Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak přesvědčit šéfa, aby vás pustil dohodou

Tipy a články: Jak přesvědčit šéfa, aby vás pustil dohodou

Může se to stát poměrně snadno. Narazíte na zajímavou nabídku, zvládnete pohovor a nový zaměstnavatel chce, abyste nastoupili co nejdříve. Jenže co když vás brzdí dvouměsíční výpovědní doba? Zkuste současného šéfa přesvědčit, aby vás pustil dříve, takzvaně dohodou. Jaké argumenty by mohly zabrat?

7. 8. 2019

Když je šéf neoblomný…

Dva měsíce výpovědní doby jsou někdy až příliš dlouhé – zvlášť pokud už na vás v nové práci čekají a chtějí, abyste nastoupili co nejdříve. Co dělat, když je současný šéf neoblomný? Nevzdávejte to a zkuste ho přesvědčit.

Rozumný termín je základ

Těžko čekat, že vás zaměstnavatel uvolní třeba už zítra nebo za pár dní. Možná vám nechce ani tak šlapat po štěstí, jen potřebuje nějaký čas, aby přeplánoval směny a vyřešil zastupitelnost. Myslete na to a navrhněte šéfovi rozumné datum, ke kterému svůj pracovní poměr ukončíte. Sami víte nejlépe, v jakém režimu a podmínkách pracujete, a jaká lhůta tedy může být pro šéfa přijatelná.

Na novou práci kývejte opatrně

Tento bod úzce souvisí s předchozím. Než na pohovoru nadšeně kývnete, že do nové práce můžete bez problémů nastoupit už za týden, vezměte si raději chvilku na rozmyšlenou.

Naprosto rozumíme, že v téhle situaci se každý bojí, že mu zajímavá nabídka uteče. Jenže slíbit brzké datum nástupu, aniž byste to předem naťukli se současným šéfem, je riskantní.

Ano, některé pozice je potřeba obsadit co nejdříve. Na druhou stranu, personalisté vědí, že spousta lidí je vázaných smlouvou v předchozí práci. Jsou tedy zvyklí, že na nové kolegy musí chvíli počkat. Ostatně – ani jim by se asi nelíbilo, kdyby je zaměstnanci opouštěli ze dne na den.

  • Jak to tedy řešit? Řekněte na pohovoru, že o nabízenou práci velmi stojíte a uděláte maximum, abyste mohli nastoupit co nejdříve. Jen to musíte probrat se šéfem. Na toho to pak „vybalte“ nejlépe hned, ať můžete novému zaměstnavateli brzy zavolat, jak to tedy bude.

» Vzor dohody o ukončení pracovního poměru

Nabídněte pomoc s hledáním náhrady

Možná se nadřízený bude cukat a trvat na dodržení dvouměsíční výpovědní doby, protože za vás nemá náhradu. To se dá asi pochopit. Zkuste mu nabídnout pomoc s hledáním nového člověka.

Jasně, že to není vaše povinnost. Na druhou stranu – znáte to. Může to být „něco za něco“. Navrhněte šéfovi, že se zeptáte po někom šikovném ve svém okolí a třeba ho i zaučíte. Pokud to klapne, šéf vás může uvolnit co nejdřív.

  • Tip Prace.cz: Možná je mezi vašimi kolegy někdo, kdo by se na vaše místo rád posunul. Zkuste se poptat a případně to domluvit se šéfem. Výhodou je, že tento kolega už zná firmu, lidi i práci. Jeho zaučení tedy bude mnohem rychlejší. Na to by nadřízený mohl slyšet.

Kompromis výhodný pro všechny

Současný šéf vás nechce pustit dřív než za dva měsíce. Ten nový zase tlačí, ať na první směnu přijdete už za dva týdny. Jak z těchto kleští ven?

Zkuste oběma zaměstnavatelům navrhnout kompromis. Například, že odejdete/nastoupíte za měsíc.
Nynější šéf získá celkem rozumný čas na sehnání náhrady. Tomu novému se čekání prodlouží „jen“ o další dva týdny. Na to by přece mohli přistoupit, co říkáte?

Pozor na nedodržení výpovědní doby

  • I přes veškerou snahu se může stát, že šéf na dohodu nepřistoupí. Pak bohužel nezbývá, než dodržet dvouměsíční výpovědní dobu.
  • I když je to nepříjemné, doporučujeme ji dodržet. Pokud byste přestali chodit do práce a nastoupili jinam, dá se to pokládat za hrubé porušení pracovních povinností. Předchozí zaměstnavatel vám pak nejspíš dá okamžitou výpověď.
  • Možná to vypadá, že se tím všechno zázračně vyřeší, ale není tomu tak. Spíše se to zkomplikuje. Vaším náhlým odchodem mohou zaměstnavateli vzniknout nemalé finanční náklady, které by pak po vás mohl soudně vymáhat.

» Co vám hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz