Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co vás čeká na úřadu práce?

Tipy a články: Co vás čeká na úřadu práce?

Každému se může stát, že ztratí práci a půjde se hlásit na úřad práce. Pak se určitě vyplatí vědět, co ho v evidenci čeká. Přečtěte si, jak je to s podporou v nezaměstnanosti a jaké dokumenty musíte úřadu doložit.

  • Poslední aktualizace článku: 26. 8. 2020

1. Kdy se mám jít registrovat?

Doporučujeme zajít na úřad práce do 3 pracovních dnů od ukončení posledního pracovního poměru. Pak máte jistotu, že vám na něj doba evidence plynule naváže.

2. Musím jít na úřad práce osobně?

Minimálně na první návštěvu určitě. Zajděte na úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Další docházku už si můžete domluvit na jinou pobočku v místě, kde se běžně zdržujete.

» Kam zajít? Seznam všech úřadů práce v ČR

3. Jaké dokumenty budu vyplňovat?

Než vás úřad zařadí do evidence, čeká vás trocha toho papírování. Potřebné formuláře vám dají přímo na pobočce, ale zrovna tak si je můžete stáhnout z webu a vyplnit v klidu doma. Tím při osobní návštěvě ušetříte spoustu času. Takže co bude třeba vyplnit?

4. Jaké dokumenty si mám přinést s sebou?

Samozřejmě občanský průkaz. Chtít po vás budou i doklad o skončení pracovního poměru, nejčastěji výpověď nebo dohodu o skončení pracovního poměru. Dále zápočtový list, potvrzení o výši průměrného výdělku a evidenční list důchodového pojištění. Měly by jim stačit i kopie.

5. Jsem na neschopence. Můžu jít na úřad práce?

To bohužel ne. Aby vás úřad práce mohl zapsat, je třeba neschopenku nejprve ukončit. Do té doby budete pobírat nemocenskou.

6. Co vlastně mohu od úřadu práce čekat?

Pokud splníte podmínky, budete dostávat podporu v nezaměstnanosti. Úřad práce se vám také bude snažit najít vhodné zaměstnání. To ale vždy není možné – profese vznikají a zanikají a poptávka zaměstnavatelů se může měnit. Pak můžete úřad práce požádat o zprostředkování (a proplacení) vhodné rekvalifikace. Práci si samozřejmě můžete hledat i po vlastní ose a nespoléhat jen na úředníka.

» Prozkoumat nové nabídky na Prace.cz

7. Jaké místo mi úřad práce nabídne?

Práci, která odpovídá vaší kvalifikaci, zdravotní způsobilosti a která je pro vás i dobře dopravně dosažitelná. První rok se vám úřad práce pokusí najít zaměstnání, které odpovídá alespoň 80 % plného úvazku. Teprve po roce neúspěšného hledání vám můžou nabídnout i poloviční úvazek.

8. Co když nabízené místo odmítnu?

Pak vám hrozí sankční vyřazení. Pokud byste se chtěli jít znovu zapsat na úřad práce, do evidence budete zařazeni až po 6 měsících (počítá se to ode dne domluveného nástupu do práce). Sankční vyřazení vás bohužel čeká i pokud z práce domluvené úřadem práce odejdete ještě ve zkušební době.

9. Kdo má vlastně nárok na podporu?

Podporu dostanete, pokud jste si v posledních 2 letech platili alespoň 12 měsíců důchodové pojištění. Za zaměstnance ho automaticky odvádí zaměstnavatel.

Na podporu má nárok i ten, kdo byl před zařazením do evidence v invalidním důchodu III. stupně, kdo pečoval o dítě mladší čtyř let nebo se staral o jinou osobu, která na něm byla středně až úplně závislá.

10. Kdo podporu nedostane?

Než vám úřad práce podporu skutečně přizná, bude zjišťovat, zda jste v posledních 6 měsících neskončili v nějaké práci kvůli hrubému porušení pracovních povinností. Pokud tomu tak je, podporu bohužel nedostanete. O podporu v nezaměstnanosti nemohou žádat ani starobní důchodci.

11. Zaměstnavatel mi vyplatil odstupné, mám nárok na podporu?

Pokud zaměstnavatel propouštěl vás a měli jste tím pádem ze zákona nárok na odstupné, podporu v nezaměstnanosti dostanete až po jeho vyčerpání. Například: pokud jste dostali odstupné ve výši dvou měsíčních platů, tak úřad práce vám během prvních dvou měsíců evidence podporu nevyplatí. Budete ji pobírat až od měsíce třetího.

» Propouští vás. Kdy máte nárok na odstupné?

12. Kolik činí podpora v nezaměstnanosti?

Záleží na tom, kolik jste vydělávali předtím. Dostat ale můžete maximálně 0,58násobek průměrné čisté mzdy. Stát však nastavil určitý maximální strop podpory v nezaměstnanosti, který pro rok 2020 činí 19 389 Kč měsíčně.

  • Pokud vás propustil zaměstnavatel, první dva měsíce dostanete podporu odpovídající 65 % předchozích čistých průměrných výdělků. Další dva měsíce to bude 50 % a po zbytek podpůrčí doby 45 %. Určitě si ohlídejte, ať jsou ve výpovědi nebo dohodě o skončení pracovního poměru jasně uvedeny důvody, proč se s vámi zaměstnavatel rozloučil (tedy organizační důvody, například nadbytečnost nebo protože se firma ruší).
  • Pokud jste výpověď podali sami, budete dostávat sníženou podporu, a to po celou dobu. Bude to jen 45 % předchozích čistých průměrných výdělků.

13. Jak dlouho mi budou podporu vyplácet?

To se liší podle věku:

  • je vám méně než 50 let: 5 měsíců
  • je vám 50 až 55 let: 8 měsíců
  • je vám více než 55 let: 11 měsíců

Pokud vám skončí nárok na podporu a vy stále nebudete mít práci, budete dostávat životní nebo existenční minimum.

14. Končí mi rodičovská. Můžu jít na úřad práce?

Úřad práce vás zapíše až poté, co vám rodičovská dovolená skončí. Podpora v nezaměstnanosti se vám nebude vypočítávat z rodičovského příspěvku, ale z průměrné mzdy. První dva měsíce budete dostávat 15 % průměrné mzdy, další dva měsíce 12 % a po zbývající podpůrčí dobu 11 %.

15. Mám zájem o rekvalifikaci. Co pro to mám udělat?

Zeptejte se na úřadě práce, jaké máte možnosti. Rekvalifikační kurz si můžete vybrat i sami a pak už „jen“ požádat o to, aby vám jej proplatil stát. Písemnou žádost je třeba podat nejméně 30 dní před plánovaným začátkem kurzu.

» 5 otázek a odpovědí o rekvalifikacích

16. Můžu si přivydělat, když jsem v evidenci?

Můžete, ale nejvýše polovinu minimální mzdy (v roce 2020 7 300 hrubého měsíčně). Každou brigádu musíte úřadu práce dopředu nahlásit. Když brigádničíte, pozastaví se výplata podpory v nezaměstnanosti.

POZOR: Pokud jste na úřadu práce,je možné si přivydělat jen na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo v pracovním nebo služebním poměru. Na dohodu o provedení práce (DPP) už to nejde.

17. Když si najdu práci, musím se z úřadu odhlašovat?

Ano. Jakmile si najdete práci, musíte to do 8 dní dát úřadu práce vědět. Vyřadí vás z evidence a připraví dokumenty, které budete potřebovat u nového zaměstnavatele.

18. Jak je to s platbou zdravotního a sociálního pojištění?

Po dobu, kdy jste evidováni na úřadě práce, za vás zdravotní pojištění hradí stát. Doba, po kterou pobíráte podporu v nezaměstnanosti, se započítává do důchodu. Pokud v evidenci zůstáváte i poté, co vám nárok na podporu skončil, do důchodu se vám započítají maximálně další tři roky.

» Přejít na aktuální nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz