Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak odhalit, co budete ve firmě skutečně dělat

Tipy a články: Jak odhalit, co budete ve firmě skutečně dělat

„Odešel jsem ještě ve zkušebce, protože chtěli, abych dělal něco jiného, než slibovali v inzerátu.“Možná i vy jste řešili situaci, kdy se představa o nové práci tak úplně nepotkala s realitou. Jak si můžete propříště ušetřit nervy a odhalit skutečnou náplň práce ještě před nástupem?

Zeptejte se na pohovoru co nejkonkrétněji

Některé inzeráty jsou velmi stručné (hledáme pokrývače, nástup ihned). Jiné jsou rozepsané na dvacet řádek, až má člověk problém všechny informace vstřebat.
Ideální samozřejmě je, pokud se zaměstnavatel trochu rozepíše. I tak ale z inzerátu zjistíte jen základní údaje. Mnohem více o o tom, jak to na dané pozici skutečně chodí, můžete zjistit až na pohovoru.
Personalisté totiž obvykle dávají prostor i uchazečům, aby se zeptali na to, co je zajímá. Čím konkrétněji otázku položíte, tím jasnější odpověď byste měli získat.
Příklady otázek:

 • Jak vypadá typický pracovní den na této pozici?

 • Jaké činnosti zabírají nejvíce a jaké nejméně času? (ideálně když vám poví, že budete například 60 % pracovní doby vychystávat zboží a 40 % řešit objednávky).

 • S čím měl člověk, který tuto práci dělal předtím, největší problémy a jak je řešil?

 • Na jaké zakázce nebo projektu teď pracuje oddělení, kam bych měl/a nastoupit?

 • S jakými kolegy nebo odděleními budu nejčastěji v kontaktu? A jak taková spolupráce probíhá konkrétně? Například když mám svou část práce předat někomu dalšímu, nebo naopak potřebuju, aby on něco dodal mě? (měli byste se dozvět více o procesech ve firmě)

 • Je ještě něco dalšího, co bych o téhle práci měl/a vědět, ale nebylo to napsané v inzerátu?

» Vybírejte ze 70.000 nabídek

Jděte se tam podívat (pokud to jde)

Samozřejmě, že do výrobní haly vás asi jen tak na „exkurzi“ nepustí. Ale pokud se ucházíte o práci například v některém obchodním řetězci, není nic jednoduššího, než se tam vypravit. Tentokrát však nebudete koukat po zboží, ale po lidech, kteří tam pracují:

 • Je jich na směně dost?

 • Kolik času věnují zákazníkům a jejich dotazům?

 • Pohybuje se tam nějaký vedoucí? Pokud ano, jak se chová?

 • Mají to tam dobře zorganizované?

Pokud je příležitost, zkuste někoho z pracovníků krátce vyzpovídat (ale jen stručně, abyste ho nezdržovali od práce a nezpůsobili mu problémy). Jak je ve firmě spokojený? Co je podle něj na této práci fajn a co mu naopak vadí? Doporučil by vám se na pozici přihlásit?

Najděte bývalého kolegu

Jenže ne vždy se můžete k potenciálnímu zaměstnavateli vypravit osobně. Pak zkuste ve svém širším okolí vypátrat někoho, kdo ve firmě pracuje nebo pracoval. Můžete to zkusit třeba přes Facebook.
Takový člověk vám může říci hodně o tom, jaká práce a s jakými lidmi vás ve skutečnosti čeká. Může vám popsat, co ve firmě funguje dobře a co naopak moc ne. Poví vám víc o mezilidských vztazích na pracovišti.
Informace získané z anonymních diskuzí na internetu ale berte raději s rezervou.

Co na to zákoník práce

K situacím, kdy se náplň práce výrazně liší od toho, co vám slibovali v inzerátu nebo na pohovoru, by docházet nemělo. Částečně na to pamatuje i zákoník práce, byť obecně platí, že náplň práce vždy určuje zaměstnavatel.

 • V pracovní smlouvě byste měli mít v každém případě uvedený druh práce (prodavač, skladník, účetní, seřizovač strojů). Druh práce (vlastně pracovní pozici) vám zaměstnavatel nemůže jen tak změnit – leda by se na tom s vámi písemně dohodl.

 • Ale druh práce není totéž, co náplň práce. Jak je to s ní? Ta může, ale nemusí být součástí pracovní smlouvy. Měla by však určitě vycházet z činností obvyklých pro danou profesi. Takže například po skladníkovi mohou chtít, aby chystal zboží k výdeji, rozvážel je po skladu a evidoval objednávky. Těžko už ale obstojí požadavek, aby například připravoval občerstvení.

 • Ale co kdyby po něm chtěli, aby ke své dosavadní práci začal řešit třeba ještě příjem reklamací? To už je činnost, která s pozicí skladníka souvisí, a tak mu ji šéf nařídit může.

 • Čím přesněji budete mít druh práce ve smlouvě uvedený, tím lépe. Pokud totiž děláte například mzdovou účetní, nemohou vám k práci jen tak „přilepit“ například evidenci majetku nebo účtování faktur. To už je jiný druh práce (nespadá do kompetencí mzdové účetní), a tak by se s vámi museli domluvit na změně pracovní smlouvy, respektive jiném názvu pozice (například finanční účetní).

» Vybírejte ze 70.000 nabídekPrace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz