Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co dělat, když vám odmítají dát plat, jaký chcete

Tipy a články: Co dělat, když vám odmítají dát plat, jaký chcete

Jakmile na pohovoru dojde na vyjednávání o mzdě, lidé obvykle pocítí knedlík v krku. Částka, na které se dohodnou, ovlivní jejich život na dlouhou dobu. A samozřejmě, že nikomu není jedno, jestli bude brát o dva tisíce víc nebo míň… Jenže co dělat, když jste na pohovoru vyslovili požadovanou částku, ale personalista nesouhlasně zavrtěl hlavou?

Kolik chcete?

Ano, všichni bychom chtěli brát milion měsíčně a k tomu mít služební auto a stravenky. Jenže víme, že výše platu se odvíjí od profese, zkušeností, konkrétní firmy i regionu.
Jinak se o platu vyjednává člověku, který je půl roku nezaměstnaný a jinak někomu, kdo práci má a spíše se jen poohlíží po něčem lepším.
Částka, která z vašich úst zazní, by tedy měla odpovídat realitě.

  • TIP: Nechte si zobrazit aktuální nabídky na Prace.cz. U spousty inzerátů uvidíte nabízenou mzdu nebo alespoň její rozmezí. I to je dobré vodítko.

Řekněte konkrétní částku

Lidé jsou někdy zklamaní, že si na pohovoru nevyjednali dost peněz. Jenže možná od nich personalista neslyšel konkrétní částku.
Pokud však chcete získat plat odpovídající vašim představám, neříkejte věty jako:

  • „Chtěl bych brát 15 až 20 tisíc měsíčně.“ Hrozí totiž, že personalista vám nabídne tu nejnižší možnou hranici. Pokud je pro vás ještě přijatelná, proč by vás zbytečně rozmazloval?
  • „Dejte mi tolik, kolik lidem na této pozici obvykle platíte.“ Tím vlastně říkáte, že vůbec nevíte, kolik chcete brát. A že budete klidně pracovat za jakkoliv nízký plat.

Na pohovoru tedy povězte konkrétní částku: „Chtěl bych plat 18 000 korun měsíčně.“
Pokud mluvíte o platu, uvádějte vždy částku v hrubém (před zdaněním). Abyste dopředu věděli, kolik získáte čistého, pomůže vám tato kalkulačka.

Problém: co když nechtějí dát tolik

Ačkoliv teď firmy v mnoha oborech nabízejí lepší mzdy a vy jste si svou částku stanovili reálně, nemusíte hned uspět. Personalista například zakroutí hlavou a řekne: „18 000 vám bohužel dát nemůžeme. Ale nabídneme vám 16 000.

Pár nápadů, jak se s tím vypořádat:

  • Řekněte jim, co už o platech víte.Pokud jste nepodcenili první bod tohoto článku, pravděpodobně jste svůj platový požadavek nestřelili jen tak od boku. V klidu tedy personalistovi řekněte: „Díval/a jsem se i na nabídky od konkurence a na té samé pozici v našem regionu nabízejí skutečně kolem 18 000 korun. Připadá mi to jako odpovídající plat.“

  • Zeptejte se, proč vám chtějí dát méně.Pokud si odpustíte naštvaný nebo ublížený tón, tak na takové otázce skutečně nic není. Třeba má firma opravdu důvod, proč vám momentálně nemůže dát tolik. Nebo je to u ní třeba tak, že sice nabízí nižší platy, ale o to zajímavější benefity. Nechte si od personalisty nejprve vysvětlit, o co jde. Teprve pak můžete na jeho nabídku nějak reagovat.

  • Zajímejte se, jestli vám plat po zkušebce zvýší. V praxi to bývá docela časté. První tři měsíce berete méně, ale pokud se osvědčíte, hned po zkušební době vám plat zvednou. Pokud se na tom na pohovoru domluvíte, ohlídejte si, aby to bylo uvedeno v pracovní smlouvě.

  • Představte si, co to reálně znamená. Šestnáct tisíc měsíčně místo osmnácti – no, co si budeme povídat, je to citelný rozdíl. Zamyslete se, co takový pokles znamená pro váš rodinný rozpočet. Je nabídka personalisty blízko částce, která ohrožuje hladké placení nájmu, účtů, jídla a podobně? Jsou regiony, kde si lidé nemohou „vyskakovat“ a jsou rádi, když najdou práci i za nižší plat. Pokud si však myslíte, že si zasloužíte víc nebo máte na výběr, nekývejte na nižší nabídku okamžitě. Třeba jen proto, že jste nervózní a nesnášíte handlování.

  • Poděkujte personalistovi za nabídku.Možná na první pohled nezní úplně logicky děkovat za něco, co není podle vašich představ. Pokud však zůstanete slušní a ukážete ochotu hledat řešení, máte mnohem lepší pozici si vyhovující plat nakonec vyjednat (než když se začnete vztekat a práskat dveřmi se slovy „to svět neviděl“). Berte to tak, že vy jste řekli svůj návrh a personalista zase svůj. Teď budete společně hledat částku, která vyhovuje oběma.

» Podívat se na aktuální nabídky prácePrace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz