Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak odhalit, co budete ve firmě skutečně dělat

Tipy a články: Jak odhalit, co budete ve firmě skutečně dělat

„Odešel jsem ještě ve zkušebce, protože chtěli, abych dělal něco jiného, než slibovali v inzerátu.“ Možná i vy jste řešili situaci, kdy se představa o nové práci tak úplně nepotkala s realitou. Jak si můžete ušetřit nervy a odhalit skutečnou náplň práce ještě před nástupem?

Zeptejte se na pohovoru co nejkonkrétněji

Některé inzeráty jsou velmi stručné („hledáme pokrývače, nástup ihned“). Jiné jsou rozepsané na dvacet řádků, až má člověk problém všechny informace vstřebat.

Ideální samozřejmě je, pokud se zaměstnavatel trochu rozepíše. I tak ale inzerát prozradí jen základní údaje. Více o tom, jak to na dané pozici skutečně chodí, můžete zjistit až na pohovoru. Personalisté obvykle dávají prostor i uchazečům, aby se zeptali na to, co je zajímá. Čím konkrétněji otázku položíte, tím jasnější odpověď byste měli získat.

Příklady otázek na personalistu:

 • Jak vypadá typický pracovní den na této pozici?
 • Na jaké zakázce nebo projektu teď pracuje oddělení, kam bych měl/a nastoupit?
 • S jakými kolegy nebo odděleními budu nejčastěji v kontaktu? A jak taková spolupráce probíhá konkrétně?

» 20 super otázek, na které se zeptejte na pohovoru

Jděte se tam podívat (pokud to jde)

Samozřejmě, že do výrobní haly vás asi jen tak na „exkurzi“ nepustí. Ale pokud se ucházíte o práci například v restauraci nebo v některém obchodním řetězci, není nic jednoduššího, než se tam vypravit. Tentokrát však nebudete koukat po zboží, ale po lidech, kteří tam pracují. Čeho si všímat?

 • Je pracovníků na směně dost?
 • Kolik času věnují zákazníkům a jejich dotazům?
 • Pohybuje se tam nějaký vedoucí? Pokud ano, jak se k zaměstnancům chová?
 • Mají to tam dobře zorganizované? Nebo panuje chaos?

Pokud je příležitost, zkuste někoho z pracovníků krátce vyzpovídat (ale jen stručně, abyste ho nezdržovali od práce a nezpůsobili mu problémy). Jak je ve firmě spokojený? Doporučil by vám se na pozici přihlásit?

Najděte bývalého kolegu a přečtěte si recenze lidí

Jenže ne vždy se můžete k potenciálnímu zaměstnavateli vypravit osobně. Pak zkuste v širším okolí vypátrat někoho, kdo ve firmě pracuje nebo pracoval. Zkuste to třeba přes Facebook. Takový člověk vám může prozradit hodně o tom, jaká práce a s jakými lidmi vás ve skutečnosti čeká. Může vám popsat, co ve firmě funguje dobře a co naopak ne. Poví vám víc o mezilidských vztazích.

Firmu si proklepněte i na webu Atmoskop.cz, který sbírá recenze od skutečných zaměstnanců: současných i bývalých. Jejich hodnocení vám poodkryje zákulisí firmy a pomůže se správně rozhodnout.

Co na to zákoník práce?

K situacím, kdy se náplň práce výrazně liší od toho, co slibovali v inzerátu nebo na pohovoru, by docházet nemělo. Částečně na to pamatuje i zákoník práce, byť obecně platí, že náplň práce vždy určuje zaměstnavatel.

 • V pracovní smlouvě byste měli mít v každém případě uvedený druh práce (prodavač, skladník, účetní, seřizovač strojů). Druh práce (vlastně pracovní pozici) vám zaměstnavatel nemůže jen tak změnit – leda by se na tom s vámi písemně dohodl.
 • Ale druh práce není totéž, co náplň práce. Jak je to s ní? Ta může, ale nemusí být součástí pracovní smlouvy. Měla by však vycházet z činností obvyklých pro danou profesi. Takže například po skladníkovi mohou chtít, aby chystal zásilky k výdeji, rozvážel zboží po skladu a evidoval objednávky. Těžko už ale obstojí požadavek, aby připravoval občerstvení.
 • Ale co kdyby po něm chtěli, aby ke své dosavadní práci přibral ještě příjem reklamací? To už je činnost, která s pozicí skladníka souvisí, a tak ji šéf nařídit může.
 • Čím přesněji bude druh práce ve smlouvě uvedený, tím lépe. Pokud totiž děláte například mzdovou účetní, nemohou vám k práci jen tak „přilepit“ evidenci majetku nebo účtování faktur. To už nespadá do kompetencí mzdové účetní (je to jiný druh práce). Museli by se s vámi domluvit na změně pracovní smlouvy, respektive na jiném názvu pozice (například finanční účetní).

» Podívejte se na nové nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz