Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak odhalit předem, co budete ve firmě skutečně dělat

Tipy a články: Jak odhalit předem, co budete ve firmě skutečně dělat

Díky inzerátu si většinou uděláte základní obrázek o nabízené práci. Další informace pak získáte na pohovoru. I tak se někdy stane, že člověk po nástupu zažívá rozčarování. Zjistí, že ve skutečnosti má dělat něco trochu jiného, než očekával. Anebo mu firma z nějakého důvodu nesedí.  Jak si můžete ušetřit nervy a odhalit zákulisí nové práce ještě před nástupem?

 • Poslední aktualizace článku: 10. 6. 2020

Zeptejte se na pohovoru co nejkonkrétněji

Některé inzeráty jsou velmi stručné („hledáme pokrývače, nástup ihned“). Jiné jsou rozepsané na dvacet řádků, až má člověk problém všechny informace vstřebat.

Ideální samozřejmě je, pokud se zaměstnavatel trochu rozepíše. I tak ale inzerát prozradí jen základní údaje. Více o tom, jak to na dané pozici skutečně chodí, můžete zjistit až na pohovoru. Personalisté během něj dávají prostor i uchazečům, aby se mohli zeptat na to, co je zajímá. Čím konkrétněji otázku položíte, tím jasnější odpověď byste měli získat.

↑ Firmu si můžete proklepnout třeba na webu Atmoskop.cz, který sbírá recenze na zaměstnavatele.

Příklady otázek na personalistu:

 • Jak vypadá typický pracovní den na této pozici?
 • Na jaké zakázce nebo projektu teď pracuje oddělení, kam bych měl/a nastoupit?
 • S jakými kolegy nebo odděleními budu nejčastěji v kontaktu? A jak tato spolupráce probíhá konkrétně?

» 20 super otázek, na které se zeptejte na pohovoru

Jděte se tam podívat (pokud to jde)

Do výrobní haly vás asi na „exkurzi“ jen tak nepustí. Jenže pokud se ucházíte o práci například v restauraci nebo obchodním řetězci, není nic jednoduššího, než se tam vypravit. Tentokrát však nebudete koukat po zboží, ale po lidech, kteří tam pracují. Čeho si všímat?

 • Je pracovníků na směně dost?
 • Kolik času věnují zákazníkům a jejich dotazům?
 • Pohybuje se tam nějaký vedoucí? Pokud ano, jak se k zaměstnancům chová?
 • Mají to tam dobře zorganizované? Nebo panuje chaos?

Pokud je příležitost, zkuste někoho z pracovníků krátce vyzpovídat (ale jen stručně, abyste ho nezdržovali od práce a nezpůsobili mu problémy). Jak je ve firmě spokojený? Doporučil by vám se na pozici přihlásit?

Atmoskop.cz: přečtěte si recenze lidí na firmu

Jenže ne vždy se můžete k potenciálnímu zaměstnavateli vypravit osobně. Pak zkuste v širším okolí vypátrat někoho, kdo ve firmě pracuje nebo pracoval. Třeba přes Facebook. Takový člověk vám může prozradit hodně o tom, jaká práce a s jakými lidmi vás ve skutečnosti čeká. Může vám popsat, co ve firmě funguje dobře a co naopak ne. Poví vám víc o mezilidských vztazích.

Firmu si proklepněte i na webu Atmoskop.cz, který sbírá recenze od skutečných zaměstnanců: současných i bývalých. Jejich hodnocení vám poodkryje zákulisí firmy a pomůže se správně rozhodnout. Dozvíte se třeba, jak jsou spokojeni s úrovní mezd nebo tím, jak se k nim chová vedení. Recenze si můžete filtrovat i podle konkrétního oddělení, kam máte možnost nastoupit. Co si totiž budeme povídat: ve výsledku je všechno hlavně o lidech, se kterými budete v nejužším kontaktu…

Co na to zákoník práce?

K situacím, kdy se náplň práce výrazně liší od toho, co slibovali v inzerátu nebo na pohovoru, by docházet nemělo. Částečně na to pamatuje i zákoník práce, byť obecně platí, že náplň práce vždy určuje zaměstnavatel.

 • V pracovní smlouvě byste měli mít v každém případě uvedený druh práce (například prodavač, skladník, účetní, seřizovač strojů apod.). Druh práce (vlastně pracovní pozici) vám zaměstnavatel nemůže jen tak změnit. Pokud by vás chtěl přeřadit na jiný druh práce, potřebuje váš písemný souhlas.
 • Ale druh práce není totéž, co náplň práce. Jak je to s ní? Ta může, ale nemusí být přímou součástí pracovní smlouvy. Náplň by však měla vycházet z činností obvyklých pro danou profesi. Takže například po skladníkovi může šéf chtít, aby chystal zásilky k výdeji, rozvážel zboží po skladu a evidoval objednávky. Těžko už ale obstojí požadavek, aby připravoval občerstvení. A kdyby po něm chtěli, aby ke své dosavadní práci přibral ještě příjem reklamací? To už je činnost, která s pozicí skladníka souvisí, a tak ji šéf nařídit může.
 • Čím přesněji bude druh práce ve smlouvě uvedený, tím lépe. Pokud totiž děláte například mzdovou účetní, nemohou vám k práci jen tak „přilepit“ evidenci majetku nebo účtování faktur. To už nespadá do kompetencí mzdové účetní (je to jiný druh práce). Museli by se s vámi domluvit na změně pracovní smlouvy, respektive na jiném názvu pozice (například finanční účetní).

» Podívejte se na nové nabídky práce ve vašem oboru

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz