Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Dluhy trápí polovinu lidí, kteří hledají práci

Tipy a články: Dluhy trápí polovinu lidí, kteří hledají práci

Peněženka prázdná a účet téměř vyluxovaný. Lidé, kteří teď nemají práci, ale intenzivně ji hledají, to znají velmi dobře. U 14 % z nich už dokonce zazvonil exekutor. Zjistila to anketa Prace.cz.

7. 8. 2015

Jak jsou na tom lidé hledající zaměstnání s dluhy:

  • 40 % lidí nemá žádné závazky,
  • 25 % lidí dluží a daří se jim splácet, i když to není snadné,
  • 14 % lidí se už potýká s exekucí,
  • 13 % lidí dluhy má, ale splácí je bez potíží,
  • 8 % lidí hrozí, že je brzy navštíví exekutor.

Dluhy ztěžují i hledání práce

Poměrně neradostné statistiky potvrzují i zkušenosti zaměstnavatelů a RUBIKON Centra, které se na tuto oblast dlouhodobě zaměřuje: „Osmdesát procent klientů, kteří navštíví naši dluhovou poradnu, se potýká s exekučním řízením. Z praxe víme, že těžce zadlužení lidé, nezřídka také s trestní minulostí, jsou na trhu práce velmi těžko uplatnitelní,“ říká Kateřina Jirová, dluhová poradkyně RUBIKON Centra.

Problém i pro zaměstnavatele

Exekuce totiž nekomplikují život jen lidem, ale i zaměstnavatelům. Ti se musejí vypořádat s administrativou a také je pro ně velmi těžké motivovat někoho k lepšímu výkonu, když mu exekutor každý měsíc tak jako tak spoustu peněz zabaví.

» Na Prace.cz je teď spousta nabídek

Nezabavitelné minimum

Lidé v exekuci musí vystačit s takzvaným nezabavitelným minimem. Například člověku, který bere 20 520 Kč čistého a živí manželku a dvě děti, musí zbýt alespoň 13 766 Kč. Vše, co si vydělá navíc (zvýšení platu, mimořádné prémie, placené přesčasy), se obratem posílá na umoření dluhu.

Práce načerno

Někteří lidé vidí pouze jediné východisko: práci načerno, kdy dostanou peníze „na ruku“. To je ale přímá cesta do začarovaného kruhu. „Riskují tvrdý postih ze strany inspekce práce. Navíc pak mají nižší vyměřovací základ pro důchod,“ upozorňuje Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje portál Prace.cz.

Osobní bankrot

Jednou z možností, jak dluhy a exekuce setřást, je takzvaný osobní bankrot, kdy člověk musí během pěti let umořit alespoň 30 % dluhu. Lidem s tím pomáhají například v již zmíněném RUBIKON Centru.

Prace.cz

Kam dál?

Na Prace.cz je teď 55.000 nabídek!

Práce načerno: obrovské pokuty hrozí i zaměstnancům

Vypočítejte si, kolik dostanete čistého

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz