Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co si personalisté povídají po pohovoru s vámi?

Tipy a články: Co si personalisté povídají po pohovoru s vámi?

Vše, co na pohovoru řeknete, personalisté později pečlivě analyzují. Jakmile za vámi zapadnou dveře, hlavou jim běží například následující otázky. I na základě nich se rozhodují, zda vás vyberou. Přečtěte si, jak můžete přímo na pohovoru ovlivnit, co si o vás budou povídat potom.

  • Poslední aktualizace článku: 20. 5. 2020

1. Vážně tu chce pracovat?

Uchazeč měl moc hezký životopis a spoustu zkušeností. Jenže ho nevzali. Personalista z něj necítil ten pravý zájem. Nejde o to, abyste přehrávali a tvářili se, že vás v životě nemůže potkat větší štěstí než podepsat smlouvu právě v této firmě. Ale ani protipól není dobrý: když vypadáte, že je vám jedno, zda vás vezmou dneska tady, nebo zítra někde jinde.

Personalisté raději vezmou člověka, ze kterého zájem cítili. Snižují tím riziko, že jim nemotivovaný člověk uteče ještě ve zkušebce.

Jak poznají váš zájem? Ptají se, proč se hlásíte zrovna sem a co vás na nabízené práci nejvíce láká. Všímají si, jaká z vás jde energie. Sypete z rukávu konkrétní nápady, co byste po nástupu mohli dělat? Nebo se omezujete na obecné fráze, které říká každý druhý?

↑ Vše, co na pohovoru řeknete, personalisté později pečlivě analyzují.

» 5 kroků, které udělejte před pohovorem, a máte ho skoro v kapse

2. Zapadne mezi nás po lidské stránce?

Hodí se uchazeč do stávajícího týmu? To je další typ myšlenek, kterými se personalisté po skončení pohovoru zabývají. Jdou na to hodně konkrétně. Daný tým dobře znají a mohou posoudit, v jakých situacích to bude klapat a v jakých naopak pěkně skřípat.

Co s tím můžete dělat? Upřímně, nic moc. Buď hledají osobnost vašeho střihu, anebo ne. Vždycky je však lepší být přirozený a nic nepředstírat. Nikdy totiž nevíte, koho zrovna hledají. Dejme tomu, že jste spíš „klidná voda“, ale na pohovoru se snažíte působit energicky. Jenže třeba je to tak, že v daném týmu už energických lidí pracuje dost – a personalista hledá právě tu klidnou vodu.

» Kolegové, se kterými se špatně vychází (a co na ně platí)

3. Nedostali jsme rozporné informace?

Uchazeč na pohovoru vypráví: jsem týmový hráč a jsem flexibilní. O deset minut později z něj však vypadne, že pracovní úkoly řeší nejradši sám a práce na směny nepřichází v úvahu. Není v tom trochu rozpor? Je.

Dávejte si pozor, jestli nedáváte protichůdné informace. Někteří uchazeči to na pohovorech nevědomky dělají – chtějí zapůsobit co nejlíp, ale nakonec to neuhlídají a „odkopou se“. Jakmile pohovor skončí, personalista se k těmto sporným bodům určitě vrátí. Zamyslí se, co může přičíst běžné nervozitě a co byl tak evidentní nesmysl, že vás ani při nejlepší vůli nemůže vzít.

Jaké rozpory personalistům vadí? Když se ukáže, že vaše zkušenosti nejsou tak impozantní, jak to vypadalo v životopisu. Když si protiřečíte. Když to přeháníte s popisem toho, co úžasného jste v předchozí práci dokázali.

» Podívejte se po nových nabídkách práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz