Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Férový nábor aneb nenechte se diskriminovat kvůli věku ani pohlaví

Tipy a články: Férový nábor aneb nenechte se diskriminovat kvůli věku ani pohlaví

„Jste ženatý? Nebo: “Plánujete děti?“ Možná to nevíte, ale na tyhle otázky u pohovoru odpovídat nemusíte. Patří mezi dotazy, které by u férového náboru neměly zaznít, protože odpovědi na ně by vás mohly znevýhodnit před ostatními kandidáty. Stejně tak požadavky na určitý věk či pohlaví. 

Jsme mladý kolektiv, takže…

Zkušenosti mnoha z vás dokazují, že bývá problémem, když práci hledá někdo, komu je přes padesát let. Některé firmy dávají přednost mladším uchazečům, ale k tomu nejsou až na výjimky důvody. Jestliže tedy uslyšíte něco na způsob níže uvedených frází, jedná se o diskriminaci:

„Všechno, co umíte, by se nám hodilo, ale máme mladý kolektiv, a proto potřebujeme někoho dynamičtějšího.“ 

„Jsme hodně mladý kolektiv, pracujeme stále pod tlakem. Paní před vámi ve vašem věku s námi vydržela jen pár dní.“

Takové důvody nemůžou být překážkou k přijetí staršího kandidáta. Požadavek na věk by se neměl objevovat ani v inzerátu. Výjimkou je pouze situace, kdy například filmaři shánějí mladého herce na roli prince a šedesátník by ji těžko zastal. Nebo naopak. Ale jak často dělá obyčejný smrtelník konkurz do filmu nebo divadla…V běžných profesích by zkrátka věk neměl hrát při náboru roli.

TIP: Pokud je vám přes 50 let a nejste si jisti, jestli a kdy svůj věk při náboru prozrazovat, inspirujte se našimi tipy

Už vám bylo 18?

Zaměstnavatel si však může stanovit jako podmínku dosažení minimálního věku 18 let, jestliže je u pozice nutné uzavřít dohodu o hmotné odpovědnosti za svěřené hodnoty, například drahé zboží nebo hotovost. Minimální věk může zaměstnavatel také požadovat, jestliže pracovník postupuje v rámci pozice nějaká bezpečnostní rizika, například jako člen ochranky.

Diskriminační může ale být, pokud zaměstnavatel požaduje příliš dlouhou praxi. Ta by měla být přiměřená, třeba 10 a více let nemusí být adekvátní. Pokud zaměstnavatel něco takového žádá, měl by to umět dobře odůvodnit.

Vy se asi budete brzy vdávat, že?

Ani mladší ženy nebývají během náboru ušetřeny. Bezdětným uchazečkám hrozí, že nedostanou práci, protože se zaměstnavatelé domnívají, že slečna bude chtít co nejdříve otěhotnět.

Otázky, kterým musí kandidátky na toto téma na pohovoru čelit, jsou podle zákona také diskriminační a není povinnost na ně odpovídat. Odmítnout je lze s poukazem, že nijak nesouvisejí s náplní práce na dané pozici.

To je práce pro chlapy!

„Víte, ale jako uklízečky bereme jen ženský.“

„Tohle je čistě mužská práce.“ 

Ani tyto argumenty byste neměli při náboru slyšet. Nefér může být už znění inzerátu:

  • Hledáme muže do třísměnného provozu.
  • Zaměstnáme na plný úvazek jako recepční ženu atraktivního vzhledu do třiceti let.

Opět platí, že až na výjimky neexistuje důvod, proč mohou některou činnost vykonávat pouze muži nebo pouze ženy. A to ani v případě, že je práce fyzicky náročná. Předpoklad, že by ji ženy nezvládly, je subjektivní a lze ho také považovat za diskriminaci.

Kandidáty a kandidátky by měl zaměstnavatel posuzovat individuálně v dalších fázích výběrového řízení, nikoliv stanovit předem, že síla jednoho pohlaví na práci nestačí.

Pokud s vámi nejednají férově, ozvěte se

Prioritou během náboru by mělo být zjištění, jestli danou práci chcete dělat a jaké k ní máte předpoklady, tedy vzdělání, praxi… Je na vás, nikoliv na zaměstnavateli posoudit, jestli například dokážete skloubit práci s péčí o rodinu. Mužů se také nikdo neptá, jak zvládnou pracovat, když mají doma malé děti.

Pamatujte, že pokud se během náboru setkáte s diskriminací, jak ji definuje zákon, až už Antidiskriminační 198/2009 Sb. Antidiskriminační zákon (zakonyprolidi.cz), nebo Zákon o zaměstnanosti 435/2004 Sb. Zákon o zaměstnanosti (zakonyprolidi.cz), máte právo se bránit. Své podněty k prošetření diskriminace, a to nejen při náboru, můžete podat hned ke dvěma institucím: Kanceláři veřejného ochránce práv nebo na Státní úřad inspekce práce.

 Jestliže při hledání práce narazíte na nežádoucí reakce, nenechte se odradit Jsou i firmy, které si zakládají na rovném přístupu. Zkuste si nového zaměstnavatele vybrat z nových pracovních nabídek na webu Prace.cz.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz