci vidíte smysl života, doma byste se unudili k smrti.
  • Máte šéfa, který po vás chce každý den mimořádné přesčasy a vy je nedokážete odmítnout.

Ať už je důvodem cokoliv, je skvělé, pokud to chcete od nového roku změnit. Člověk se cítí nejlépe, když je soukromý i pracovní život v rovnováze. Tak akorát práce, tak akorát času pro sebe a pro své nejbližší.

» Práce přesčas: na co si dát pozor?

Nenervovat se tolik

Kdo pracuje s lidmi, zná to moc dobře. Chováte se k zákazníkům mile, ale občas vás někdo vytočí tak, že svou reakcí sami sebe překvapíte. Pokud jste v pohodě, většinou to ustojíte. Když máte nějaké trable v soukromí nebo zdravotní potíže, může vás zákazníkova odpověď rozzuřit doběla.

Co v takovém případě? Tady je každá rada drahá. Povznést se nad to, počítat v duchu do sta. Moc nezáleží na tom, kdo vás vynervoval. Místo zákazníka si můžete dosadit neschopného kolegu.  Důležité je, že vás samotné reakce mrzí a chcete je změnit. Jak říká jedno anglické přísloví: Kde je vůle, tam je cesta.

Být hodnější na kolegy

S kolegy trávíme přes týden více času než se svou rodinou. Dobré mezilidské vztahy na pracovišti jsou tedy zásadní. Je o poznání příjemnější pracovat vedle někoho, kdo je vstřícný a milý, než prosedět osm hodin s bručounem.
Věřte, že tohle předsevzetí se vám vyplatí hned několikrát:

  • Jakmile ukážete ostatním vlídnost a pochopení, budou na vás reagovat mnohem přívětivěji
  • Méně stresu a zbytečného napětí na pracovišti
  • Fungující a odsýpající spolupráce

Jste rozhodnutí svá předsevzetí letos splnit? Držíme palce, ať to tentokrát vyjde. A pokud ne, třeba to klapne příští rok:-)

Jarmila Zechová Syptáková

» Podívat se na nabídky práce

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz