Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Jak hledat práci, když už vám bylo 50 let

Tipy a články: Jak hledat práci, když už vám bylo 50 let

Asi polovina žen starších 50 let je bez práce, říkají průzkumy. A jejich mužští vrstevníci na tom se sháněním obživy nejsou o moc lépe. Věková diskriminace je při hledání práce zakázána, na druhou stranu se velmi obtížně prokazuje. Jaké tedy máte možnosti, když je vám 50+?

↑ Těžké hledání. Pracovní trh se k lidem starším 50 let nechová moc přátelsky.

Nepište si do životopisu datum narození

Dvaapadesátiletá Miroslava přišla před dvěma lety o práci. Zaměstnavatelům poslala desítky odpovědí na inzeráty, ale nestála jim ani za pár řádků. „Firmy mi začaly odpovídat teprve tehdy, když jsem z životopisu vymazala datum narození,“ konstatuje Miroslava. Údaje o rodinném stavu, věku  nebo počtu dětí do životopisu opravdu uvádět nemusíte. Nijak to totiž nesouvisí s výkonem práce.

Zajímejte se o projekty

Trh práce dnes není k lidem starším 50 let zrovna přátelský. Tím, kdo se snaží nabízet nějaká řešení, jsou tak spíše radnice a neziskové organizace. Ty na základě podpory fondů EU sepisují různé projekty, které mají situaci lidí ve věku 50+ zlepšit. Projekty obvykle zahrnují bezplatné vzdělávání (jazyky, práce na počítači), kariérové poradenství, případně rekvalifikace. Někdy je součástí i záruka pracovního místa. Poptejte se tedy na radnici v místě bydliště a u neziskových organizací, jaké jsou možnosti.

Praha 10: Rekvalifikace na sociální pracovníky

Projekt zaměřený na zaměstnávání lidí 50+ nyní pro své obyvatele spouští například radnice Prahy 10. Ta lidem nabídne zdarma přeškolení na sociální pracovníky. „Smyslem je podpora nezaměstnaných osob, které dovršily 50 let věku a nemohou sehnat zaměstnání,“ uvedl starosta desáté městské části Bohumil Zoufalík. Bezplatnou rekvalifikaci radnice poskytne až 75 lidem, na úrovni předchozího vzdělání nezáleží. Osvědčení jim pak umožní sehnat práci například v pečovatelských domech nebo denních stacionářích. Nejlepším účastníkům městská část zajistí tříměsíční placenou praxi.

Vzdělávejte se – v kurzech i školách

V 70. a 80. letech minulého století bylo běžné vlastnit výuční list. Na maturitu nebo vysokoškolský diplom rozhodně neměl „nárok“ každý. Dnes je doba zcela jiná – maturita, potažmo bakalářský diplom, se bere jako samozřejmost. Přitom podle odborníků se od určitého věku rozdíl mezi „papírovým“ vzděláním stírá – chybějící diplomy a vysvědčení nahradí životní zkušenosti. Některým zaměstnavatelům to ale nevysvětlíte...

» Nabídka rekvalifikace ve vašem kraji

Jana Machálková, Prace.cz
jana.machalkova@prace.cz
 

Kam dál?

Nejnovější nabídky práce

Kde máte šanci: 4 regiony, kde firmy naberou tisíce lidí

Kdy si vás firma může „upsat“

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz