Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Chci dát výpověď

Tipy a články: Chci dát výpověď

Pokud chcete odejít z práce nebo vás propouštějí, ohlídejte si tyto základní věci. Vyhnete se zbytečným komplikacím.

Výpověď podejte vždy písemně

Obzvlášt pokud odcházíte kvůli špatným vztahům se svým šéfem či firmou, pamatujte na to, abyste o každém svém jednání měli v ruce důkaz. Proto výpověď podávejte na papíře – ústně nebo e-mailem by to zaměstnavatel nemusel respektovat a zbytečně byste řešili problémy. Prostě: papír je papír!
Máte dvě cesty, jak ze zaměstnání odejít:

  • S dvouměsíční výpovědní dobou. To znamená podat klasickou výpověď, zde je šablona ke stažení. Výpověď vytiskněte a doručte zaměstnavateli. Pokud chcete být krytí, vytiskněte si kopii i pro sebe a tu si nechte od šéfa podepsat s datem převzetí. Nebo výpověď pošlete do firmy poštou tzv. na dodejku.
  • Ukončení dohodou. Při ukončení pracovního poměru dohodou můžete skončit ke kterémukoliv datu, podmínkou ale je, aby se na datu dobrovolně shodly obě strany. Tedy pokud jeden z vás s dřívějším ukončením nesouhlasí, zbývá výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou. K dohodě vás nikdo nutit nesmí. » Stáhnout vzor dohody

Pravidlo písemné výpovědi samozřejmě platí i naopak – pokud dostanete výpověď, trvejte na písemné, papírové formě.

Kdy můžete nastoupit do nové práce

Dvouměsíční výpovědní doba vám poběží od prvního dne následujícího měsíce. Například: Podáte výpověď 25. září. Výpovědní doba se rozeběhne 1. října a uplyne 30. listopadu. Do nové práce tedy nastoupíte 1. prosince.
Někdy se ale lepší nabídka objeví nečekaně rychle – a nový zaměstnavatel vás potřebuje třeba už za týden. Pokud vás nynější šéf odmítne pustit na dohodu, bohužel nezbývá, než dodržet dvouměsíční výpovědní dobu. Jinak se vystavujete nemalým rizikům včetně finančního postihu.

» Co vám hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu

Odstupné: kdy ho dostanete?

  • Pokud výpověď podáváte vy jako zaměstnanec, odstupné samozřejmě nedostanete. I když samozřejmě zázraky se dějí a zaměstnavateli zákon rozhodně nebrání v tom, aby odstupné dobrovolně přiznal i zaměstnanci, který odchází na vlastní žádost. Ale nárok na něj máte pouze tehdy, když dostanete výpověď od firmy.
  • Na odstupné máte právo, pokud vás propouští pro nadbytečnost, ze zdravotních důvodů či protože se firma přemisťuje nebo ruší (nebo pokud pracovní poměr končí dohodou z těchto důvodů). Podle odsloužených let můžete „na rozloučenou“ dostat až tři platy.

» Kdy máte nárok na odstupné

Kdy a jak hledat novou práci

Hledat novou práci začněte rozhodně už v průběhu výpovědní doby. Šéf vám ze zákona musí dát volno (půlden týdně), které můžete využít na obcházení pohovorů. Toto volno můžete čerpat během dvouměsíční výpovědní doby a můžete ho i sčítat – například, že si jednou za dva týdny vyberete celý den volna a podobně.

Podali jste výpověď sami nebo odcházíte dohodou na vlastní žádost? Půjde o volno neplacené. Pokud jste výpověď dostali nebo jste skončili dohodou kvůli nadbytečnosti, zdravotním důvodům nebo protože se firma ruší či přemisťuje, volno na hledání práce vám zaměstnavatel proplatí.

Kdy se přihlásit na úřad práce?

  • Pokud vám skončí výpovědní doba a zatím nemáte kam nastoupit, je na čase zajít na úřad práce. Pokud se nahlásíte do 3 pracovních dnů po ukončení pracovního poměru, stát za vás ihned začne platit zdravotní a sociální pojištění (nevznikne vám tedy v platbách žádná mezera).
  • Na úřadě práce můžete požádat i o podporu v nezaměstnanosti. Vyplňovat budete hned několik formulářů. Vezměte si s sebou kopii výpovědi nebo dohody, občanský průkaz, zápočtový list, číslo účtu (kvůli podpoře v nezaměstnanosti) a případně i rozhodnutí o exekuci, pokud je na vás uvalena.
  • Pokud si najdete nové zaměstnání, je třeba to úřadu práce nahlásit do 8 dnů.

» Co vás čeká na úřadu práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz