Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak hledat práci, když už vám bylo 50 let

Tipy a články: Jak hledat práci, když už vám bylo 50 let

Asi polovina žen starších 50 let je bez práce, říkají průzkumy. A muži tohoto věku na tom se sháněním obživy nejsou o moc lépe. Věková diskriminace je při hledání práce zakázána, na druhou stranu se velmi obtížně prokazuje. Jaké tedy máte možnosti, když je vám 50+?

30. 10. 2013

Nepište si do životopisu datum narození

Dvaapadesátiletá Mirka přišla před dvěma lety o práci. Zaměstnavatelům poslala desítky odpovědí na inzeráty, ale nestála jim ani za pár řádků. „Firmy mi začaly odpovídat teprve tehdy, když jsem z životopisu vymazala datum narození,“ konstatuje Mirka. Údaje o rodinném stavu, věku  nebo počtu dětí do životopisu opravdu uvádět nemusíte. Nijak to totiž nesouvisí s výkonem práce.

Zajímejte se o projekty

Trh práce dnes není k lidem starším 50 let zrovna přátelský. Tím, kdo se snaží nabízet nějaká řešení, jsou třeba radnice a neziskové organizace. Ty na základě podpory fondů EU sepisují různé projekty, které mají situaci lidí ve věku 50+ zlepšit. Projekty obvykle zahrnují bezplatné vzdělávání (jazyky, práce na počítači), kariérové poradenství, případně rekvalifikace. Někdy je součástí i záruka pracovního místa. Poptejte se tedy na radnici v místě bydliště a u neziskových organizací, jaké jsou možnosti.

Praha 10: rekvalifikace na pracovníky v sociálních službách

Projekt zaměřený na zaměstnávání lidí 50+ pro své obyvatele spouští například radnice Prahy 10. Ta lidem nabídne zdarma přeškolení na pracovníky v sociálních službách. „Smyslem je podpora nezaměstnaných osob, které dovršily 50 let věku a nemohou sehnat zaměstnání,“ uvedl starosta desáté městské části Bohumil Zoufalík. Bezplatnou rekvalifikaci radnice poskytne až 75 lidem, na úrovni předchozího vzdělání nezáleží. Osvědčení jim pak umožní sehnat práci například v pečovatelských domech nebo denních stacionářích. Nejlepším účastníkům městská část zajistí tříměsíční placenou praxi.

Vzdělávejte se – v kurzech i školách

V 70. a 80. letech minulého století bylo běžné vlastnit výuční list. Na maturitu nebo vysokoškolský diplom rozhodně neměl „nárok“ každý. Dnes je doba zcela jiná – maturita, potažmo bakalářský diplom, se bere jako samozřejmost. Přitom podle odborníků se od určitého věku rozdíl mezi „papírovým“ vzděláním stírá – chybějící diplomy a vysvědčení nahradí životní zkušenosti. Některým zaměstnavatelům to ale nevysvětlíte…

Prace.cz

Kam dál?

Nejnovější nabídky práce

Kvalifikační dohoda: kdy si vás firma může „upsat“

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz