Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co se děje s vaším životopisem po odeslání

Tipy a články: Co se děje s vaším životopisem po odeslání

Pokud do nějaké firmy pošlete životopis, trvá v průměru dva týdny, než vám dorazí nějaká odpověď. Co se s vaším životopisem po tuto dobu děje? Pojďte trochu nahlédnout do zákulisí výběrových řízení.

Rychlé očko

Prvním krokem je, že personalisté došlé životopisy pročítají a třídí. Někdy vidí už na první pohled, zda je pro ně uchazeč natolik zajímavý, že ho budou chtít pozvat na pohovor.
Pokud životopis posíláte přes odpovědní formulář na Prace.cz, dorazí okamžitě přímo personalistům. Nemusíte se tedy bát, že by se po cestě někde ztratil. Ani to není tak, že bychom my v Prace.cz životopisy nejdřív třídili a firmám posílali jen ty vybrané.
Pokud máte životopis správně napsaný, můžete v nich tento pocit jen podpořit. Na co se oči personalistů především zaměřují?

  • Bydliště. Zajímá je, zda žijete v rozumné vzdálenosti od sídla firmy, a tedy zda pro vás nebude problém dojíždět. TIP:Do životopisu proto pište adresu, kde skutečně žijete, i pokud jste tam jen v pronájmu a trvalý pobyt máte hlášený jinde. Nebo do životopisu napište krátkou větu, že pro vás dojíždění není problém a počítáte s ním.
  • Zkušenosti a dovednosti. Ty je zajímají asi nejvíc. Aby vás pozvali na pohovor, potřebují se z životopisu dozvědět, zda máte zkušenosti odpovídající pozici, na kterou se hlásíte. Pokud personalistům dorazí hodně životopisů, tak je kvůli úspoře času nečtou úplně podrobně, ale spíše prolétávají a očima vyhledávají takzvaná klíčová slova. TIP: Podívejte se ještě jednou na inzerát, na který jste odpovídali. Najdete v něm nápovědu, o jaká klíčová slova firmě nejspíš půjde. Pak už jen stačí je šikovně vypíchnout v životopise. Co může patřit mezi klíčová slova: Dva roky praxe na pozici automechanika. Dobrá znalost účetního programu XY. Zkušenost s plánováním směn.
  • Změny. Zajímá je, jak často měníte zaměstnání. Podezřelí jsou hlavně uchazeči, kteří jsou každých pár měsíců někde jinde. Možná si teď říkáte: a po jaké době je tedy „správné“ práci měnit? Bohužel takhle univerzálně to říct neumíme. Záleží na pozici, podmínkách a vaší konkrétní situaci. Určitou nápovědu získáte opět v inzerátech: firmy většinou požadují alespoň dva roky zkušeností na nějaké pozici.

Kdy se ozvou?

Pokud vám o nějakou práci opravdu jde, nejspíš pořád kontrolujete e-mail, zda už vám personalista nenapsal. Bohužel může chvíli trvat, než se odpovědi dočkáte. V průměru trvá 14 dní, než firmy životopisy pročtou a začnou uchazeče obesílat.
Pozor, místo e-mailu vám mohou i krátce zavolat. Buďte na to připravení a mějte přehled, kam jste svůj životopis poslali. Nepůsobí totiž dobře, když do telefonu koktáte: „Eeee, prosím vás, a vy jste jaká firma a co to bylo vlastně za práci?“
Stát se bohužel může i to, že se firma neozve vůbec. Víme, že to zamrzí a často i naštve. Neberte si to však osobně a odpovídejte na inzeráty dál. Ne všichni zaměstnavatelé dělají mrtvého brouka!
Proč vám firmy neodpovídají a co s tím

Co už o vás vědí?

Pokud do firmy pošlete životopis, personalista může ve svém archivu vidět, že jestli jste se k nim nehlásili už dříve –  třeba před rokem na nějakou jinou pozici. Může mít poznamenáno, o jaké místo tehdy šlo a případně i důvod, proč vás nevybrali.
Co ještě personalista zjistí? Poměrně snadno uvidí, pokud jste životopis poslali „kobercovým náletem” na víceméně všechny pozice, které má firma v současnosti otevřené. Takový uchazeč bohužel nepůsobí moc dobře –  vypadá jako ten, kdo to spíše jen tak zkouší.
I proto má smysl posílat životopis jen na nabídky, kde splňujete asi 80 % požadavků. Šance, že vás pozvou na pohovor, se pak výrazně zvyšuje.
» Petra Harazímová: Poslat 3 životopisy týdně bohatě stačí

S kým mají tu čest?

K vašemu životopisu si personalista může napsat i krátkou poznámku. Například, že nyní vás sice nevybral, ale jste pro něj natolik zajímavý kandidát, že pokud by se pozice v budoucnu otevírala znovu, rád se vám ozve.
Bohužel ne všechny poznámky k uchazečům mohou znít takto pozitivně. Někdy se stává, že lidé bez omluvy nedorazí na pohovor – například proto, že si mezitím našli jinou práci. Také to si personalista může k vašemu životopisu poznamenat. To vám do budoucna nijak pěknou vizitku neudělá.
Proto pokud víte, že se na pohovor nakonec nechystáte, vždy jim to dejte včas vědět. Stačí napsat stručný e-mail nebo krátce zavolat.
» Přejít na hledání práce

Jana Kutarňová, Prace.cz

Kam dál?

Jak se připravit na pohovor

Proč personalisté pokládají určité otázky a kam jim skutečně míří?

7 tipů, jak zazáříte ve zkušebce

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz