Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Díry v životopisu. Mám je maskovat, nebo přiznat?

Tipy a články: Díry v životopisu. Mám je maskovat, nebo přiznat?

Život není nalinkovaný jak podle pravítka. Někdy se stane, že má člověk mezi jednou a druhou prací pauzu, třeba i několik let. Důvody mohou být různé. Nejčastěji je to péče o blízkého příbuzného, zejména děti. A někdy nastane pauza prostě proto, že nebylo možné sehnat odpovídající práci. Jak to napsat do CV a jak o tom mluvit na pohovoru?

Nic nemaskujte, spíš na sebe upozorníte

Upřímnost je, pokud jde o mezery v životopisu, tou nejlepší radou. Jestli jste poslední tři roky pracovali, ale předtím byli skoro rok bez zaměstnání, neposouvejte data pracovních poměrů z obou stran tak, abyste díru zakryli. Říkáte si, že přidáte na každé straně pár měsíců a ona se schová. To ale není nejlepší řešení. Zaměstnavatel se o tomhle „posunu“ může dozvědět třeba z různých pracovních dokumentů a budete vypadat jako lháři.

TIP: Jak napsat životopis po návratu z rodičovské? Nebojte se přiznat, že jste se starali o děti, načerpali jste během této doby celou řadu zkušeností.

Zrovna tak se nesnažte díru zamaskovat tím, že nebudete do CV uvádět spolu s roky i měsíce, od kdy do kdy jste někde pracovali. Standardně se totiž tento údaj do životopisu uvádí a kdybyste to napsali jinak, mohli byste být v podezření, že něco zakrýváte.

Pište, jak to je

Mezeru mezi dvěma zaměstnáními do CV prostě uveďte a napište k ní, co jste v tu dobu dělali. Například:

5/2019 – 3/2020    Péče o nemocného příbuzného

5/2019 – 3/2020   Část této doby jsem byl/a registrována na ÚP, později jsem absolvoval/a různé brigády, například prodavač/ka ve Vaše samoobsluha, recepční v penzionu Jelínek.

5/2019 – 3/2020    Cestování v Německu, střídání různých brigád, například balení drogistického zboží pro e-shop Drogeria

Jestliže jste během pauzy absolvovali nějaké kurzy, uveďte to do CV také. Ideálně ty, které se vážou k pozici, o níž se ucházíte.

5/2019 – 3/2020    Rodičovská dovolená, absolvování kurzu Naučte se pracovat s excelem

Co když se mě na mezeru budou ptát?

To je klidně možné. Nenechte se tím znepokojit. Na tom, že jste chvíli nepracovali, není nic špatného. V životě nastávají různé situace a to lidé, sedící proti vám na pohovoru, vědí. Nejspíš se budou zajímat především o to, co umíte a co jste dělali v předchozích zaměstnáních.

Možná ale zabrousí i na období, kdy jste byli bez práce. V tom případě popravdě odpovězte, co jste dělali. I když jste nějakou dobu nepracovali, protože jste přišli o místo a potom nemohli několik měsíců nebo třeba i déle natrefit na zaměstnání, které by vám sedělo.

Třeba vám nabízeli práci, ale jen s nočními směnami, což jste nemohli z osobních důvodů přijmout. Nebo byla mzda tak nízká, že sotva pokryla náklady na dopravu a v tom případě bylo výhodnější zajišťovat v klidu chod domácnosti. To všechno je pochopitelné.

Netvařte se zkroušeně

Je na vás, jak moc se rozpovídáte. Někdo je sdílnější a o důvodech absence na pracovních trhu mu hovořit nevadí, někdo raději zvolí stručnější vysvětlení: „Nemohl/a jsem sehnat vhodnou práci za odpovídající plat.“ Nebo: „Žil/a jsem nějakou dobu v Německu, cestoval/a tam a bral/a krátkodobé brigády.“

Ať už zvolíte stručnější nebo obsáhlejší variantu, mluvte klidně a sebevědomě. Neklopte oči, jako by vás přistihli při něčem nekalém. Budete-li se ošívat a tvářit se, že je to problém, personalista tento dojem skutečně může získat, i když z hlediska vaší kariéry není mezera v CV nijak podstatná věc.

Netrapte se mezerou v životopisu a koukněte na Prace.cz, jestli by tam pro vás nebylo místo snů.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz