Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak poznáte, že je čas změnit práci? Rozhlížet se po novém zaměstnání můžete už teď

Tipy a články: Jak poznáte, že je čas změnit práci? Rozhlížet se po novém zaměstnání můžete už teď

Za krátko tu máme konec roku. Někdy se člověk nemůže dočkat Vánoc, protože ho ve skutečnosti v koutku duše stresuje představa toho, co přijde po Silvestru. Děsí ho, že se bude muset vrátit zpátky do práce, nebo ho tato představa už teď unavuje. Pak je možná čas na změnu.

Plat není nic moc, parta se nám teď taky nějak rozpadla, ale zase se nepředřu, spíš se v práci docela nudím,“ napadá vás možná, když se chystáte po víkendu do zaměstnání. Vlastně už to trvá nějakou dobu, a tak se alespoň utěšujete, že mají v kantýně dobré kafe.

V hloubi duše ale cítíte, že by to chtělo změnu. A snažíte se tenhle pocit převážit jinými argumenty: jsem tu zvyklý/á, vím, jak to tu chodí, co od ostatních čekat… Navíc musíte platit nájem, splácet půjčku a těch osm hodin to v práci nějak přečkáte. Jenže nespokojenost v zaměstnání je ubíjející a může se podepsat i na vašem zdraví. Cítíte-li už nějakou dobu nepohodu, vyplatí se podívat blíž na to, co za tímto pocitem je.

Domů chodíte unavení

Možná je toho na vás hodně. Jste kvalifikovaní a schopní a vaši nadřízení to vidí. Proto vám nakládají více než ostatním. Nejdřív vám to lichotilo, ale teď už vás to zmáhá a říkáte si, že těch pár korun navíc, co za to dostáváte, vám za takovou dřinu nestojí. Samozřejmě můžete svou práci milovat, i když se v ní nezastavíte. Je však potřeba vědět, nakolik vám nasazené tempo vyhovuje a nakolik vás ničí.

V práci se naopak nudíte

Možná máte naopak všechno už „zmáknuté“ natolik, že to s přehledem rychle zvládnete, takže zbytek dne strávíte sledováním vtipných videí. Přitom domů chodíte rozladění a nespokojení a ráno nevíte, jak překlepat další den až do odpoledne. Chvíli máte pocit, že vás pálí dobré bydlo, ale pak se zas bojíte, že profesně i mentálně zakrníte. Což opravdu hrozí.

Vztahy jsou na pováženou

V některých podnicích se neustále mluví o týmovosti, ale ve skutečnosti se lidé starají hlavně sami o sebe. Vzájemně si nepomůžou, za to referují nadřízeným o každé chybě. Nebo nejsou správně nastavené kompetence, takže jednou je něco vaše práce, podruhé už ne, zkrátka chaos, v němž není nic jisté, což zvyšuje nervozitu na pracovišti. Když nefungují dobře vztahy – mezi lidmi i nastavení vůči úkolům, je to špatně.

Práci si berete domů

Nemáte občas pocit, že je vaše hlava zmenšená kancelář nebo dílna? Analyzujete v ní každou věc, kterou jste udělali, a jste neustále v napětí, protože jste mohli něco přehlédnout. Při každém zazvonění telefonu se celí roztřesete. I když relaxujete, nemůžete se zbavit myšlenky na práci. Možná vás stresuje, možná vás vytáčí. Zdá se, že si od ní nemůžete dát pokoj.

Proč je ideální zamyslet se už teď

Připadají vám některé z těchto bodů povědomé? Pak zkuste zapřemýšlet, co by s tím šlo dělat. Možná by stačilo promluvit se šéfem a najít nějakou cestu, jak si to nastavit v práci tak, aby vám to lépe vyhovovalo.

Ale pokud už jste to zkoušeli nebo zkrátka víte, že určité věci změnit k lepšímu nejdou, je ideální čas začít se dívat po jiných nabídkách. Ne, není třeba čekat na leden. Je pravda, že začátek roku je z hlediska počtu zveřejňovaných inzerátů jedním nejsilnějších období, ale zároveň se tehdy také vyrojí nejvíc zájemců o práci a stoupne konkurence. Proto se začněte po nových příležitostech dívat už teď. Firmy shánějí lidi i koncem roku. Chvíli také může trvat, než kápnete na to pravé, takže čím dřív začnete, tím lepší budete mít po Novém roce startovní pozici.

  • Uděláte si přehled o nabídkách práce v různých oborech, finančním ohodnocení, požadavcích, benefitech.
  • Připravíte si CV a naučíte se psát motivační dopis.
  • Budete tušit, co vás čeká na pohovorech.
  • Ujasníte si, jak žádaná je vaše kvalifikace na trhu práce.

Třeba budete mít štěstí a chytnete dobrou práci ještě před koncem roku. I když do ní pravděpodobně nenastoupíte hned v lednu, Vánoce a Silvestra už prožijete v příjemném očekávání změny, která ukončí vaše trápení ve stávajícím zaměstnání.

Projděte nabídky a začněte hledat práci, do které se budete těšit.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz