Prace.cz  > Poradna > Právní rádce > Práce načerno: vysokou pokutu riskují i zaměstnanci

Právní rádce: Práce načerno: vysokou pokutu riskují i zaměstnanci

Jsem už dlouho bez práce. Teď se mi naskytla možnost pracovat na zkrácený úvazek v jedné menší firmě, ale bez smlouvy. Peníze mi chtějí vyplácet každý týden „na ruku“. Když to vezmu a budu pracovat vlastně načerno, hrozí postih i mě, nebo pouze zaměstnavateli?

Hrozí vám pokuta až 100.000 Kč

Před prací načerno musíme vždy varovat. Zaměstnavatel, a tím méně zaměstnanec, často neodhadnou skutečná dlouhodobá rizika, která krátkodobý prospěch nemohou vyvážit.

V prvé řadě hrozí pokuta od inspekce práce. Zaměstnanec, kterému inspekce prokáže, že pracoval načerno, hrozí pokuta až do 100.000 Kč. Pokud by se této pokutě chtěl vyhnout a například se snažil zamlčet svou totožnost, může mu inspekce práce jen za to udělit pokutu až 200.000 Kč.

Zaměstnavateli hrozí až 10 milionů Kč

Mnohem hůře na tom však bude zaměstnavatel. Ústavní soud sice zrušil dolní minimální hranici pokuty za nelegální zaměstnávání ve výši 250.000 Kč, horní hranice je však stále hrozivých 10 milionů korun (pro zaměstnavatele - právnickou osobu, tedy pro firmu).

Problém: dlužnou mzdu nevymůžete

Častějším rizikem je však nepoctivost zaměstnavatele. Běžně se stává, že zaměstnanec pracuje bez jakékoliv smlouvy a peníze dostává „na ruku“. Výplata se však najednou začne odkládat, až je jasné, že nebude vyrovnána nikdy. V takovém případě zaměstnanec nemá často žádný nástroj, jak své peníze vůči nepoctivci vymoci. Zaměstnavatel spoléhá na to, že zaměstnanec nic neprokáže a navíc se bude bát pokuty od inspekce práce. Mít podepsanou pracovní smlouvu se tedy vyplatí.

Pracovní úraz: jste v tom sami

Další nevýhodou nelegální práce je riziko pracovního úrazu. Zaměstnavatel nese odpovědnost za úrazové pojištění svého řádného zaměstnance. Pokud však pracovní vztah není potvrzený smlouvou, pojištění se na zraněného pracovníka nevztáhne a zaměstnavatel od něj dá nejspíš ruce pryč. Opět bude velmi obtížné dovolávat se svého práva.

Práce načerno se nepočítá do důchodu

V neposlední řadě nelze podcenit ani nároky ze sociálního systému. Pokud není uzavřena řádná pracovní smlouva, musí si pracovník hradit zdravotní pojištění sám. Nikdo ho nenutí přispívat si na důchod či nemocenskou. To se neprojeví okamžitě, ale v případě jakéhokoliv problému to může být velmi bolestivé, zejména u člověka, který je zvyklý žít ze dne na den.

ČLÁNEK NAPSAL: JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Autor je advokát a provozovatel webu Dostupný advokát, který nabízí služby zejména v pracovním právu, ale i dalších právních oblastech. Právní služby poskytují prostřednictvím tohoto webu pouze advokáti.

Kam dál?

Mohou vás propustit těsně před návratem z rodičovské?

Jak neklesat na mysli, když vám firmy neodpovídají

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz