Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co všechno může být v nové práci lepší? Nejen plat, ale i stroje, plánování směn nebo obědy

Tipy a články: Co všechno může být v nové práci lepší? Nejen plat, ale i stroje, plánování směn nebo obědy

Kdo by nechtěl lepší plat. V dnešní době, kdy se všechno zdražuje, asi každý. Za situace, kdy nástupní mzdy rostou rychlejším tempem než platy stávajících zaměstnanců, by byl hřích se po jiném místě alespoň tu a tam nedívat. Přitom je dobré mít na paměti, že v nové práci může být lepších daleko víc věcí. Které třeba?

Šéf

Jaký bude nadřízený, se při jednom setkání špatně odhaduje. I tak si ale lze o budoucím šéfovi během pohovoru udělat alespoň rámcovou představu. Na vedoucím totiž hodně záleží. Rozhoduje nejen o rozdělování úkolů, odměňování nebo povyšování, ale nastavuje také úroveň komunikace a má zásadní vliv na vztahy v týmu.

Zkuste se šéfa na pohovoru zeptat třeba na to, co ho na jeho práci baví a co nejvíc oceňuje na firmě, kam byste měli nastoupit. Jestli je vám potenciální nadřízený sympatický, odpovídá na vaše otázky tak, že tomu rozumíte, nebo má podobný smysl pro humor, je pravděpodobné, že si s ním nebo s ní sednete i po pracovní stránce. A také s kolegy, které si takový člověk vybral.

TIP: I nadřízení jsou jen lidé a mohou mít silnější a slabší stránky, ale někdy se stane šéfem někdo, pod kým je peklo pracovat. Jak se takový vedoucí pozná?

Modernější stroje a vybavení

Chcete dělat na starých, vysloužilých mašinách, které se co chvíli porouchají, nebo byste raději pracovali na moderních přístrojích, které oddřou spoustu činností za vás? Ve druhém případě možná bude nutné zaškolení, ale to firmy, které dnes potřebují pracovníky jako sůl, nováčkům často rády zajistí. A umět používat nejnovější technologie v oboru je strategické i do budoucna, až budete jednou opět měnit místo. Proto se i o to při hledání nového místa zajímejte.

Plánování směn

Jsou provozy, kde zaměstnanci musejí chodit na směny podle harmonogramu, který jim určí šéf. Nicméně někde samotný provoz nebo lepší organizace práce dovolují, aby si mohli zaměstnanci sami směny plánovat, a to třeba týdny nebo měsíce dopředu. Mít tuto možnost je velký benefit, zejména pokud člověk dělá při práci i něco dalšího – pečuje o rodinu, chodí na večerní kurzy nebo třeba trénuje starší dorost.

Chutnější jídlo

Není to nejdůležitější věc na světě, ale může nám zpříjemnit den. Pokud v kantýně, kam chodíte na jídlo, špatně vaří, dokáže to člověka pořádně otrávit. Tedy na duchu, pokud i na těle, je něco opravdu špatně. V každém případě je mizerné jídlo dalším dílem do skládačky, kvůli které opustit práci, pokud v ní nejste ani jinak spokojení. Jestliže u jiného zaměstnavatele vaří lépe, mají třeba na výběr víc jídel, saláty nevypadají, jako by tu stály od minulých Vánoc, a káva konečně chutná jako káva, je to další pobídka ke změně místa.

Lepší pracovní oděvy

Při nástupu jste dostali jen dva oprané mundúry, které musíte tudíž také často prát. Zaměstnavatel vám však nechce nové přidělit, anebo dodá oblečení v ještě žalostnějším stavu. Přitom jinde dávají pracovních obleků dostatek a ještě je pravidelně perou za vás. Nevyhovující oblečení je položkou, kvůli níž se svět nezboří, ale rozhodně vám kvůli ní nebude v práci lépe. Takže přejít někam, kde se budete v pracovním cítit jako člověk, dává smysl.

Podívejte se na Prace.cz po lepší práci. Budete překvapeni různými příplatky, příspěvky, bonusy a benefity, které firmy nově příchozím zaměstnancům dnes nabízejí.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz