Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co všechno zvažte předtím, než kývnete na nabídku práce

Tipy a články: Co všechno zvažte předtím, než kývnete na nabídku práce

Rozhoupali jste se ke změně práce a teď řešíte dilema, jestli tu lákavou nabídku opravdu přijmout. Dejte si čas na rozmyšlenou a zvažte všechna pro a proti. Koukat se jen na peníze by se nemuselo vyplatit. Co dalšího je dobré posoudit, než kývnete?

6. 3. 2019

Připočítejte benefity

Samozřejmě je důležité, jakou výplatu firma nabízí. Ale není to všechno. Zjistěte si, jestli si ke mzdě můžete přilepšit také formou prémií či bonusů. Firmy své zaměstnance odměňují i dalšími benefity. Například stravenkami, týdnem dovolené navíc, příspěvkem na penzijní připojištění.To vše připočítejte k nabízené mzdě.

Větší svoboda s pružnou pracovní dobou

Ve všech provozech to není možné. Zamyslete se však i nad tím, zda pro vás nebude vhodnější práce, kde si můžete začátek a konec pracovní doby stanovit podle sebe. Dorazíte třeba brzy ráno a díky tomu zase dřív odejdete. Díky pružné pracovní době si lépe zorganizujete volný čas i rodinný život.

» Nabídky práce s pružnou pracovní dobou

Vyplatí se vám dojíždění?

Vždycky je lepší mít práci kousek od domova, kam můžete pohodlně dojít pěšky. Je to zadarmo a nemusíte spoléhat na MHD. Pokud jste dostali nabídku, která se neobejde bez dojíždění, spočítejte si náklady na dopravu. Měsíční výdaje na cestování poté odečtěte od nabízené mzdy. Stále se to vyplatí? Ještě si prověřte, jestli se veřejnou dopravou dostanete včas do práce a za jakou dobu.

» Finanční poradce spočítal: vyplatí se vám dojíždět?

Firemní kultura ovlivní vaši spokojenost

Mrkněte se, jaká na pracovišti panuje atmosféra. Cítí se tam člověk uvolněně, nebo je pod neustálým tlakem? Hrají si tam všichni na svém písečku, nebo táhnou za jeden provaz? Dejte přednost zaměstnání, které vám bude bližší svým nastavením. Někomu více vyhovuje, když musí striktně dodržovat pravidla, jiný dává přednost větší volnosti. Rosí se vám čelo při představě celodenního nošení uniformy? Zvažte, jestli je ve vašich silách zvyknout si na předepsaný úbor.

» Jaká je firma podle lidí? Přečtěte si na Atmoskop.cz autentické recenze

Rozmanitost versus jednotvárnost

Někomu vyhovuje monotónní práce, jiný potřebuje každou chvíli dělat něco jiného. Pokud se rádi učíte novým dovednostem a potřebujete se rozvíjet, dejte přednost firmě, která umožňuje kariérní růst.
Zkrátka: vybírejte si práci s ohledem na své potřeby. Díky tomu se budete do práce těšit. Zvládnete větší pracovní nasazení a jen tak vás něco nerozhodí. A hlavně: vyhnete se stresu, který hrozí ve větší míře těm, kdo se v práci necítí ve své kůži.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz