Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 kroků, které udělejte před pohovorem. Zvýšíte svou šanci na úspěch

Tipy a články: 5 kroků, které udělejte před pohovorem. Zvýšíte svou šanci na úspěch

Čeká vás pohovor do nové firmy a chcete to místo získat? Základem úspěchu je nepodcenit přípravu. Přečtěte si naše tipy, co se vyplatí udělat před pohovorem.

 • Poslední aktualizace článku: 21. 1. 2020

1. Vědět něco o firmě je základ

Otázka: „A co víte o naší společnosti?“ na 99 % padne. Personalista ocení, když uslyší, že o firmě znáte více než její název. Projděte si web společnosti a její profil na Facebooku. Přečtěte si něco o historii, výrobcích, službách a konkurenci. To pro základní obrázek bohatě stačí.

Možná se to zdá jako samozřejmost, ale není. Mnoho uchazečů tuto rešerši podceňuje – a na pohovoru pak zbytečně zažívají trapné chvilky.

↑ Téměř jistě padne otázka: „A co víte o naší společnosti?“

2. Co o společnosti říkají ti, kteří pro ni pracují?

Z inzerátu se nedozvíte všechno. Jaké ve firmě panují mezilidské vztahy? Chovají se manažeři fér? Nenařizují moc přesčasů? Tohle většinou zjistíte až po nástupu.

Proto si zkuste společnost proklepnout předem. Pátrejte po zkušenostech lidí, kteří v dané firmě pracují či pracovali. Hodnocení a názory zaměstnanců sbírá třeba stránka Atmoskop.cz.

Komentáře lidí vám obrázek doplní. A pokud vás v recenzích zaujme něco konkrétního (v pozitivním či negativním smyslu), můžete se na to na pohovoru doptat.

3. Udělejte si tahák (jo, vážně)

Co si budeme povídat, pohovory dokáží být stresující. Hodně lidí se bojí, že ztratí niť a nedokáží na položenou otázku okamžitě reagovat.

Když jdete na pohovor, tak nevíte, na co se vás budou ptát. Víte však, co chcete, aby se o vás dozvěděli. Vytiskněte si proto životopis a ke každé pracovní zkušenosti si napište pár poznámek:

 • Co jste měli na starosti
 • Jaké úkoly a problémy jste řešili
 • Jakých výsledků jste dosáhli
 • Co vás na tom bavilo
 • Co nového jste se naučili (ideálně něco, co využijete v nové firmě)

Připravte si prostě něco jako tahák. Máte pocit, že se to nehodí? Není nic špatného na tom, když na pohovoru tu a tam nahlédnete do připravených poznámek.

4. Vymyslete, na co se zeptáte vy jich

Firma si vybírá nového zaměstnance. Vy si vybíráte firmu, pro kterou budete pracovat. Nenechte se proto vmanévrovat do podřízené pozice. Pohovor není výslech, ale dialog.

Personalista by vám měl poskytnout prostor pro položení doplňujících otázek. Využijte toho a zeptejte se na vše, co vám nabízenou práci ještě víc přiblíží. Například:

 • Jak probíhá zaškolení nováčka?
 • S jakým kolegou nebo oddělením budu spolupracovat nejčastěji?
 • Jak byste popsali typický pracovní den na téhle pozici?

Další inspiraci najdete v našem článku 20 super otázek, které položte na pohovoru.

5. Detaily, které dodají klid a sebejistotu

Na závěr máme pár rychlých tipů, které vám pomůžou zbavit se nervozity a předejít zbytečným komplikacím.

 • Naplánujte si cestu do firmy předem, ať zbytečně nebloudíte. Přijít na pohovor pozdě opravdu nedělá dobrý dojem.
 • Vyspěte se. Člověk nebude dvakrát svěží, když do dvou do rána zíral do stropu a přemýšlel nad blížícím se pohovorem… Zkuste se proto co nejvíc (a nejlíp) vyspat. Večer jděte na krátkou procházku. Přečtěte si kousek knížky, ať přijdete na jiné myšlenky.
 • Vymyslete, co si vezmete na sebe. Často není nutné rvát se do obleku nebo upjatého kostýmku. Můžete přijít i trochu neformálně. Vyžehlená košile a čisté boty jsou však základ.
 • Nasypte si do pusy lentilky. Tohle je dobrý tip od studentů, kteří ho úspěšně využívají před zkouškami. Snězte chvilku před pohovorem kousek čokolády, hrst lentilek nebo jinou sladkost, kterou máte rádi. Cukr rychle dodá energii mozku – a bude se vám lépe přemýšlet.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz