Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Dělám práci za víc lidí a padám na ústa. Co říct šéfovi?

Tipy a články: Dělám práci za víc lidí a padám na ústa. Co říct šéfovi?

Ani nevíte jak – a už v tom lítáte. V práci se nezastavíte, nevíte, kam dřív skočit. Kolega dal výpověď a vy musíte makat i za něj. Pár dní zápřahu se dá přežít. Pokud to trvá dlouho, nastává problém.

  • Poslední aktualizace článku: 4. 2. 2020

Ale tak to zvládneš, ne?

Své o tom ví čtyřicetiletá Patricie, která dlouhá léta pracovala jako účetní. Po odchodu kolegyně na ni šéf nabalil i personální a mzdové záležitosti. Aby Patricie všechno stihla, nosila si práci domů. Často pracovala do noci. To vše za stejné peníze. Bála se, že když si bude stěžovat, přijde o práci. Když jí šéf oznámil, že by potřeboval, aby k tomu všemu zaskakovala i za nemocnou ekonomku, sesypala se.

Braňte se proti přetížení

Dá se pochopit, že občas zaskočíte za nemocného spolupracovníka nebo pomůžete zvládnout pracovní nápor poté, co ze dne na den skončil kolega. Ale pracovat několik měsíců za dva se vám může pěkně vymstít na zdraví. Vy přece nemůžete za nedostatek lidí. Firmy často spoléhají na to, že si zaměstnanci nechají všechno líbit. Ukažte šéfovi, že vy mezi ně nepatříte.

» Chce to novou práci? Koukněte na nabídky

Argumenty pro šéfa: přetěžování se nevyplatí

  • Častější chyby

V důsledku velké zátěže a stresu je pravděpodobnější, že přehlédnete něco důležitého. Jednoduše jste tak vyčerpaní, že se nedokážete soustředit na 100 %. Možná zapomenete na důležitou informaci, uděláte manko nebo si přivodíte pracovní úraz. Tak či tak, nepozornost firmu vyjde hezky draho.

  • Zmetky

Skáčete od jedné práce k druhé, řešíte jen to nejdůležitější. Nemáte čas zabývat se problémem detailněji. V časovém presu nejsme tak pečliví a pozorní jako za normálních okolností. Opravdu šéf chce, abychom odváděli nekvalitní práci, vyráběli zmetky?

  • Nemoci

Nedostatek odpočinku a přemíra stresu se dříve nebo později odrazí na zdravotním stavu. Před totálním kolapsem se váš organismus většinou začne bránit lehčím onemocněním. Pokud pracovní tempo nezvolníte ani v době akutní nemoci, je dost možné, že přijde vážnější choroba. Zaměstnavatel tak přijde o dalšího pracovníka.

  • Vyhoření

Nenasloucháte svému tělu a jedete stále na plný plyn? Pozor na vyhoření. Netýká se jen zdravotníků, potkat může kohokoliv z nás. Deprese, ztráta chuti do života, nulová energie, totální nezájem o cokoliv… Následky vyhoření se pak řeší dlouho.

  • Výpověď

Neslyší šéf na vaše argumenty? Pak vám nezbyde nic jiného, než podat výpověď. Při představě, že bude mít o dalšího člověka méně, možná zaměstnavatel konečně změní svoje stanovisko.

Jak vydržet a nezbláznit se?

Promluvili jste si se šéfem a on jen krčí rameny a k ničemu se nemá? I to se bohužel stává. Co dělat, když přes to všechno práci potřebujete a nechcete o ni přijít?

  • Jděte o patro výš

Se stížností na pracovní přetížení jste u svého šéfa neuspěli? Obraťte se na jeho nadřízeného a pokuste se o vyjednávání s ním.

  • Pár dní dovolené na přemýšlení a odpočinek

Dopřejte svému tělu i duši zasloužený relax. Pokud to jen trošku jde, někam na pár dní odjeďte. Změníte prostředí a možná přehodnotíte i náhled na celou situaci. V klidu si rozmyslíte, co dál.

  • Stůjte si za svým

Naučte se říkat ne a stůjte si za tím. „Ne, víc už toho nezvládnu.“ Někdy to úplně stačí, aby se šéf vzpamatoval a respektoval vás. Zaměstnavatelé často zkouší, co lidé vydrží. Když neprotestujete, předpokládají, že je vše v pořádku. Znáte to: mlčení je prý souhlas…

  • Obraťte se na odborníka

Padáte na ústa a nevíte, kudy kam? Proberte svou tíživou situaci v práci s psychologem. Někdy člověk potřebuje podržet a podpořit. Tohle je přesně ta chvíle, kdy vám pohled jiné osoby může pomoci.

» Chce to novou práci? Koukněte na nabídky

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz