Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Čechům se líbí jejich práce, plat už moc ne. Jak si říct o přidání?

Tipy a články: Čechům se líbí jejich práce, plat už moc ne. Jak si říct o přidání?

Dvěma ze tří Čechů se líbí v práci. Na svém současném místě si cení hlavně příjemných mezilidských vztahů. Nesmí ale přijít řeč na finanční ohodnocení. S tím je nespokojeno 60 % lidí, jak zjistil průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění.

7. 8. 2014

↑ Chcete vyšší plat? Poradíme, jak na to.

Mám méně, než si zasloužím

Spokojenost s prací je jedna věc. Nesmí ale přijít řeč na peníze. Většina lidí se totiž cítí podhodnocená. 6 z 10 zaměstnanců má za to, že jim výplatní páska ukazuje méně, než by si za odvedenou práci zasloužili. Necelé dvě pětiny lidí považují svůj plat za přiměřený. A pouze jedno procento Čechů trápí „výčitky svědomí“, že dostávají více peněz, než by se slušelo.

Otázka, která padne vždy

„Šéfe, chci přidat.“ – „Výborně, Josefe, tak přidejte.“ Tento vtip možná znáte. Ale dokázat si v práci říci o více peněz, to už ve skutečnosti taková legrace není. „Jaké jsou vaše představy o platu?“ Tato otázka nevyhnutelně padne na každém pracovním pohovoru. Většina lidí přitom neví, jak správně odpovědět.

Jak vyjednávat o platu na pohovoru

Držte se těchto 3 kroků:

  • Abyste měli představu, kolik berou lidé na podobných pozicích ve stejném regionu, vyplňte náš anonymní dotazník. Rychle zjistíte, o jakou částku usilovat.
  • Počkejte, až se na plat zeptá personalista. Nikdy toto téma neotevírejte sami.
  • Povězte personalistovi jasnou (avšak realisticky zvolenou) částku. Neuvádějte rozmezí („Představuji si plat 10 až 15 tisíc.“). Pokud vás budou chtít, jistě se nějak domluvíte. Pokud ne, nepomůže vám, ani kdybyste chtěli brát pět korun měsíčně.

Jak si říct o více peněz

Cítíte se podhodnocení? Povězte o tom šéfovi:

  • Zajděte za ním ve chvíli, kdy jste úspěšně dokončili důležitý projekt nebo se vám něco výrazného povedlo. To vám propůjčí pádné argumenty.
  • Požádejte o 5 až 10 % k platu navíc. Záleží na druhu pozice a na tom, jak dlouho ve firmě pracujete.

Někdy žádost o vyšší plat nevyjde, ani když je s vámi šéf spokojený. Možná se firma nachází v těžkém období a nemůže si dovolit zaměstnancům přidat. Domluvte si proto jiný benefit (v pátek kratší pracovní dobu, příspěvek na jazykový kurz a podobně.)

Prace.cz

Kam dál?

Porovnejte si anonymně plat s ostatními

Jak postupovat při výpovědi

Práce přesčas: na co si dát pozor

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz