Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co vás přiměje změnit práci? Podívejte se, jestli to někde nenabízejí

Tipy a články: Co vás přiměje změnit práci? Podívejte se, jestli to někde nenabízejí

Vyšší plat, lepší šéf nebo žádané benefity. To jsou taháky, které mohou lidi přesvědčit, aby změnili práci. Teď, kdy je počet pracovních inzerátů nebývale vysoký, je dobré se zamyslet, jestli by někde nenabízeli něco, co by člověk v zaměstnání opravdu ocenil. Co je to pro vás?

Vyšší plat je pochopitelně velkým lákadlem, které dokáže podstatně motivovat ke změně zaměstnavatele. Není divu. V současné době, kdy se ceny zboží i energií zvedají, by vyšší odměnu ocenilo víc lidí než v minulosti. Navíc některé firmy mzdy v posledním půl roce zvedly jen mírně a další navýšení zatím zvažují, zatímco ceny už reálně stouply, inflace překročila 12 %.

Jestliže se zaměstnavatel k navyšování mezd nemá, není proto od věci dívat se po práci s lepším ohodnocením. Na Prace.cz si lze požadovanou výši mzdy krom jiného zadat a filtrovat si inzeráty podle ní. Například po zvolení platu ve výši 30 000, se objeví různorodé nabídky od administrativních pozic, přes řemeslné práce a kurýrní služby až po obchodní pozice.

Lepší šéf? Také silný tahák

Dalším důvodem ke změně práce může být podle průzkumů špatný šéf. Přímý nadřízený totiž podstatně ovlivňuje, jak se v práci cítíme. Ne vždy umějí vedoucí pracovat s tzv. nefinančními odměnami, po kterých zaměstnanci také často touží. Těmi jsou zájem o práci podřízených a řešení případných těžkostí, které se k ní vážou, stejně jako odměna v podobě pochvaly. Často totiž lidé vzorně pracují, odvádějí bezchybný výkon, plus se nebrání přesčasům, když je potřeba, a šéf potažmo firma to bere jako samozřejmost. Za takových okolností motivace zaměstnanců zrovna nestoupá, za to roste jejich frustrace.

TIP: Jak se liší dobrý šéf od špatného? Přečtěte si, jakými vlastnostmi se vyznačuje vedoucí, kterého by stálo za to vyměnit.  

Vyloženě rušivým elementem je šéf, který stěžuje podřízeným život. Soustředí se výhradně na to, co se nepovedlo, s podřízenými jedná povýšeně, nebo dokonce poštvává jednoho proti druhému. V tom případě není rozumné čekat na první infarkt a místo toho je lepší shánět intenzivně nové místo.

Žádané benefity. Které to jsou?

Jedna ekonomická poučka říká, že lidé jsou ochotni více pracovat za zvyšující mzdu, ale jen do určité míry. Jakmile je překročena, další navyšování platu, které by vyvážilo stále větší časové pracovní nároky, přestane lidi motivovat. Platí to třeba o zvyšujícím se počtu směn, které už pak člověku takřka nedovolují věnovat se rodině nebo koníčkům. K tomu často dochází v různých výrobních provozech, které dlouhodobě trpí nedostatkem zaměstnanců.

Pokud je tedy mezi benefity možnost plánovat si více směny podle svého, méně přesčasů nebo volné dny navíc, mohou to být také silné důvody ke změně práce, které předčí i stravenky nebo permanentky na sport či kulturu.

Na druhou stranu někomu může větší objem práce, který se potom odrazí ve vysoké mzdě, vyhovovat a bude volit tuto variantu. Ocení potom jiné benefity, jako jsou různé příplatky nebo slevy na zboží či služby.

A co byste ocenili v práci vy? Podívejte se na nabídky na Prace.cz a vyberte si takové místo, kde vám to dají.

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz