Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak hledat práci v době karantény

Tipy a články: Jak hledat práci v době karantény

Dá se v dnešní době najít práce? Řekneme vám to na rovinu: je to těžší, ale dá. Všichni teď procházíme náročnějším obdobím a trh práce není výjimkou. I tak jsou ale možnosti, jak si vydělat. Třeba na Prace.cz přibylo za poslední 3 dny přes 2 500 nabídek. Akorát jsou některé věci trochu jinak. Napadlo by vás před dvěma měsíci, že budeme dělat pohovory na dálku a v práci fasovat roušky?

1. 4. 2020

Brigáda: rychlé řešení, rychlé peníze

Pokud vám vypadl příjem, je jasné, že to musíte vyřešit hned. Nemůžete čekat dva měsíce, než vás někde přijmou. Proto se dívejte hlavně po nabídkách brigád. U nás na Prace.cz každý den přibývají nové. Posily hledají třeba různé kurýrní a doručovatelské služby. Taky eshopy, které potřebují lidi do skladů nebo na zákaznické linky. Šikovné ruce se hodí také prodejcům nebo výrobcům potravin. Nástup do těchto provozů je během nouzového stavu jednodušší, protože vláda zrušila nutnost dokládat tzv. potravinářský průkaz.

» Podívat se na nabídku brigád

Připravte se na pohovor „na dálku“

I když je teď nabídka volných míst slabší než před vyhlášením nouzového stavu, v řadě firem se nábory nezastavily. Pořád hledají lidi i na plný úvazek. Potřebují je teď a budou je potřebovat i v budoucnu, až karanténa skončí a vše se postupně vrátí do svých kolejí.

Koronavirus nicméně trochu změnil „pravidla hry“ – třeba ohledně pohovorů, protože osobní kontakt se omezuje na minimum. Možná vás tedy pozvou na pohovor v roušce. Pravděpodobnější však je, že se s vámi spojí na dálku přes videohovor.

Ptali jsme se přímo personalistů, jak videopohovory řeší. Probíhají prý nejčastěji přes Skype nebo Whatsapp. Jak se na to připravit? Hlavně klid. Berte to tak, že stejně jako při klasickém pohovoru prostě odpovíte na otázky nejlépe, jak dovedete.

A tady je pár konkrétních tipů:

Na co se budou ptát? Stejně jako při osobním setkání se zeptají na motivaci a proč u nich chcete pracovat. Bude je zajímat, co jste dosud dělali a s čím máte zkušenost. Otázky jsou pořád plus minus stejné. Přečtěte si, jak se připravit na pohovorové otázky.

Zkontrolujte lokalitu. Ještě než na inzerát odpovíte, ověřte si, že vám vyhovuje lokalita, kde společnost sídlí. Přes video je všechno blízko. Myslete však na to, že pokud vás přijmou, časem do firmy budete jezdit i osobně.

Nahlédněte do firmy „na dálku“. Nevýhodou videopohovoru je, že si to ve firmě nemůžete prohlédnout. Před karanténou bylo běžné, personalista uchazeče provedl výrobou nebo mu ukázal jeho budoucí pracoviště. Člověk měl možnost vnímat atmosféru a rozhodnout se, zda zrovna tady chce pracovat. Zprostředkovat tyto dojmy online bohužel nelze. Doporučujeme vám ale pročíst si komentáře lidí na webu Atmoskop.cz. Firmy tam hodnotí bývalí nebo současní zaměstnanci. Díky tomu si uděláte obrázek, jak to tam chodí a také si můžete připravit otázky, které během videohovoru položíte personalistovi. I vy se přece rozhodujete, zda tu chcete pracovat.

Pár dalších tipů pro pohovor přes Skype nebo WhatsApp. Určitě si zkontrolujte stav baterky (pokud to má probíhat přes mobil) a sílu internetového připojení. Personalista vás potřebuje celou dobu dobře vidět i slyšet. Videohovor dělejte v klidném a tichém prostředí, ať vás nikdo neruší. A i když všichni chápou, že jste teď kvůli vládním opatřením doma, dbejte na upravený vzhled.

» Podívejte se na aktuální nabídky práce

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz