Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co vám napoví, jaká firma doopravdy je?

Tipy a články: Co vám napoví, jaká firma doopravdy je?

Hodně lidí se při žádosti o místo soustředí především na to, jak působí během výběrového řízení na zaměstnavatele. Zapomínají, že také oni si vybírají – pracovní prostředí, kolegy, nadřízené. I když je člověk při návštěvě firmy většinou dost nervózní, zkuste věnovat pozornost detailům, které vám mohou napovědět, zda je pro vás nabízené místo to pravé ořechové.

Zahrajte si na detektiva

Je dobré udělat si obrázek o firmě ještě před pohovorem. Vyhnete se tak případnému zklamání. Projděte si web i firemní profily na sítích a hledejte informace a fotky, které vám více přiblíží fungování firmy. Třeba zjistíte, že mají moc stísněné kanceláře nebo že je v dílnách na váš vkus moc velký nepořádek.

Zkuste se poptat na zaměstnavatele známých, kteří u něj pracují. Názory jiných se vždycky hodí. Hodně vám mohou napovědět také recenze od bývalých i současných pracovníků uveřejněné na webu Atmoskop.cz. Když se dozvíte něco, co vám nesedí, máte ještě čas vycouvat.

Jak se k vám chovají?

Sotva vejdete do dveří a už se cítíte neviditelní? Pobíhají kolem vás zmatení zaměstnanci a vás si nikdo nevšímá? Ujal se vás před pohovorem vůbec někdo? V zaměstnání se nevyhnete kontaktu s ostatními. Takže byste se měli cítit dobře. Pokud na vás dýchne nepohoda, nebo dokonce nepřátelská atmosféra, možná je lepší hledat vhodnější „flek“. 

Probíhá pohovor formou výslechu?

Hodně napoví i průběh pohovoru. Ptají se vás na soukromé věci, do kterých jim nic není? Mlží, když se jich zeptáte, co přesně byste měli na starost? Všímejte si i toho, jestli vám personalista věnuje stoprocentní pozornost. Není příjemné, když je duchem nepřítomný a místo na vás kouká do mobilu.

Pohovor by měl probíhat formou dialogu, pokud na vás působí spíš jako výslech, a to ještě dost nevybíravý, zpozorněte. Není to dobré znamení. I když vám budou stokrát tvrdit, že dbají na spokojenost zaměstnanců a chtějí znát jejich názor, vaše momentální zkušenost vypovídá o opaku. 

TIP: Na jaké otázky nemusíte ze zákona odpovídat a s jak reagovat, pokud zaměstnavatele budou přesto zajímat?

Jaké mají pracovní prostředí

Nápovědou o fungování firmy je kromě vybavení také pořádek. Všimli jste si jako první věci pavučin a nánosů prachu? Vládne v dílně nebo v obchodě chaos, věci nemají své místo, nebo vidíte, že vše šlape jako na drátkách? Pokud je pro vás důležité pracovat v příjemném a čistém prostředí, hrají i tyhle detaily důležitou roli při výběru nového zaměstnání.

Nelámejte hned hůl

Zjistili jste o firmě něco, co vás potěšilo, a zároveň něco, co se vám nelíbí? Zvažte pro a proti u dané pozice. Třeba se „vada“ týká něčeho, co pro vás v práci není tak podstatné. Pak má cenu zkusit nabídku přijmout. Když do zaměstnání i přes pochybnosti nastoupíte a zjistíte, že vám nevyhovuje, můžete ve zkušební době kdykoliv odejít. Pořád máte možnost najít si práci, která pro vás bude vhodnější, firmy stále nabírají.

Odejít ve zkušební době není konec světa. Hledejte lepší příležitost na Práce.cz.

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz