Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Jak rychle najít práci

Tipy a články: Jak rychle najít práci

Životopis, motivační dopis, pohovor... známe asi všichni, jak to chodí. Tyhle triky by se ale mohly hodit i těm nejzkušenějším z vás!

1. Začněte hned

Možná si říkáte „až po prázdninách“, „až po Vánocích“, „až příští měsíc“. Ne! Začněte hned! Myslete na to, že výběrové řízení trvá i několik týdnů a navíc – takových jako jste vy, je více. Vidíme to na statistikách návštěvnosti Prace.cz – personalisté mají přes léto i přes Vánoce menší počet kandidátů. Využijte toho! Nepolevujte a odpovídejte i v době, kdybyste to raději odložili.

2. Když hledají supermana

Firmy někdy v inzerátech hledají hotové supermany. Všechny vypsané nároky ale splňuje jen velmi málo lidí. Nenechte se tím odradit! Na inzerát odpovězte, pokud splňujete alespoň 80 % požadavků. Podívejte se ještě jednou na inzerát: na jaké znalosti a dovednosti firma klade největší důraz a co je spíše doplňkové? Podle toho upravte životopis.

» Co dělat, když nesplňujete všechny požadavky

3. Za jak dlouho vám odpoví?

Nepříjemná pravda na úvod: Buďte připraveni, že pouze málo firem vám odpoví. Neberte si to ale osobně, je to prostě zahlceností personalistů. Co můžete dělat, abyste se závěr výběrového řízení přeci jen dověděli? Zkuste personalistovi sami napsat nebo zavolat, připomenout se a zeptat se například, jestli váš životopis dostali a nepotřebují nějaké další informace.

» Jak dlouho budete čekat na odpověď firmy

4. Jak vylepšit životopis

Životopis rozhodně není „cár papíru, který stejně nikdo nečte,“ jak se občas traduje v internetových diskuzích.  Na životopise si dejte záležet. Udělejte ho hlavně názorný – aby z něj bylo na první pohled patrné, jaké znalosti a schopnosti firmě přinášíte. Nicneříkající fráze (jsem flexibilní, rád se učím nové věci, jsem pečlivý) personalisty vážně nenadchnou.

Přečtěte si rozhovor, kde personalistka dává pár užitečných triků: Lákavý životopis: udělejte ho hlavně názorný

5. Oříšek jménem motivační dopis

Jednoduchý trik: Představte si, že to nepíšete personalistovi, ale říkáte třeba svému kamarádovi. Co myslíte, že ho zaujme a přesvědčí? Povídačky à la Jsem mistr světa to asi nebudou. Zrovna tak obecné a zaměnitelné fráze, ze kterých není poznat, co vlastně umíte.

» Jak napsat životopis a průvodní dopis

6. Nabídky e-mailem

Drobnost, kterou ale využívá stále málo lidí. Zobrazte si inzeráty v lokalitě, která vás zajímá a srolujte trochu dolů. Čeká tam na vás políčko, kam zadáte e-mailovou adresu. Žádná nabídka vám už neuteče:

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz